Mi a különbség kincstárjegy, diszkont kincstárjegy, államkötvény és állampapír között?
Mindegyik az államnak adott kölcsön. Mindegyik vásárolható államkincstári számlán. Mindegyiknek van lejárata, hozama, kamatfizetési időpontja.
Ez a lényeg. Ennek alapján kell választani az egyes kötvények között. Ami legjobban megfelel a körülményeidnek.
Államkötvény és állampapír szinonímák
Kötvény azt jleneti, hogy kölcsönadsz. Az állam előtag meg azt, hogy az államnak.
Vannak még például válallati vagy önkormányzati kötvények is, legalábbis más országokban, nálunk az államkötvény leuralja a kötvénypiacot.
kincstárjegy: rövid lejáratú állampapír (1hónaptól talán 2 éves a leghosszabb)
diszkont kincstárjegy: olyan rövid lejáratú állampapír, amit kevesebbért veszel mint a névértéke. Pl egy 3 hónap múlva lejárat DKJ-t megveszel most 97ezerért, a névértéke 100ezer. Lejáratkor megkapod a névértéket.
Tehát ha jól értem, lényegi különbség nincs köztük. Mindegyikkel kölcsön adok az államnak, idővel pedig természetesen visszafizetik, kamattal együtt.
Csak ismerkedem egyelőre a témával, elég sok ismeretlen fogalom jött szembe, nem egyszerű átlátni.
Így ahogy írod, kérdező, lényegében semmi, mindegyiken veszítesz az inflációval szemben, hisz az állam mögött nem hülye emberek vannak.
Ha már ismerkedsz, akkor keress jobb témát, pl. befektetések, részvények, tőzsde, ilyesmi. Amivel nem az infláció mögött kullogsz félúton, hanem előtte jársz...
"Tehát ha jól értem, lényegi különbség nincs köztük."
De a különböző állampapírok között elég lényegi különbségek vannak.
Nagyon sokféle állampapír nincs, de azért 5-8 féle van és mind más.
Nyilván az összes kötvény lényege ugyanaz. Odaadsz X forintot, és később többet kapsz vissza.
"Ha már ismerkedsz, akkor keress jobb témát, pl. befektetések, részvények, tőzsde, ilyesmi. Amivel nem az infláció mögött kullogsz félúton, hanem előtte jársz..."
Az emberek 95%-nak mégis az a legjobb, ha az infláció mögött kullog. Ha elkezd okoskodni, akkor nem megveri az inflációt, hanem bőven alul fogja teljesíteni.
Akik elhiszik, hogy milyen szar az állampapír, azok a "kiváló" banki befektési alapoknál vagy valami UL terméknél kötnek ki, aztán majd a végén felét hozzák, mint a lesajnált állampapír.
A kisgyerek is előbb járni tanulni meg csak aztán biciklizni. Először ismerkedjen meg az állampapírral, aztán ha ott már van valami látható összeg, akkor érdemes elgondolkodni, hogy milyen "valódi" befektetésbe tegye.
(Jaj ne most mindjárt reagál a tőzsdecápa hogy napi 2% azaz évi 3800%os hozamot termel)
Az államkötvények, azaz állampapírok államnak adott kölcsönt megtestesítő értékpapírok. Vannak fix kamatozású és változó kamatozásúak.
A fix kamatozásúaknak az árfolyama is lényeges, mert ha a piacon elvárt alatt van a fix kamatlábuk, akkor névérték alatt (diszkonttal) megvásárolhatók - pl diszkont kincstárjegy, ami nulla névleges kamatot fizet ezért mindig névérték alatt lehet megvenni, lejáratkor névértéket törleszt, a kettő különbsége a hozam.
Kockázatok: kamatkockázat és hitelkockázat (államcsőd)
A változó kamatozásúak kamatai mindig hozzáigazodnak valamihez: inflációhoz, bankközi kamatokhoz, diszkont kincstárjegy hozamokhoz.
Ezeknek az árfolyama mindig 100 körüli.
Kockázatok: hitelkockázat
@5
Tehát valóban nem lényegi a különbség a különböző állampapírok között, csupán csak elenyésző. Az egyik 50 %-kal kullog az infláció mögött, a másik, a sokkal jobb, az már csak 46-tal. 🤣😅🤣😅🤣
Előző válaszban nem tettél tanúbizonyságot kiváló közgazdasági ismeretekről, mégis kényszert érzel rá hogy mindig bizonygasd a kiváló-remek tőzsdézéssel elért jövedelmedet stb.
Kommentjeid jelentendőek, mert provokatívak és félrevezetőek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!