Mennyit keres egy Kvantum mérnök?
Fontos az ilyen kérdéseknél megérteni azt is, hogy önmagában nem a diplomán (még csak nem is a szakirányon) múlik a fizetés, hanem azon, hogy a diploma és a tudás birtokában milyen állás lehetőségeket sikerül megragadni, hogyan sikerül helyezkedni, karriert építeni.
Aki csak a kötelezőt hozza, elvégzi a rá bízott munkát, de nem tanul meg helyezkedni, érvényesíteni az érdekét, menedzselni a munkája megítélését, láttatni másokkal az eredményeit, az kevesebb eredménnyel fog járni, mint azok, akiknek ezek a dolgok is jól mennek.
Szögezzük le: nincs olyan, hogy kvantummérnök.
A Pázmány ITK (ahol én is végeztem másoddpilomásként 13 éve) nemrég indította ezt az interdiszciplináris mérnöki képzést, aminek ezt a hangzatos nevet sikerült találni. Az első diplomám fizikus, és - elolvasva a képzési tanterv lényegét - enyhén szólva is kétségek merülnek fel bennem azt illetően, hogy egy 18 éves diák, kikerülve egy gimnáziumból, a matematikát és fizikát csak középfokon ismerve, vajon mennyit ért majd a kvantummechanikából úgy, hogy hiányoznak neki azok a klasszikus fizikai alapok, amit fizikus szakon az első két évben tanítanak? És mennyit ért majd az áramkörök elméletéből úgy, hogy nem végzi el a villamosmérnöki szakot valahol máshol?
Valahol értem a Pázmány motivációját, és tetszik a bátorsága, hogy a nemzetközi trendeket felismerve igyekszik úttörő tematikájú képzéseket nyújtani, és már-már elébe menni a hamarosan jelentkező (leginkább nemzetközi és nem hazai!) munkaerőpiaci igényeknek, de egy ilyen szakot elvégezve a diák legfeljebb csak egy kis betekintést kaphat bizonyos alaptudománybeli és mérnöki területekre, amely ahhoz lesz elég, hogy egy konkrét munkahelyen majd legyen némi rálátása az adott témára, és jobban beleáshassa magát az ott folyó munkába.
Viszont nem lesz belőle sem kvantumfizikus, sem villamosmérnök, sem a mesterséges intelligencia szakértője. Úgy gondolom, hogy ez utóbbi területeken mélyebb ismereteket szerezve az ember előbb lesz sikeres interdiszciplináris tudományterületeken is, mint úgy, hogy mindenből csipeget egy kicsit, de igazából nem látja át egyiket sem.
Egy ilyen képzésnek akkor látom értelmét, ha egy már most is meglévő, tudásprofil szerint jól specifikálható piaci igényt elégít ki - azaz ha pl. a Pázmány ITK-nak vannak szorosabb kapcsolatai olyan kutatóintézetekkel, ahová kvázi dedikáltan tud kiképezni ilyen vegyes, elég speciális területhez értő szakembereket.
Így végső soron a kérdésre adott válasz is attól függ, hogy az illető "kvantummérnök" hol kap munkát. Ha nem veszik fel sehová, és elmegy tikárnőnek, akkor valószínűleg sokkal kevesebbet fog keresni, mintha egy MI fejlesztő cégnél lesz programozó. Ez utóbbihoz viszont nem kell egy ilyen szakot elvégezni. Teljesen ebbe a profilba illő, tőkeerős high-tech cég Magyarországon kevés van, és szerinte, oda is jobb eséllyel vesznek föl valakit, aki egy területhez jobban ért, mint olyat, aki mindenről hallott már valamit, de egyikben sem szakértő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!