Milyen tapasztalatotok van crypto "staking"-el?
Igen, nekem van egy fsznyi polkadotom és stake-elem. Valóban hoz 12% polkadotot, de a polkadot meg egyre értéktelenebb. 🤣
Teljesen úgy viselkedik, mint a jegybankpénzek.
"Van értelme ilyen cryptokba fektetni konkrétan csak ezzel a céllal (c)?"
Nincs, de ha ilyen cryptoba fektetsz, akkor jellemzoen erdemes stakelni.
Igen, a coinbase ad plusz fél százalékot a dollár 4.5%-os alapkamata felett. Cserébe a Circle (USDC) és a Coinbase kockázatait is viseled.
Az odáig jó, hogy nem bankban tartod a pénzed, de egy tbsz számlán tartott dollár T-bill ETF-fel (pl [link] ) majdnem ugyanezt kapod, sokkal biztonságosabban, 5 év után adómentesen.
A probléma az, hogy a staking alapvetően nem arra való, hogy fiatban gondolkodással, fiat haszon reményében stakeljünk.
Ez lényegében a bányászat alternatívája és a bányászati jutalmak alternatívája, hogy Te aki a tokent tartod, részt tudsz venni a tokenjeiddel a tranzakciók hitelesítésében, ezzel segítve a decentralizációt és cserébe kriptóban ezért jutalmat kapsz. Azért mert neked fontos a decentralizáció az eredeti célok, stb. Ettől még lehet persze fiatban keresni, belőle a végén. Viszont azt nem árt tudni, hogy ez nem erre való.
Amikor Te egy kriptó tőzsdén stakelsz, akkor a kriptós elvek, „szabályok” alapján neked nincs kriptód, mert a tőzsdé birtokolja a privát kulcsot, amin a kriptód van, ők meg rajzolnak róla egy számlát hogy ott a pénzed. Mondjuk a kriptódat tőkeáttételes kereskedéshez kölcsön adják másoknak. A tőzsde szépen az eredeti tőkét lehet hogy stakeli és mivel nagy mennyiséget bírtokol így mondjuk a dotból, elég komoly százalékban van befolyása az adott hálózatra.
Neked ezeket persze nem feltétlenül kell tudni, hogy a tőzsde a staking szempontjából azért rossz mert decentralizált. Viszont ha végig gondolod az FTX történetét, az is az egyik legnagyobb tőzsde volt és ügyfelek ezrei, tízezrei hitték azt, hogy az a kripto, az a fiat amit ott tároltak a számlájukon van és nem csak úgy kiírnak egy számot. A kriptovaluták elvben erre vannak, hogyha neked van egy egyenleged kriptóban, akkor az ott van és a privát kulcsal csak te férsz hozzá és közben, még „kamatozhat” is ha stakeled, miközben segíted a decentralizációt.
Ha a tőzsdén stakelsz, akkor bár jogilag annak minden vadnyugat szerű szabályozatlanságával, kriptózol és nem vonatkoznak rá olyan törvények és nem felügyelik olyan szervezetek, mint a pénz piacokat, amnek van jó és rossz oldala is. De nem vád meg általában a jegybank, az állam, pénzpiaci felügyeletek. Max csak beperelnek egy-egy tőzsdét, kockáztatva azt, hogy amikor kirobban a pánik, az emberek nem fogják tudni kivenni a pénzüket.
Kriptós körökben a tőzsdén és mindegy melyiken csak akkor tartunk pénzt ha azzal kereskedünk, nem ott stakelünk, bármit is igérnek, mert ha feltörik a tőzsdét, nem feltétlenül fogják a befektetők pénzét visszafizetni, ez nem olyan mint egy bank. Számlád van ott de jogilag kriptózol, még akkor is ha USDC-d van és elvben tartja a dollár értékét, olyanra is volt példa nem is egy , hogy egy-egy „stabil coin” beszakadt.
Az elgondolás azért nem lenne amúgy csacsiság fiatban gondolkodva, mert magyarországon, a kripto adózásban fekete doboz elv van, akkor kell a a kripto haszon után adózni, ha fiatra váltod. Persze ehhez el kell tudni számolni azzal amit vettél, mert nem annyira vicces az egész tőkére megfizetni a 15%-ot, ha ezt elmulasztod. Tehát bizony be is kellene vallanod hozzá a kriptóban lévő pénzed. Továbbá ez is a tőzsde hátránya, hogy van egy KYC folyamat, ami során kb csak a vércsoportod nem kérdezik meg, meg hogy mit ettél reggelire. Míg mondjuk ha decentralizáltan stakelsz akkor ez nincs feltétlenül így. Persze annak a törvénynek megfelelnek a tőzsdék, hogy neked azonosítanod kell magad, de ettők még nem igazán védik a törvények a kripto befektetőket, bár már elindult a szabályozás.
A múltban az Binance, a Kucoin és sok más tőzsde is kapott olyan pert vagy hatósági megkeresést a nyakába, aminek az volt az eredménye, hogy az emberek tömegesen utalták ki a pénzüket onnan. Bár elég vicces, hogy a hasonló helyzeteket a bankok nem szokták túlélni. Ezeknél a tőzsdéknél meg valóban meg volt az ügyfelek pénze. Az FTX tőrténetben meg hasonló helyzetben, hát pont nem..
Bármikor elődordulhat egy ilyen egy nagy tőzsdével, akár a legnagyobb tőzsdével, abszolult nincs biztonságban ott a pénzed. Kriptós körökben elfogadjuk, hogy egyfajta kapuk, a fiat és a kriptó között, valamennyire szabályozottan, ami kb arra terjed ki, hogy nekem meg kell adnom lassan az alsó gatyám méretét is. Valamekkora kockázatot bevállalunk a tőzsde szolgáltatásaiért cserében. Azonban sokkal kockázatosabb ott pénzt tartani mint a bankban, vagy éppen kriptót tartani és stakelni ott mint saját tárcán.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!