Nincs semmi pénzügyi kulturám. Hogyan változtathatnék a rossz szokásaimon?
Elég jó tippeket kaptál. Az mindenkepp sokat tud segíteni, ha vezeted és alaposan átnézed a kiadásaidat.
Ha kártyával vásárolsz, könnyebb vezetni, mert az elszámolásban minden ott lesz, nehezebb kifelejteni valamit, mint amikor KP-ben vásárolsz. A KP költségek vezetéséhez nagyobb ő fegyelem és figyelem kell, hogy mindent felírj, semmit ne felejts ki.
Viszont a KP-t sok esetben könnyebb lehet beosztani, mert kézzel fogható, fizikailag a kezedben van, kiadod és érzed, hogy fogy. (Míg a kártyás vásárlásnál sokkal elvontabb, kevésbé érezhető, nem tudatosul annyira a pénz fogyása.)
Sokan vannak, akiknek a KP beosztás könnyebben megy. Sok spórolási tanács is kötődik hozza, hogy inkább KP-ben legyen nálad az elkölthető pénz és a konkrét bankjegyeket tedd be a felhasználási céloknak megfelelően felcímzett borítékokba. Mennyit szánsz kajára, bulizásra, alkoholra, egyebekre. Így pontosan látni fogod, melyik borítékban hogyan fogy a pénzed.
A legalapvetőbb spórolási tanács, hogy ami pénzt meg akarsz tartani, azt mindig hó elején rögtön tedd félre máshova, ahonnan nem költöd el es utána ne nyúlj hozzá, jöjj ki hó végéig a maradékból.
Az is jó megoldás lehet, hogy barátra, rokonra bízod, de ehhez bizalom kell, meg olyan emberek, akik biztos nem nyúlják le tőled. De lehet ez egy másik bankszámla, mint ahonnan vásárolni szoktál, lekötött betét, állampapír, bármilyen megoldás jó lehet, a lényeg, hogy ne költsd el. Mivel a legtöbb megoldásnál képes vagy hozzáférni, megváltoztatni a korábbi döntésed, ezért fontos kérdés, hogy mennyire van önfegyelmed, mennyire tudsz kitartani a döntéseid mellett. Másra bízni inkább akkor fontos, ha te könnyen meg gondolod magad, netán egyenesen szenvedély beteg vagy és végül mindig hozzá nyulat es elköltöd, ha nincsenek fizikai akadályai. A legtöbb embernek általában elég annyi, hogy egy másik, direktben nem hozzáférhető helyre teszed.
Nekem sokat segített, hogy nem csak egy oszlopban vezetem a kiadásokat, hanem mellé több kategóriába sorolva is beírom az egyes kiadásokat és azokat összesítem, hogy az adott kategóriában mennyit költök.
Így van külön oszlop/kategória a bevásárlásra (ami a legolcsóbb étkezési forma), külön kategória a kaja rendelésnek, külön az éttermeknek (ami költségesebb kategória).
Az is sokat segíthet, ha előre alaposan átgondolod, hogy miket kell venned, miből mennyire van szükséged és listával mész vásárolni, így minél kevesebb impulzív vásárlásra kerül sor, mert nem ötletszerűen veszel mindenfélét, hanem eltervezetten a szükséges dolgokat veszed meg.
Ezt a bevásárló listát segíthet finomhangolni, amit a többiek írtak, hogy odafigyelsz, mi mennyire fogy, mit/mennyit kell kidobni, mert megromlik anélkül, hogy elfogyasztanád.
Ha gyakran előfordul, hogy megromlanak és ki kell dobni a kajákat, akkor érdemes lehet gyakoribb, de célirányos vásárlásokra rászokni, hogy mindig csak azt a pár dolgot vedd meg, ami épp elfogyott és kis mennyiségben, hogy ne romoljon meg - bár ha nagyon impulzus vásárlásra hajlamos vagy, a gyakori vásárlás gyakoribb kockázat, hogy felesleges dolgokat is veszel.
Legfontosabb lehet a rendszeres kiadásokat felülvizsgálni, hogy mennyire szükségesek, indokoltak, van-e olcsóbb és ugyanúgy kielégítő alternatíva.
Pl. Kell-e minden nap edzésre menet ott megvenni egy ásványvizet, mikor vihetnél magaddal csapvizet egy bármikor újratölthető üvegben - vizet venni egyedül akkor indokolt, ha más módon nem lehet hozzájutni. Vízen kívül mást inni meg amúgy sem annyira egészséges általában. A kóla és más üdítők meg tele vannak cukorral és egyéb vegyi anyagokkal, amiknek csomó káros hatása van az egészségre és még egy csomó pénzt is el költesz rá, hogy a csapvíznél egészségtelenebb dolgot igyál.
Nem azt mondom, hogy néha nem férhet bele egy üdítő, tea, bármi. De érdemes inkább csak társasági eseményekhez, ünnepléshez, sikerélmények megünnepléséhez kötni, minél ritkábban élni velük, nem állandóan ilyesmiket inni.
Érdemes kiszámolni, mennyibe kerül egy üdítő, mennyi pénzed megy el rá, ha minden map veszel egyet egy évig, mennyibe kerül ez éves szinten és hova jut 5-10-50 év alatt.
Ugyanez igaz minden más költségre is. Biztos megéri minden alkalommal pénzt kiadni arra az édességre? Tényleg kell az a nagyobb sült krumpli? Stb.
Kell-e neked korlátlan telefon csomag, ha alig hívsz fel bárkit, mert folyton chatelsz? Tényleg érdemes fizetni a 10GB adatforgalomért, ha minden hónapban csak 3-4GB-ot használsz el belőle? Biztos szükséged van a leggyorsabb kábeles net sávszélességre, vagy ugyanúgy boldogulnál lassabb nettel is, ha olcsóbban ki jössz vele?
Azzal is elég sok pénzt vissza lehet szerezni, ha eladod a használaton kívüli dolgokat. A feleslegesen felhalmozott dolgok nem csak azért drágák, mert kiadtad rá a pénzt, hanem azért is, mert helyet foglalnak, kerülgetni kell őket, időd megy el vele, hogy folyton rendet kell csinálni köztük, tovább tart miattuk a takarítás, tovább kell mindig mindent keresni, mert sosem használt dolgok kupacaival kell küzdened és kellően sok mindent felhalmozva lényegesen nagyobb lakásra van szükséged, hogy a felesleges dolgokat kerülgethesd, mint amekkora lakást valóban használsz. Ami nem szükséges, inkább ne vedd meg! Amint kiderül, hogy felesleges, inkább add el!
A pénzügyi gondolkodásmódod formálása érdekében érdemes elolvasni pl. a kiszámoló gazdasági alapokról szóló információt, találsz komplett pénzügyi oktató videó sorozatot is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!