Melyik a legjobb tőzsde oldal kezdőknek?
Bele szeretnék kezdeni a tőzsde kereskedésbe, de nem tudom melyik platformot válasszam, érdekelne, hogy ti melyiket használjátok és miért? Mik az előnyei, hátrányai?
A válaszokat előre is köszönöm!
A Revolut azért jó, mert ingyen tudsz kereskedni.
A Lightyear is nagyon olcsó, nagyobb értékpapír portfólióval. Itt továbbá van TBSZ számla is.
Az Interactive Brokers a brókerek csúcsa, a fentieknél kicsit drágább, de a magyar brókereknél még mindig jóval olcsóbb, van TBSZ számlájuk és rettentő mód széles választékban találsz értékpapírokat.
A magyar brókerek közül a KH Értékpapír és az Erste ami szóbajöhet. A fentieknél jóval magasabb díjakkal, de cserébe tudsz személyesen ügyet intézni Magyarországon.
Nekem a Trading 212 ajánlották, mert az egyszerűbb, nem nagy a befizetési minimum, stb.
Én részvényekel szeretnék kereskedni főként
Eleinte érdemes az ismerkedéshez valódi pénz helyett demó számlával indítani, ahol virtuális pénzzel tudsz kísérletezni és így nem fáj annyira a veszteség. Ha a demó számlán már sikerül elkerülni a nagy veszteségeket, akkor nagyobb biztonsággal tudsz utána a saját pénzeddel kockáztatni.
Interactive Brokers, Trading212, xm.com (és valószínűleg mások is) kínálnak ingyenes demo számla lehetőséget. Lightyearnél és a hagyományos nagy bankoknál nincs demo számla.
A nagy bankok, Erste, K&H, OTP, stb. előnye, hogy egy nagy múltú, stabil bank szolgáltat neked és kínálnak magyar nyelvű telefonos és élő ügyfélszolgálatot is, ha bármivel elakadnál. Viszont cserébe iszonyatosan magasak a díjaik, körülményesek, kényelmetlenek a rendszereik és rendkívül fapadosak a szolgáltatásaik az összes többi céghez képest, mindezt drágán.
Ajánlott először azt tisztázni, hogy nagyjából mik a céljaid? Mekkora összegben és milyen időtávban tervezel. Rövid távú kereskedéssel vagy hosszú távú, tartós befektetéssel akarsz foglalkozni? Lusta portfóliós indexekbe fektetés a cél buy and hold módszerrel? Technikai elemzés, fundamentális elemzés, vagy megérzéses szerencsejátékot tervezel?
Ha Magyarországon adózol, nagyobb összeg és hosszabb távon nincs szükséged a pénzedre (vagyis nem akarod a bróker számláról kivenni), akkor érdemes megfontolni a TBSZ számlát, mert ezzel 3 év után kedvezőbb adózású, vagy 5 év után teljesen adómentes lehet a nyereséged, míg enélkül adóznod kell a nyereség után.
Ha csak kisebb összegű játékpénzzel akarsz szórakozni, akkor talán nincs a TBSZ-nek akkora jelentősége, illetve akár az is előfordulhat, hogy amit az adó megúszásával nyersz, azt el is viszi a TBSZ számla költsége. Úgy tudom, az Interactive Brokersnél van díja a TBSZ számlavezetésnek, míg a Lightyearnél nincs. Rajtuk kívül csak a nagy magyarországi bankoknál van TBSZ, a többi brókernél nincs. A díjakban a legtöbben versenyezni próbálnak, ezért a befizetésnek nem nagyon szokott minimuma lenni, legfeljebb valami jelképes minimum, pl. $5 a legkisebb befizetési összeg.
A legtöbb brókernél a részvény árfolyama sem jelent minimum értéket, mert tudsz tört darabszámú részvényt is venni. Így ha egy $100-os részvényt veszel, de csak $20 van a számládon, akkor 0.2 részvényt veszel és probléma megoldva. Viszont általában vagy fix összegű, vagy százalékos díja lehet a tranzakcióknak, így annyival mindenképp több pénzre lesz szükséged egy-egy tranzakcióhoz, mint amennyi annak a díja az adott brókernél.
ETF-eket (részvény alap) nem tudsz mindenhol tört részarányban venni, így ahhoz, hogy legalább egy darabot meg tudj venni egy ETF-ből, legalább annyi pénzednek lennie kell a számládon, amiből egy teljes darab kijön az aktuális árfolyamon
A TBSZ-nél a magyar törvények miatt feltétel, hogy rögtön a megnyitáskor mindenképp be kell fizetned rá 25e forintot.
Szerintem a Lightyear felülete a legegyszerűbb, ami eleinte nagy segítség lehet, amíg nem értesz hozzá, viszont ha már jobban képbe kerülsz, akkor akár kimondottan zavaróvá is válhat, hogy ennyire leegyszerűsített. Főleg, ha nem csak néha megveszel valamilyen részvényt/ETF-et az aktuális áron, hanem napon belül akarsz kereskedni az árfolyam változásának figyelembe vételével. Erre lényegében az összes többi bróker jobb lehet.
A Trading212 ellen főleg az szól magyarként, hogy nincs náluk TBSZ. A webes felületük elég hasonló az Interactive Brokers-hez. Nekem más oldalak után kicsit zavarosabbnak tűnik, de minden megszokás kérdése. A mobil appjukat nem ismerem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!