Munkába menet történő baleset "üzemi balesetnek" számít?
vagy direkt keveri,vagy ennyire tudatlan a munkáltató-de beollózom a félreértésre okot adó részt,olvasd:
Munkabaleset a munkavégzéshez kapcsolódó közlekedés, szállítás, üzemi étkeztetés során elszenvedett baleset is; nem minősül munkabalesetnek viszont a lakásról a munkahelyre, illetve a munkahelyről a lakásra menet közben bekövetkezett baleset. (Kivétel, ha a munkáltató által biztosított járművel történt a baleset.)
de ez üzemi baleset és arra ez vonatkozik:
Az üzemi baleset társadalombiztosítási fogalom, a munkabaleseteken túl üzemi balesetnek számít az a baleset is, ami a munkavállalót a munkába vagy onnan lakására (szállására) menet közben éri.
A munkáltató csak akkor mentesülhet a kártérítési kötelezettség alól, ha bizonyítani tudja, hogy a baleset elháríthatatlan külső ok következménye volt, vagy maga a dolgozó okozta a kárt kizárólagosan és elháríthatatlanul.
A kolléganőm munkába menet futott a busz után, elesett, és eltört a lába.
Üzemi balesetnek minősült.
Szóval szerintem a ti esetetek is olyan.
Sajnos, törvényi hivatkozást nem tudok, de gondoltam, felvidít valaki másnak a példája! :)
MunkáBA menet mindenképpen üzemi baleset.
Hazafelé csak akkor, ha a legrövidebb úton ment - illetve, ha nem, akkor csak az első kitérőig.
Szia! első válaszadó vagyok: adom a kért linket:
és még egy,ami részletesebben taglalja az"úti" balesetet-ha nem akarod megkavarni,akkor csak ezeket a részeket mutasd neki-itt még egy kiragadott rész:
"Az úti balesetek vonatkozásában elsősorban azt kell vizsgálni, hogy a dolgozó balesete a munkahely és a lakása közötti LEGRÖVIDEBB úton történt-e..."
Az eddigi válaszok csak részigazságokat tartalmaznak. Megpróbálom összefoglalni.
Az úti baleset az egy társadalombiztosítási kategória. Külön kivizsgálást igényel.
Üzeminek számít az a baleset is, mely a biztosítottat munkába ment vagy onnan hazafelé menet éri.
Nem üzemi az az utibaleset, ha a sérült nem a megszokott vagy nem a legrövidebb úton közlekedett, illetőleg útját indokolatlanul megszakítja. Nem számít indokolatlan megszakításnak ha a szokásos napi teendőit is elvégzi, pl. elmegy a gyerekért az óvodába, vagy beteg szülőjét látogatja meg, elmegy a gyógyszeréért, napi bevásárlást végzi, stb.
A munkáltató az uti balesetekért nem felel. Az utibaleset egyetlen esetben munkabaleseti kategória, ha az munkásszállítás keretében a munkáltató saját avgy bérelt járművével történik.
Összefoglalva: amennyiben a munkáltatónál nem működik tb. kifizetőhely, akkor az orvosi igazolás alapján az illetékes OEP területi egységénél jelentse be igényét üzemi balesetre.
Ki kell töltenie egy nyilatkozatot, majd az alapján fogják vizsgálni a sérülés körülményeit.
Kik látták a sérülést? Tanúnyilatkozatok.
A sérülést ellátó orvos nyilatkozata, szakvélemény az egészségkárosodásról, mentős napló kivonata (ha van), stb.
Ezután készül egy üzemi baleseti jegyzőkönyv, majd egy határozat az üzemi baleset elismeréséről.
Egy jótanács. Ha gyógyszert, kötszert, stb. kell vásárolnod a sérültnek, akkor a számlákat, blokkokat tedd félre. Ha megszületik az üzemi balesetet elismerő határozat és az jogerőre emelkedik, akkor kaphat baleseti táppénzt, baleseti ellátásokat és a sérüléssel kapcsolatban kiváltott gyógyszereket, gyógyászati eszközöket megtéríti az OEP.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!