Tulajdonos nélküli ingatlan hogyan szerezhető meg legálisan ?
Egy nagyobbrészt tulajdonos nélküli ingatlanban kisebbségi tulajdonos lettem (mivel a kedves rokon pofátlanul átvert) A tulajdonos nélküli rész még az államé sem, mert ő sem birtokolta el (senki sem intézett semmit a rokonságból) , 64 éve átíratlan 50%-a, ennek a résznek minden romániai örököse meghalt... Ez a része a teleknek minek minősül ? Talált tárgyként igényt nyújthatok be rá ? Vagy elbirtokolni kell ? (de nincs kitől)
Ügyvédileg intézendő vagy magánúton hogyan, helyi közjegyzőnél ? Ingatlanjogban vannak példák erre ? Köszönettel mindenkinek !
Ez egy ház az utcában.
Most nézem a tul. lapot
Bejegyezték 1920ban xy nevére, azóta rajta van. Az illető kb 1960-ban meghalt, az örökösei is meghaltak mind, erről a részről nincs más bejegyzés, valószínűleg hagyatéki tárgyalás sem volt (50%), a másik rész szabályosan örökölgetve lett, kinek-kinek.
Ha az államé lett ,akkor erről kell bejegyzésnek lennie? Vagy csak megyek a jegyzőhöz és az mondom legyen inkább az enyém ? :)
Hagyatéki eljárás lehet, hogy volt, de ez az ingatlan kimaradt a hagyatéki eljárásból. Ahhoz, hogy az államé legyen, kellene egy hagyatéki eljárás, amiben megállapítják, hogy nincsenek örökös és a végső örökös a települési önkormányzat, vagy az állam. (Igen, a jogszabály változott: Más örökös hiányában – ideértve azt is, ha a települési önkormányzat mint törvényes örökös az örökséget visszautasítja – az állam a törvényes örökös.)
Az elbirtokláshoz a jogszabály meghatározza, hogy milyen feltételeknek kell megvalósulnia:
Elbirtoklás útján megszerzi a dolog tulajdonjogát, aki a dolgot ingatlan esetén tizenöt éven át sajátjaként szakadatlanul birtokolja.
Tehát feltétel a 15 év; az, hogy sajátjaként birtokolja az elbirtokló és a birtoklását senki ne szakítsa meg.
(Megjegyzem azt is vizsgálja a bíróság, hogy mennyiben nyilvánul meg másokkal szemben az elbirtokló magatartása - pl. fizeti a helyi adókat, karbantartja stb.)
Ahhoz, hogy az elhunyt személytől elbirtokolható legyen az ingatlan szükséges az, hogy póthagyatéki eljárás keretében megállapításra kerüljön, hogy ki az örököse (akár egy természetes személy, akár az állam), mivel elhunyttal szemben nem lehet elbirtoklási pert indítani.
De a tanácsom egyébként: ÜGYVÉD, ÜGYVÉD, ÜGYVÉD!!! (aki majd a pontos tényállás megismerését követően megmondja a jogi lehetőségeket.)
#12 - Tehát első lépésben az államot kell örökössé tenni
Azután tőle elbirtokolni, csakhogy a másik fél sem használta az ingatlant 15 évig folyamatosan, mivel 2 évig én gondoztam, a másik fél fizette ugyan az adókat, de totálisan hagyta a telket és házat tönkremenni, előlem is rejtőzködött, mindent a hátam mögött intézett, még szemétdíj befizetéséről sem tudtam... stb... tehát nincsen 15 éves használat senki részéről, és a teljes ingatlan fele senkié, még az államé sem... ezért vetettem fel korábban, hogy nem lehet-e ezt talált tulajdonként kezelni ? De, ha ez sem, akkor mi a teendő ? Meg kell várni, amíg az egyik félnek meglesz a 15 éve ? Ami gyakorlatilag csak a másik fél halálával állhat csak elő ?? Ezen nem jutok dűlőre... és mindezt egy 100 évvel ezelőtti köbüki ügynemintézése okozza ...
#13
Első lépésben póthagyatéki eljárást kell kezdeményezni és majd kiderül, hogy ki lesz a tulajdonos. Lehet egy természetes személy, de lehet végső soron az önkormányzat/állam.
Ha nem áll meg az elbirtoklás, és az örökös megvan (őt/őket be is jegyzik a tulajdoni lapra), akkor esetleg szóba jöhet a közös tulajdon megszüntetése. Akár megállapodás keretében, akár peres eljárás útján.
Egyébként nem létezik ilyen, hogy talált tulajdon, tehát így nem lehet kezelni.
Keressen egy Önhöz közeli ügyvédet, aki tud segíteni. Vagy akár írhat nekem is privát üzenetet, mert ügyvéd vagyok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!