Prémium Magyar Állampapír mekkora kockázattal járó befektetés manapság?
Általánosan elmondható, minél nagyobb a hozam, annál nagyobb a kockázat. Ez a 16% eléggé soknak tűnik, érdemes lehet 5-6 millió forintot befektetni?
Sok kommentelő írja, hogy majd ezt is ellopják és hasonlók, meg hogy inkább WC papír mint ez, nektek mi a véleményetek?
Köszönöm!
Legtöbbször olyan idióták írják ezt, akik közben ugyanúgy magyar bankban, ingatlanban vagy pedig otthon tartják a pénzüket. Megsúgom nekik, hogy a bankból is ugyanolyan könnyen el tudja venni a magyar állam a pénzüket, mint az államkincstárból. Az ingatlan sem biztonságos, mert azokat is el tudja venni az állam, ahogy el is vette pl. a kommunizmus bevezetésekor. Otthon tartani pedig azért baromság, mert inflálódik is, ráadásul el is lophatják és arra nem fizet a biztosító. Aki tényleg félti a magyar államtól a pénzét, az külföldön tartja egy külföldön nyitott bankszámlán vagy értékpapír szolgáltatónál a vagyonát. És neki elhiszem, hogy tényleg félti a pénzét a magyar államtól és mindent megtett az ellen, hogy ne vegyék el.
"Általánosan elmondható, minél nagyobb a hozam, annál nagyobb a kockázat."
Nem, ennek így önmagában semmi értelme. Az állampapírokat szokták tekinteni a biztonságos referencia hozamnak, vagyis amihez képest minden más befektetést is mérnek és értékelnek. A 16% csak azért tűnik nagynak, mert te az utóbbi néhány évből indulsz ki és nem gondolsz vissza az utóbbi 30 évre. Az inflációs környezetet is figyelembe kell venni. Meg még egy csomó dolgot, amire kitérni itt most nincs elég hely, mert a túl hosszú válaszokat meg senki nem olvassa végig.
Nem az a kockázat, hogy ellopják, hanem, hogy elinflálják.
Mindenki csak arra figyel, hogy nominálisan ne keljen lába a pénzének, sőt tapsikol a 10% feletti kamatoknak, hogy milyen sokat kap.
Azt senki nem veszi észre, hogy az infláció miatt így is fogy a tőkéje rendesen, hiába infláció követő, ha beraktad pár éve egy autó/lakás árát, most meg minden infláció követéssel, hozammal együtt sem tudsz belőle venni egy autót/lakást.
#3 - Nem egy évre raktad be. 5 éves átlagot érdemes nézni.
A tőzsde is úgy működik, hogy hol felmegy, hol visszaesik. Amikor visszaesik az egész piac akkor nem veszed ki a pénz, hanem hagyod, hogy ledolgozza.
Az infláció követő állampapír hasonló, csak ezt eddig nem tapasztaltuk, mert ilyen magas infláció nem volt 20 éve. Amikor megugrik az infláció, akkor alul fog teljesíteni, amikor csökken, akkor meg felül. Ki kell ülni a veszteséget.
2-3%-os infláció mellett az S&P500 évi 7-10%-os hozama csodálatos.
Ha megugrik az infláció, akkor az S&P500 se fogja hozni az infláció +5%-ot. Se a kötvények, se semmi. Még az arany se (1 év alatt -5% volt.)
Magas infláció mellett minden befektetés bukó. Ez egy olyan (remélhetőleg) átmeneti időszak, amikor csak veszteséget tudsz minimalizálni. De 5-10 éves távon pluszba jöhetsz ki, ha nem kapkodsz össze-vissza.
1:
De nem a magyar állampapír a referencia, hanem az amerikai meg a német, azokat tekintik kockázatmentes befektetésnek, minden másnak, így a magyar állampapírnak is kockázati felára van ezekhez képest.
7:
Nem infláció követő PEMÁP olyan nincs, a PEMÁP az infláció követő, konkrétan az eurózóna inflacióját követi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!