Hogyan működik a tőzsdézés?
Vannak osztalekfizeto reszvenyek, amik igy mukodnek. Vagyis, hogy a ceg a nyeresegebol valamennyi hasznot visszaad a reszvenyeseknek.
A legtobb ceg azonban nem ilyen, vagyis nem fizet osztalekot. Ott csak abbol huzol hadznot redzvenyeskent, hogy dragabban adod e el a reszvenyt, mint megvetted.
Ha Tesla részvényed van, akkor a Tesla egyik tulajdonosa vagy, és részarányosan kapod a fizetett osztalékot. Osztalékot a cég a felhalmozott nyereségből fizethet. A részvény értéke a jövőbeli osztalékok jelenértékének az összege. Azért ingadozik az árfolyam (érték) mert a piaci szereplők várakozásai a jövőbeli osztalékokra vonatkozóan ingadozik, valamint az elvárt hozam is, amivel jelenértékre kell diszkontálni ezeket az osztalékokat. Az elvárt hozam attól függ, hogy mennyi a kockázatmentesen is elérhető hozam (pl államkötvények hozama) és hogy mennyi a kockázati felár. A kockázat azt jelenti, hogy mennyire változékony a vállalat teljesítménye: kiszámíthatatlanul ingadozik vagy kiszámítható és stabil.
Tehát:
-Ha úgy tűnik, hogy a jövőben kevesebb osztalékra lehet számítani, mint ahogy eddig látszott, akkor az árfolyam csökken.
-Ha a kockázatmentes kamatok emelkednek, akkor az árfolyam csökken.
-Ha a vállalat kockázatossága nő, akkor az árfolyam csökken.
(És fordítva)
"Én valahogy úgy képzelem el,hogy ez az invest dolog olyan,hogy mi adunk pénzt, abból mondjuk egy tesla cég finanszírozza a termékének a gyártását"
Ez csak egy részvény kibocsátásakor igaz. A közösségi finanszírozás is így működik, összedobnak sokan kis pénzt, hogy elindulhasson egy üzleti tervvel egy cég.
A tőzsdén forgó részvényt te már egy másik magánszemélytől vagy nagytulajdonostól (pl. bank, nyugdíjalap, stb.) vásárolod, ahhoz nincs köze a Teslának, a példádnál maradva.
"letöltöttem egy angol invest appot (meghívási bónusz miatt)"
Mielőtt bármit letöltesz ismeretlenül, olvass utána, hogy mit töltesz le, nehogy vírusos vagy adatlopós cuccot töltsél le és leszipkázza a bankkártyádon keresztül a számládat.
Gondolom, a bankkártyaadataidat is meg kellett adnod azóta...
Köszönöm a válaszokat.
4# Igen meg kellett adnom. 400Ft-ot fel kellett töltsek,de nem kért semmi egyebet amit egy online vásárlás ne kért volna. Más kérdés,hogy megbízhatatlan az app. Vannak olyan részvények amiknél a grafikon nem változik ,illetve nem jelzi ki hogy pontosan mennyiért lehet igazából eladni/venni részvényt. Pl akartam venni olyat,ahol 57 euró volt az árfolyam részvényenként, erre megveszik nekem 61ért (és közbe amúgy csökkenő tendenciát mutatott), aztán ott volt egy másik ahol 26,24volt erre megveszi 27,73-ért és ugyanez mikor már 30perce 29,XX akármennyi volt +6%-al adtam volna el, erre dob egy üzit hogy amúgy -2%-os eredménnyel adtam el (8%eltéréssel mint amire eredetileg rámentem, úgy hogy közbe nem változott az árfolyam)
Ami meghívási bónusszal működik, már régen rossz.
Egyébként meg minden adásvételnek költségei vannak. Ha van egy tőzsdei számlád és megveszed, eladod a részvényeket vagy más instrumentumokat, annak csak egyik része a pillanatnyi tőzsdei árfolyam, amin megveszed. Mellé valahány százalék, vagy valahány tizedszázalék jutalékot számol fel munkadíjként a brókercég. Ez az, amiről te előzetesen nem tájékozódtál, annyira megörültél a "meghívási bónusz"-nak, hogy nem is foglalkoztál vele, hogy 10 perc alatt eljátszod a meghívási bónuszodat, mert levonja a befektetési applikációd jutalékként.
Arról meg már nem is beszélve, ha az applikáció amit letöltöttél nem is befektetési applikáció és ami árfolyamot mutat, azon nem is teljesülnek a megbízásaid.
Dehát te tudod mit töltöttél le, elolvashattad volna a Play áruházban előtte a kommenteket és megkímélted volna magad a bosszúságtól.
"akkor ne legyen olyan,hogy azt írja,hogy juhé 6% nyereséggel eladhatom, aztán meg jön az üzi hogy -2% lett."
Szerintem az apróbetűs részben lehet a kutya elásva, amit gondolom nem olvastál el, de bepipáltad és leokéztad, hogy tovább tudjál lépni. Nagyon sok átverés működik a neten az ilyeneket kihasználva.
A brókercégek az ügyfelek kereskedései utáni jutalékból élnek. De ha egy brókercégnek nincs elég ügyfele, olyannyira, hogy meghívási bónuszok osztogatásával kell ügyfeleket csalogatniuk, akkor ott jó magas lehet az a jutalék, amit minden kereskedés után fizetsz. Amit több százalék is lehet.
Az igazán nagy brókercégek millió ügyféllel maguk mögött viszont tizedszázalékos jutalékkal működnek (0,01% mondjuk) . Ez a különbség a te "tőzsdéző applikációd" és a rendes applikációk között.
A másik a kereskedési mennyiség. Van a brókercég jutalékának egy minimum szintje, amit akkor felszámít ügyletenként, ha 5 db 2000 Ft-os részvényt veszel, meg akkor is, ha 1000 db-ot. De ezt el kéne olvasnod az apróbetűs részben. Ha tehát te veszel 10 ezer Ft értékben részvényt, de a minimális jutalék 1 ezer forint, akkor neked 12 ezer Ft-ért kellene eladnod a részvényedet, hogy egyáltalán nullában legyél (ugyanis a vételnél és az eladásnál is felszámítja a brókercéged a kereskedési jutalékot: 2 x 1000 Ft).
Capisce?
"a play áruházban csupa szépeket írnak"
Aha, bizonyára így van, rajtad kívül mindenki elégedett a veszteségekkel, főleg a kommentelő botok, amiknek az a feladata, hogy mindig friss pozitív vélemények legyenek elől. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!