Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Látra szóló betét, látra...

Látra szóló betét, látra szóló kamat. Mi az a lát, ki látja, mit lát?

Figyelt kérdés

Nem arra vagyok kíváncsi, hogy mi az a látra szóló betét, spóroljuk meg ezeket a köröket. Értem, hogy lekötetlen, de kamatozó pénz.

Magát az idióta kifejezést akarom érteni. A Belga Tértivevény című számát idézve "miért térti, mi az a térti, és mi az a vevény, na halljam te görény!"


Nem tudom elképzelni, hogy hogy jött össze ez az elnevezés. Régen volt valami L.Á.T. rövidítésű pénzügyi termék ami "lát" formában főnevesült? Vagy a -ra nem is toldalék, hanem "látra" mint létra, és a "szóló" se valamire szól, hanem szóló mint solo, egyszemélyes? Felvilágosítást kérek.



szept. 20. 11:37
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Biztosan, hogy nem valamilyen rövidítés, ami a magyar nyelvben eltorzult. A látással kapcsolatos.


Angolul (sight deposit), németül (Sichteinlage).


Az “at sight” kifejezés olyan fizetési kötelezettségeknél használják, amiknél nem egy futamidő lejáratához, hanem bizonyos dokumentumok bemutatása (‘látása’) ellenében azonnal fizetni kell.

szept. 20. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi, valóban ez lesz a megfejtés. Az "at sight" fizetés még érthető, a "sight deposit" még elmegy, bár érteni már azt is csak az "at sight" forma ismeretében lehet. A magyar "látra szóló" változat pedig szimpla barbár nyelvi erőszak, és csak gratulálni tudok a megalkotójának.
szept. 20. 14:50
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem biztos, hogy barbár, simán lehet, hogy csak archaikus, XIX. vagy kora XX. századi szaknyelv. Sok, ma már furcsának tűnő kifejezés volt használatban a századfordulón, pl a különböző váltó fajták: intézvény, elfogadvány…. Sok pedig ma is használatos, pedig ezeket is lehetne elemezgetni, meg furcsállni: részvény, kötvény… térti vevény, vény :D


A “szóló” kifejezést is sokat használják az értékpapírjogban, mindenhol a kifizetésekhez való hozzáférési jogosultságot jellemzik:

névre szóló, bemutatóra szóló

szept. 20. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
47%
Ez a szó a "lát" igéből származik, de itt nem a látás cselekményére utal. Inkább arra, hogy a betét összege bármikor, "látásra", azaz igény szerint felvehető. Ez a kifejezés a régi magyar nyelvben gyakran használt volt arra, hogy valamilyen esemény vagy cselekmény azonnal bekövetkezik, vagy hogy valami azonnal elérhető. A "látra szóló betét" olyan betét, amelyet a betétes bármikor, előzetes értesítés nélkül felvehet. A kifejezés a betét azon tulajdonságára utal, hogy a betétes igénye "látásra", azaz azonnal teljesül.
szept. 20. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Népszerű fizetős videóoldalakon különösen sikamlós kategória lehetne ez a lábra szagló betét.
szept. 21. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Senior Séf ***** válasza:
Beviszed a kötvényt, ott látják. Annak fizetik ki, akinél látják.
szept. 23. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!