Az előállításhoz képest a Magyarországon kapható termékeket körülbelül hányszoros áron veszi meg egy átlag magyar vásárló?
Sok-sok bolt árait figyelgetem mindig és elképeszt, hogy mennyivel drágább némelyik, mint a többi. Spar, coop iszonyú árakban vannak, de relatíve a többi is. Legolcsóbb általában a family discont és a goods market, ezek közül a másodikba szoktam járni általában.
Csak egy egyszerűbb példa: Goods marketben a pölöskei szörp 550-690 forintos ár között mozog fajtától függően általában. Néhány speciális kiadás 740. (+ az 50 forint). Ezzel szemben Sparban a legolcsóbb 800-900 forint, akciósan is drágább, mint a Goods market. Coopban az a szörp, amit pár hete 550 forintért vettem, most 1180 forint volt pár napja (rendkívül irreális ár).
Vagy például az old spice tusfürdők, goods marketben a 400 ml-es tubus 1250,de vettem már most októberben 990 forintért is a Goods marketban, miközben más boltokban a 250-400 milliliteres is 1600 és hasonló árakban kezdődnek. Chio chips Sparban 800-900 forint, goods marketban 490-ért vettem ugyanakkorát.
És tegyük hozzá, hogy a Goods market sem egy kis bolt, csak Debrecenben van belőle 5.
Bruttó átlagkereset (nem medián vagy módusz) 628 800 forint. Igen, kiadás is van, vagyis meg kell venni az adott terméket, kifizetni a dolgozókat (ezért írtam a bért), üzemben tartási költség és egyebek. Az eredeti árra jön rá a 27%-os áfa is mindenhol. És gyakran a goods marketnél is vannak akciók, vagyis akciósan is úgy adja el a bolt, hogy neki megérje, mikor akciósan fele annyiért adja, mint más boltok általában (jobb esetben).
Ugye a beszállítónak is kell fizetni, az is +27%,valamint az eredeti eladó, a gyártó is 27%-kal tudja eladni.
Vagyis a kérdés, hogy az előállítási költség relatíve mennyi ahhoz képest, ahogyan veszik és ahogy eladják a nagyobb boltok, például Spar és társai? (És nem arra vagyok kíváncsi, hogy ki szerint mi olcsó vagy drága, ki kezd el szitkozódni, hogy a boltosnak is enni kell meg ilyenek, mert sajnos mostanában sokan szoktak rá az ilyen típusú flegam és lekezelő válaszokra)
Az előállítás költség töredéke az végfelhasználó írnak.
Márkás ruháknál például akár több száz vagy ezerszeres szorzó is lehetséges.
"Ugye a beszállítónak is kell fizetni, az is +27%,valamint az eredeti eladó, a gyártó is 27%-kal tudja eladni."
Az utolsó eladó kivételével mindenki, aki részt vesz az értékesítést láncban, vissza tudja igényelni az ÁFA-t.
Nem érted:
Nincs többszörös ÁFA.
Csak az utolsó vásárló fizeti be ténylegesen az ÁFA-t, a kereskedelmi láncban mindenki a nettó árra teszi rá a saját költségeit és hasznát.
4
Tévedsz, a közbenső viszonteladók is fizetnek ÁFÁ-t, méghozzá a profit után. Az eladási ár ÁFÁ-ja ugyanis több, mint a beszerzési áré.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!