Miért ilyen drágák a magyar tulajdonú boltok, miért nincs Aldi/Lidl kategóriájú és árazású magyar tulajdonú üzletlánc?
A coop-boltokat ott építették, ahol akár 4, akár 10 emeletes lakótelepek épültek anno (akkor még nem egy-egy társasházat, esetleg lakóparkot terveztek és építettek, hanem egész városrészeket, amikhez az alapvető funkciókat is hozzátervezték, boltok, óvodák, iskolák, orvosi rendelő stb). Faluhelyen meg történelmileg úgy alakult, hogy a szövetkezeti boltot a coop kapta meg.
Ilyenformán ezek a boltok nagyon jó helyen vannak. Ez kényelmessé tette őket.
Sokatmondó, hogy a lidl pl. 200 körüli üzletben közel akkora forgalmat csinál (1413 Mrd), mint a coop 3600 és a CBA (további 2000) üzletben (830+700 Mrd).
"...miért nincs Aldi/Lidl kategóriájú és árazású magyar tulajdonú üzletlánc?
"
A magyar üzletlánc sokszor csak franchise. Viszont a Lidl/Aldi egy közös tulajdonosú boltlánc kellő erőfölénnyel a nagykereskedelmi beszerzéseknél.
És jól átgondolt, kidolgozott eljárásokkal, a munkaerő hatékony kihasználásával. Ezért a forgalomhoz képest kevesebb dolgozóval.
A coop boltok is csak a coop központból rendelhetnek. Egyszerűen az ő beszerzéseik harmatgyengék és drágák.
Az más kérdés, hogy miért néz ki ótvarul a zöldségespult az összes coop-ban (kicsi, kevés, fonnyadt, lelakott), miközben pl. konzervből egy egész század utászt etethetnél egy hónapig, annyi van kint a polcon...
Eközben a lidli alapterületének kb. hatoda a friss zöldség-gyümölcs, a konzerv meg minimális. Viszont abból a szempontból érthető, hogy a zöldség-gyümölcs nagyon feszes logisztikát követel, a konzerv meg akármelyik raktárban, meg logisztikai központban elüdül az idők végezetéig.
Az egyik probléma, hogy a magyar üzletláncok a Coop vagy a CBA sokkal kisebb tételben tud rendelni a beszállítóitól mint a Lidl vagy az Aldi, hiszen csak magyarországi üzletei vannak, míg a Lild-nek, Aldinak lényegében egész Európában vannak üzletei, a nagyobb tételben rendelt árut pedig jelentős kedvezménnyel tudják beszerezni.
A másik probléma a magyar üzletláncokkal, hogy sokkal kevésbbé hatékony a működésük, ez lényegében a beszerzésekre, a humánerőforrásra a logisztikára és az infrastruktúrára és a teljes működésükre igaz. Csak egy egyszerú példa erre a csigalassú pénztáros a Coopban.
A harmadik probléma pedig az, hogy a legtöbb üzletük szerződött partner és nincs egy jól kidolgozott, szigorúan vett üzemeltetési stratégia ami partnereket szabályozná.
Ezek így együtt kiteszik azt, hogy teljes mértékben versenyképtelenek a külföldi láncokkal szemben, egyedül azért vannak még életben, mert súlyos állami támogatásokban részesülnek, illetve mentesülnek a külföldi láncokra kivetett sanyargatásoktól, ezenkívül sok településen nincs más. Jelenleg már a külföldi láncok közül is többen nem képesek követni a versenyt, a Tesco már vesztésre áll, sorra csökkenti a hipermarketjei méretét, rég nem terjeszkedik, a Spar is kezd kidőlni, nem képes lépést tartani az árversennyel, az ALdi és a Lidl pedig mindent visznek és nem csak nálunk, hanem egész Európában. Ilyen kiélezett versenyhelyzetben a Coop és a CBA halálra van ítélve és teljességgel életképtelenek, de persze mivel mindkét lánc Fidesz közeli, ezért továbbbra is kapják majd a közpénzes támogatásokat és a fidesz kormány törvényekkel teremt nekik helyzetelőnyt, aminek szintén a hazai adófizetők látják majd a kárát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!