Hogyan lehet hasznos ismeretekre szert tenni a befektetéseket illetően?
Elkezdett komolyan érdekelni a befektetés. Viszont még nem értek hozzá, nem tudom mi hogyan működik ezen a területen. Hallottam már a kriptovaluta rendszerről, részvények vásárlásáról stb. Azzal tisztában vagyok, hogy nagyon kockázatos, hiszen egy adott befektetési összeg éppúgy csökkenhet is vagy veszhet el, mint nőhet. Ezért is szeretném ilyen komolyan venni és tudatosan kezelni ezt.
Nézegettem már könyveket a témában pl, de így kezdőként nem tudom azt, hogy honnan és miként lehetne egy reális hasznavehető forráshoz jutni, melyből tanulnék és később értenék is ehhez, illetve tisztán átlátnám a befektetések folyamatát.
Az a kérdés is felmerül bennem, hogy egyáltalán megéri-e ebbe belevágni. Persze tudom csak az képes ezt előnyére fordítani aki valóban ért hozzá, anélkül nem is szabad elindulni ezen az úton.
Csak tartok tőle, hogy lehet esetleg olyan opció is, hogy mondjuk a kriptoszámlámon lévő összeget nyomon követhetem ugyan, nőhetne a vagyonom, viszont ahhoz a pénzhez sosem juthatnék már hozzá, nem tudnék hozzáférni a rajta lévő egyenlegemhez. Nem akarok ilyen zsákutcákba belefutni.
Akinek van ebben tapasztalata, tudna segíteni honnan tudnék tájékozódni, honnan szerezhetnék releváns tudást?
Vehetsz vagyont, aminek a hozama az értéknövekedés - mikor eladod, akkor realizálod:
1. Ingatlan (termőföld, erdő, épület)
Ennek hozamát megnövelheted, ha dolgozol is vele, szinten tartod az állapotát, bérbe adod, vállalkozást építesz rá, magad hasznosítod.
2. Műtárgy, illetve bármilyen gyűjtemény (numizmatika, stb.)
3. Nemesfém
4. Pénzügyi eszközök, részvények, valuta, stb.
Ezeknek mind kis szegmensei vannak, mindegyikhez érteni kell.
Ha saját ingatlanban élsz, amit magad tartasz fenn, karban, stb., akkor ahhoz a lakóingatlan tipushoz értesz.
Ha van valamilyen gyűjteményed, ahhoz is értesz.
A nemesfémet viszonylag egyszerű (1-2 hét) netről megtanulni ahhoz, hogy merjél venni valamit.
Valamibe tedd be, amid van, ne a párnában legyen, és amíg már hoz, van időd a többi területen olvashatni, érdeklődni.
4: A kérdésben benne van az is, hogy nem tudja, hol, hogyan, kitől kell ezeket venni.
Ehhez kellenének neki alapok.
A lényeg az, hogy végső soron minden befektetési portfolio ezekből tevődik össze:
-adósság (állam, vállalati, magánszemélyek)
-részvények
-ingatlanok
-áruk (pl arany, olaj, kripto)
Ezeken kívül nem létezik semmi más. Mindegyiknek megvannak a maga kockázatai és hozampotenciálja. “Belőlük lehet főzni”.
Ezekbe lehet fektetni:
-közvetlenül
-befektetési alapokba csomagolva
-(nyugdíj)pénztárba csomagolva
(Értékpapírok esetén adóoptimalizálásra alkalmas további külső csomagolóréteg a TBSZ és a NYESZ, ami közvetlen és befjegybe csomagolt befektetési módok esetén elérhető, ezeknél az adóelőnnyel likviditás feláldozása jár.)
A csomagolásoknak vannak költségei, és egyéb speciális tulajdonságai amik között előnyök és hátrányok is szerepelnek.
Attól függően hogy mibe akarsz végső soron fektetni, érdemes a költségeket optimalizálni a megfelelő csomagolás kiválasztásával. És azt is figyelembe kell venni, mennyire akarod önállóan intézni a portfolio kezelését.
Közvetlen befektetést akkor érdemes választani ha konkrét egyedi tételeket akarsz venni és tartani, és ezek vétele nem jár jelentős tranzakciós költségekkel.
A befektetési alapokkal viszont kész portfoliokat vehetsz úgy, hogy egy tranzakcióval helyettesítesz több tízet vagy százat, vagyis költséghatékonyabban tudsz portfoliot kialakítani. Ugyanakkor a befektetési alapnak vannak folyó költségei amik a hozamot eszik, negatív kamatos kamat hatásuk van. (TKM, TER) Viszont az alapkezelő cserébe alakítja a portfoliot helyettünk.
A nyugdíjpénztár az adott évi befizetések után 20% adójóváírásra jogosít, ugyanakkor jelentős költségterhek rakódnak rá, nagyobbak mint a befektetési alapok esetében és nagyon illikvid. Előnyei hogy nem lehet végrehajtási eljárás során elvenni, valamint a vállalt kockázat megadása után a pénztár intézi a befektetéseket, a tagok nem is látnak rá, nekik csak a befizetésekről kell gondoskodniuk aztán a legvégén megnézhetik magukat.
Még egy kérdésem van.
Egyáltalán miért akarsz te befektetni?
Munka nélkül akarsz pénzhez jutni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!