Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » 400 ezerből meglehet élni...

400 ezerből meglehet élni egyedül?

Figyelt kérdés
A fővárosban, albérlet fizetéssel. Minimális szórakozási igénnyel.

2023. jún. 10. 09:33
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
51%
Ha nincs kocsid, és megfelel a kinai ruha, meg cipő a 4-5x árú "márkás" helyett, akkor ki lehet jönni ennyiből.
2023. jún. 10. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:
70%

Ha nettó szerintem igen, de bizonyos kompromisszumokkal. (de pl fővárosvan egyszerű lemondani a kocsiról, feltéve ha nem Mucsaröcsögén dolgozol)


Ez nem élhetetlen nettóban, de nem is full ideális. Az emberek többsége kevesebbet keres ráadásul.

2023. jún. 10. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
100%
#12: aki Bp-n bérel lakást, az nem igazán engedheti meg, hogy ennél kevesebbet keressen.
2023. jún. 10. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
81%
13: Igen, ennél kevesebb fizuért nem éri meg elköltözni, mert a kevesebb bérből is sokkal jobban jön ki otthon.
2023. jún. 10. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
75%
Aki ennyiből nem vagy csak szűkösen tud megélni, annak a kiadás oldalon sokkal nagyobb gondjai vannak, mint a bevétel oldalon. Nyilván nem dizájner cuccokban fogsz járni a legújabb iPhone-nal a zsebedben, de viszonlag kényelmesen ki lehet jönni belőle úgy, hogy nem hónapról hónapra élsz és még félre tenni is tudsz.
2023. jún. 10. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
58%

10-es vagyok, le lettem pontozva, pedig kb én adtam itt az egyetlen normális választ. Aki azt gondolja, hogy 400 ezerből Budapesten NEM szűkösen lehet kijönni, akkor az nyilván azt gondolja, hogy bőven jól ki lehet jönni. Aki pedig ezt gondolja az vagy vak, vagy nyomorog egy lyukban, vagy hazudik. De szimpla matek, bontsuk le, mert én annyira kíváncsi vagyok hogy másnak hogy jönnek ki a számok.


1. Albérlet: Egy egyszerű panel 150 ezer ft rezsi NÉLKÜL. Bárki felmehet az ingatlan.comra és leszűrhet a belső kerületekre 40-50 négyzetméteres kiadó lakásokra, látható, hogy az abszolút padló az jelenleg 140 ezer, ami közül egy csomó egy földszinti, félemeleti, félig bútorozatlan, szar elhelyezkedésű garzon. Azt gondolom, hogy aki már megkeres 400 ezret, az nem nyolcadmagával akar osztozkodni egy lakáson, hanem fontos neki a személyes élettere, ezért egyedül kivesz magának egy normális lakást, ami most rezsivel együtt, gépesítve, felújítva a jelenlegi piacon már bőőőven 250 ezer forintot kóstálhat. Én még konzervatív vagyok a 150 ezer forintos becslésemmel, úgy hogy a rezsit is beleszámolom.


2. Rezsibe nem számító számlák: Telefonszámla, BKV bérlet, néhol internet, esetleg kondibérlet. Plusz minden egyéb amit akarsz, de mint mondtam, én hanyagolnám a Spotify és Netflix féle felesleges dolgokat, még TV előfizetésem sincs. Ez így kb 20 ezret kitesz nálam, de a kondi még 20 ezerrel meg is dobná akár.


3. Élelmiszer, és egyéb FMCG termékek: Napi 3000 ft kajára, akkor ha magának főz az ember, férfi, sportol és ad a minőségre és nem csirkefarháttal tömi magát. Néha kell takarítani is, meg szappant venni és egyebeket. Alsó hangon 100.000 ft a büdzsé erre havonta.


Láthatjuk, hogy ezzel már konzervatívan elértük a 300 ezret és még semmi nem történt csak lélegeztünk. Ha a jelenlegi valós 9. kerületi vagy 13. kerületi 250 ezres albérlettel számolnék akkor hopp, már el is értük a 400 ezret, de akkor a 15-ösnek legyen igaza, ne legyenek nagy igényeink.


Tehát maradt havi 100 ezer forintunk, nagy jó indulattal. A kérdező szeretne néha szórakozni is, teljes joggal. Viszont mindenképp el kell határolnunk valamennyi pénzt belőle, mivel az állásunkat kb egy nap elveszíteni, az albérletünket is, de új helyet és új munkát találni sokkal több idő lehet. Lebetegedhetünk, eltörhetjük a lábunkat, tönkremehetnek a cuccaink, elkophatnak a ruháink, elhagyhatunk valamit, kirabolhatnak stb. Szerintem havi 50 ezer erre simán elkönyvelhető, ami évi potom 600 ezer ft. Ebből soha nem lesz sem autó, sem lakás, ezt kb évente-kétévente simán feléli az ember a váratlan költségek, az amortizálódó tech kütyük cseréje, a ruházkodás, megbetegedés vagy egy nyaralás alkalmával ha úgy van, annyira irreleváns összeg.


És akkor maradt havi 50 ezer forintja a kérdezőnek elszórakozni. Gondolom fiatal, néha mégis el kell menni megenni-meginni valamit, elmenni egy koncertre, randizni járni, múzeumozni.


