Mi a különbség a magánnyugdíj és az állami nyugdíjpénztár között?
Mi kell hozzá, hogy az államira váltsak a magánnyugdíjról?
Most kaptam egy levelet az ING-től, hogy válasszak az évgyűrűk és az ING között, de én át akarok menni az államiba. Hogy működik a dolog menete, és ezzel elveszne az eddig befizetett pénzem?
Mi a különbség alapszinten?
Állami nyugdíj: Amit befizetsz, az állami nyugdíjkasszába kerül, és abból fizetik a mostani nyugdíjasok nyugdíját. Ennek a rendszernek a hátránya, hogy a jól látható demográfiai változások miatt hosszú távon (de középtávon is) működésképtelen.
Ahol ilyen nyugdíjrendszer van/volt, általában próbálnak átváltani a magánnyugdíjpénztárra, de annak is van veszélye, és a váltás sem egyszerű.
Magánnyugdíjpénztár: Amit befizetsz, az egy saját számlára kerül, amihez a nyugdíjazásod pillanatában férsz hozzá. Addig az általad választott pénzintézet kezeli a veled egyeztetett módon. Az ott összegyűlt pénzed járulékaiból fizetik majd a te nyugdíjadat. Ha majd egyszer meghalsz (akár a nyugdíjazásod előtt, akár utána), a számládon levő pénz nem az állami elnyelőbe megy, hanem az örököseid kapják meg. Ennek a hátránya, hogy még ha konzervatív módon fektetik is be, akkor is elbukhatod.
Magyarországon amúgy vegyes rendszer van 1997 óta (és így is marad, miután nemzetünk Viktorának legújabb baromságát a megfelelő bíróság vagy a következő kormány visszacsinálja). A nyugdíjjárulékunk nagy részét még mindig az államiba fizetjük, de a kis részből is több ezer milliárd forint gyűlt már össze. A különböző nyugdíjbiztosítóknál. Erre fájt a Viktor foga, hogy ott az a sok pénz, ami fölött nem ő rendelkezik.
Mi kell hozzá, hogy államira válts?
Ne legyen túl sok eszed, legyél szolgalelkű, és engedj a zsarolásnak. Simán menni fog, ha akarod.
Nagyon úgy tűnik,hogy nem vagytok tisztában a magánynyugdíj pénztárral:"Állami nyugdíj: Amit befizetsz, az állami nyugdíjkasszába kerül, és abból fizetik a mostani nyugdíjasok nyugdíját";te is leszel nyugdíjas!Eddig is így volt---ezért hosszabították állandóan a nyugdíjkorhatárt,hogy minél több aktív kereső maradjon,aki "fizeti a nyugdíjasok jövedelmét"...
"Magánnyugdíjpénztár: Amit befizetsz, az egy saját számlára kerül, amihez a nyugdíjazásod pillanatában férsz hozzá. Addig az általad választott pénzintézet kezeli a veled egyeztetett módon. Az ott összegyűlt pénzed járulékaiból fizetik majd a te nyugdíjadat. Ha majd egyszer meghalsz (akár a nyugdíjazásod előtt, akár utána), a számládon levő pénz nem az állami elnyelőbe megy, hanem az örököseid kapják meg"---óriási tévedésben vagy!Ha nem tudod pontosan,nézz utána a Vikipédiában,ott pontos info't kapsz!----->"A rendszerváltás után 1997-ben a Horn-kormány vezette be a pályakezdők kötelező magán-nyugdíjpénztári tagságát.Magyarországon már a két világháború között működtek MNYP-k. A bankok és a biztosítás államosítása működésüket is megszüntette a második világháború után. Működésük Magyarországon 1998. január 1-jén indult el újra."...vagyis:már akkor látták,hogy rossz a rendszer,ezért +szűntették!
Tovább a Vikipédiában:"a MNYP-i számla megszűnik, ha a tag eléri a nyugdíjkorhatárt, meghal, vagy rokkantnyugdíjas lesz. A tag az összegyűlt pénzösszeget a nyugdíjkorhatár elérése után egy összegben felveheti, vagy a statisztikai átlagéletkorig hátralévő hónapok számával elosztva, havi nyugdíjként kérheti."---vagyis:ha meghalsz,ELVESZIK a befizetett összeg!NEM pedig "..az örököseid kapják meg"--ahogy az egyik okoska hozzászóló írta. Továbbá"A tag az összegyűlt pénzösszeget a nyugdíjkorhatár elérése után egy összegben felveheti, vagy a statisztikai átlagéletkorig hátralévő hónapok számával elosztva, havi nyugdíjként kérheti."--->Egy összegben kiveheted,ha nyugdíjba mész,vagy astatisztikai átlagéletkor(kb 72-75 év hivatalosan)eléréséig kapod elosztva a befizetett összeget.
Ezek szerint,ha előbb meghalsz,akkor is elveszik,de ha pl: 80 évig élsz,akkor éhen is halhatsz,mert semmit nem fogsz kapni,ha elfogyott a befizetett összeged!!!!
Mielőtt döntesz, hogy átlépsz az államiba, vagy maradsz a MNYP-ba, jó, ha tudod, hogy eddig úgy működött volna a nyugdíj kifizetése egy MNYP-i tagnak, hogy a pénztárba befizetett 8,5% járulékból, a hozamokkal együtt kapott volna egy rész nyugdíjat, az államtól pedig a munkáltatói 24%!!!!-os járulékból képezték volna a nyugdíja többi részét.
Most viszont ezt a 24%-os befizetés elveszik azoknál, akik nem lépnek át az állami nyugdíjba.
Egy átlagos fizetésű, vagy egy minimálbéres ember 10%-os befizetéseiből nem tudom elképzelni, hogy normális nyugdíj fog összejönni a mostani szabályok szerint, márpedig a döntést most kell meghozni...
Annak, akinek a bruttója jóval átlag feletti, biztos megéri MNYP-ban maradni, de egy átlagembernél ez életveszélyes.
Meg lehet nézni, mit produkált egy-egy pénztár 1998 óta. Siralmas.
Még egy adalék:
Arról mindenki elfelejt szólni, aki a MNYP mellett voksol, hogy 2011. novemberéig levonják a fizetésedből a nyugdíjjárulékot, de azt állambácsi visszatartja és nem utalja át a MNYP-knek. És mi arra a garancia, hogy 2011. novembere után majd utalni fogja? Viktorunk ígérete? Hmm.
A dolog menete pedig:
Nem kell senkinek sem nyilatkoznod, jan. 31-ig ha nem jelzed a maradási szándékodat a MNYP-ban, akkor automatikusan visszakerülsz az államiba. Az eddig befizetett pénzedet összevetik az inflációval, ha infláció felett teljesített a MNYP-od, akkor azt reálhozamként megkapod (hogy ezt kp-ben felveszed, vagy az önkéntes NYp-ba rakod, te dolgod). Ha viszont a befizetéseid nem érik el a vártat, akkor állambácsi kipótolja.
"A magánnyugdíjpénztárban saját számládon gyűjtik a pénzedet, forgatják, befektetik. Saját szemeddel is bármikor láthatod, megnézheted a magánnyugdíjpénztárad internetes oldalán, hogy adott napon éppen mennyi pénzed van a számládon."
Teljesen igazad van, DE: hacsak nem kimagasló a jövedelmed a havi 10%-okkal nem fogsz tudni magadnak nyugdíjat biztosítani. Nem véletlen, hogy amikor kitalálták az egész MNYP-as dolgot, a MNYP-októl csak a nyugdíjad 1/3-ára számíthattál, a maradék 2/3-ot az állam adta volna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!