Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Ha van végrendelet, akkor nem...

Ha van végrendelet, akkor nem keresik a törvényes öröklési rend szerinti örökösöket? Hogy tudok felkutatni törvényes örökösként nekem járó örökségeket?

Figyelt kérdés

#öröklés #végrendelet #örökség #örököskutatás #örökségkutatás
aug. 26. 18:44
 1/8 anonim ***** válasza:
71%
Az úgy kezdődik, hogy tudod, hogy kitől kaphatsz egyáltalán örökséget. Ha ő meghalt, akkor lehet örökölsz. Vagy mire gondolsz?
aug. 26. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
56%
LoooL
aug. 26. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
86%
Elég általános szokás, hogyha valaki örökséget akar rád hagyni, főleg ha nem te lennél az örökös, akkor tájékoztat róla.
aug. 26. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 krwkco ***** válasza:
72%

"Ha van végrendelet, akkor nem keresik a törvényes öröklési rend szerinti örökösöket?"

A közjegyző ki kell hogy kutassa a törvényes örökléssel érintetteket is, mert joguk van a köteles részre.

"Hogy tudok felkutatni törvényes örökösként nekem járó örökségeket?"

Úgy, hogy tudod, hogy kik a rokonaid. És ha füledbe jut, hogy meghaltak, akkor jelentkezel az illetékes közjegyzőnél.

aug. 26. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

A törvényes örökösök és a kötelesrészre jogosultak köre nem azonos. Kötelesrészre csak a gyerekek, házastárs, esetleg a szülők jogosultak, pl. az oldalági rokonok nem, holott a többi hiányában ők is lehetnek törvényes örökösök.

Ha az összes, egyébként kötelesrészre jogosult örökös szerepel a végrendeletben, vagy nincs kötelesrészre jogosult örökös, akkor a többi örököst, aki egyébként törvényes lenne végrendelet hiányában, nem fogják keresni, hiszen nem örökölnek semmit.

Például ha az elhunytnak nincs gyereke és a szülei sem élnek, sem a házastársa és a végrendeletben az egyik barátjára hagyta a vagyonát, akkor a testvére nem fog örökölni és nem is fogják keresni, hiszen semmilyen jogcímen nem örököl, kötelesrészre nem jogosult.

aug. 27. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

"Ha az összes, egyébként kötelesrészre jogosult örökös szerepel a végrendeletben, vagy nincs kötelesrészre jogosult örökös, akkor a többi örököst, aki egyébként törvényes lenne végrendelet hiányában, nem fogják keresni, hiszen nem örökölnek semmit."


Ez nincsen így, hiszen a végrendelettel csak a vagyonod 2/3-áról rendelkezhetsz, hiba van leírva, hogy "a vagyonomat 100%-ban a kisállatmenhelyre hagyom", attól még a vagyon 1/3-át a törvényes öröklési rend szerint (ami a Ptk-ban található) öröklik a vérrokonok.


"akkor a testvére nem fog örökölni és nem is fogják keresni, hiszen semmilyen jogcímen nem örököl, kötelesrészre nem jogosult."


Miért?

Hol van ez a Ptk-ban?

Az van benne, kieső örökös helyére annak leszármazottai lépnek. Ha a leszármazók is kiesők, elindul az oldalág és felmenők felé, egészen addig, amíg nem találnak élő örökösöket. Ha ezek hatodunokatestvérek dédunokái, akkor őket.


"A törvényes örökösök és a kötelesrészre jogosultak köre nem azonos. Kötelesrészre csak a gyerekek, házastárs, esetleg a szülők jogosultak, pl. az oldalági rokonok nem, holott a többi hiányában ők is lehetnek törvényes örökösök."

Érdekes, mert a rokonságban testvér az örökös, törvényes öröklési rend szerint, végrendelet nélkül.

szept. 2. 18:44
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Akkor még egyszer leírom másképp: alapesetben végrendelkezel, ha végrendelet nincs, AKKOR ÉS CSAK AKKOR megy a törvényes öröklés.


A kötelesrész megint más téma, az teljesen független attól, hogy az öröklés módja végrendelkezés szerinti vagy pedig törvény szerinti. A kötelesrészre jogosultak a leszármazottaid, a túlélő házastársad (vagy bejegyzett élettársad). A felmenőid (szüleid) csak akkor, ha a törvényes rend szerint is örökölnének.

A kötelesrészre jogosultak csak jogosultak a vagyonrészre, nem feltétlenül örökösök. Ha pedig nem élnek ezzel a jogukkal, akkor nem kapnak semmit.

Ha a végrendeleteddel kielégítetted a kötelesrész mértékét mindenki felé, akkor már nincs is semmi vita. Ha nem elégítetted ki őket a végrendelettel, akkor jogosultak a végrendeletet megtámadni. Ha nem támadják meg (mert nem tartanak igényt rá), akkor a végrendeleted érvényesül és akkor lényegében 100%ban magad rendelkeztél róla.


Ha senki nem jogosult a kötelesrészre, akkor 100%ban jogosult vagy a vagyonodról végrendelkezni, bárkire rá hagyhatod, teljesen függetlenül attól, hogy végrendelet hiányában kik lennének a sorban a következő törvényes örökösök (akik mivel csak távolabbi rokonok, nem jogosultak a kötelesrészre).

szept. 2. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Igen annak leszármazottai. De ha van végrendelet akkor a végrendeleti örökös örököl. Köteles részre nem minden törvényes örökös jogosult.

Köteles részre, csak leszármazott, házastárs vagy szülő lehet jogosult.

szept. 3. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!