Maradt 0 forintunk, és nincs autónk, egyéb hitelünk, nyugdíj előtakarékosságunk (hiszen tudjuk, hogy nem lesz nyugdíjunk), magánegészségügyi büdzsénk, lakásra félretett törlesztőnk, semmink. Szóval ez igenis hónapról-hónapra élés. Ha év végén emelnek 20%-ot a fizetésen, reálértéken akkor sem nőtt semmit.


Én nem azt írtam, hogy nem lehet megélni belőle egyáltalán, mert én pontosan akkora büdzséből élek, kb 350 ezer ft a fix havi kiadásom, a többi 400 ezret megtakarítom, amiből néha így is kell költeni valamire. Most 5 éves tapasztalattal, 6 évvel az egyetem után, közel 30 évesen sincs úgy különösebben semmim, egy lakás kezdőrészletét nem tudnám lerakni, pedig dupla annyit keresek. Tudnék venni egy jó autót, szuper, de semmi értelme nem lenne, lévén már egy fostaliga is 8 millió ft.


Úgyhogy bárki megcáfolhat, hogy miért nem a 400 az abszolút létminimum egy tisztességes, egészséges életszínvonalhoz Budapest belvárosában, de szerintem nem fog menni. Persze lehetne Soroksáron vagy Csepelen is bérelni egy 25 négyzetméteres szuterént bizonyára fele annyiért és akkor több maradna költekezni, de szerintem megér annyi pluszt, hogy ne kelljen 1,5 órát beutazni a városba és ne panelprolikkal legyen az ember körbevéve és akkor talán nem bolondul meg rövidesen.

2023. jún. 10. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
50%

#16: most sokan beléd fognak kótni, mert leírtad a tenyeket, meg össze tudsz adni, sőt még szorozni is.

Az embereknek fáj a valóság ;)

2023. jún. 10. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
0%

6: Igen, ennyibe kerül "a'la'carte" élni, és erre mondják ugyanazt, hogy ez amatőr pénzkezelés, amatőr életmód pénzzel bánás szempontjából.

Senki nem engedheti meg magának ezt a pénzzl bánásmódot, aki valaha saját vagyont akar magának.


Vagy így élsz, vagy vagyonod lesz, választanod kell.


Pl. azt nem értem, ha lehet kapni 1-1,2 M-ért első tulajtól tiptop, nulla szervizigényes autókat, akkor mért kell 8 M-sban gondolkodni.

És a többi tétel közt is vannak ilyesmi dolgok.

Vagy mért nem taxizol?

Nekem az évi taxiköltségem nincsen annyi, mint egy saját autó havi fenntartási költsége.

2023. jún. 10. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:

*16, nem 6.


Vagy pl. munkahleytől sétatávolságra lakni, és így a bérletet megspórolni.

Én pl. nem bankolok, ezzel alsó hangon évi 25-40 000 Ft-os megspórolok.

Stb., stb.

2023. jún. 10. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
0%

19, gondolom nem figyeltél eléggé, mert ahogy írtam én már majdhogynem MINDENT megspórolok, mivel szinte SEMMIT nem csinálok. Évente 5 milliót spórolok minimum jelenleg és szinte minden félretett pénzem állampapírokban, ETF-ekben vagy idegen devizákban parkolt eddig. Mérnök-közgazdász vagyok, fejlesztőként dolgozom 80%-ban home officeból. És pont a 1,5 milliós autóra nincs igazán szükségem mert központi helyen lakom, gyalog járok, néha BKV vagy bicikli de ha nagyon muszáj akkor shared autómegosztó. Néha többet is keresek mint amit leírtam, a workloadtól függően, vállaltam már hétvégi melókat is, stb.


Pont azért számolok így, és azért teszek félre mindent, mert én az utóbbi éveket látva, rendkívül szkeptikus vagyok. Nem bízok a forintban, az ország vezetésében, a munkahelyek biztonságában, minden területen láthatjuk a bizonytalanságot, de elég csak látnom azt is, hogy mekkorát növekedtek az ingatlan és albérlet árak 10 év alatt, miközben többdiplomás jól kereső szakemberek vagy éjjel-nappal dolgozó burkolók sem tudják már ezeket kiköhögni.


Az általam leírt büdzséből nem tudom, hogy mi az a'la'carte és mit lehetne még lefaragni. Az egészség mindig No1, minőségi élelmiszerekből nem engedek. De az a helyzet, hogy még mindig olcsóbb egy visszafogott, normál étrend, mintha az ember zabálná a trappista sajtot meg a pékárukat. A lakáson lehetne fogni maximum 100 ezer forintot, ha szeretne az ember egy penészes lyukban lakni. De azt gondolom, hogy egy jó közegnek sokkal nagyobb a hozzáadott értéke, jobban hat az ember produktivitására, mint amennyit spórolna azon ha kint lakna Csepel csücskén. Én sem egy palotát bérlek, de besüt a nap, felső emeleten lakom, van teraszom, közel vannak parkok stb. A felvázolt büdzséből 50 ezret tudsz "nem elkölteni", amit a kérdező el akar szórakozni. Senki nem beszélt amúgysem legújabb iphone-ról meg dizájner ruhákról, a H&M-ből bevásárolni is egy vagyon és 3 mosás után széthullik manapság minden. A telefonom egy kb 90 ezer forintos Huawei. Szóval értem én pontosan ezt az alapelvet.

2023. jún. 10. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!