A részvényekkel való kereskedés mennyire jövedelmező?
Nagyon nem mindegy az időszak, hogy mikor szállsz be. A covid pánikot követő visszapattanáskor „szinte” mindegy lett volna milyen részvényt veszel, évi 20-30%-ot lazán el lehetett érni. A kamatszintek a padlón voltak, öntötték a pénzt a gazdaságba, a befektetők meg jobb alternatíva híján vették a részvényeket (meg a kriptót) gondolkodás nélkül. Most más a helyzet. A jegybankok mindenhol emelik a kamatokat, ezért a hitelezés visszaesik, a törlesztők emelkednek, a fogyasztás visszaesik, a vállalati profitkilátások romlanak. A növekvő kamatok miatt a kötvények egyre jobb alternatívát jelentenek a részvényekkel szemben, ezért a befektetők is ebbe az irányba mozdulnak. Mindez nem kedvez a részvényárfolyamoknak.
Mivel a kamatemelési ciklusnak még az elején vagyunk, ezért nagyon óvatos lennék a részvényvásárlással. Ha vásárolnék, akkor csak nagyon apránként, hogy mindig legyen miből megvenni egy újabb esést.
21:
Ha a kamatemelési ciklus folytatódik, a meglévő kötvények árfolyama is tovább zuhan. Másrészt ami a részvényeket illeti, amíg a kamatok jóval infláció alatt vannak, addig nominálisan nem tudnak tartósan esni a részvények árfolyamai, mivel az infláció magas marad, a cégek értéke pedig nem zuhan a pénz értékével.
23:
Akármelyik cégérték becslés alapján nézem, ha a kamatok bőven infláció alatt vannak, az infláció alatti diszkont rátát jelent. Az, hogy 3%-os inflació mellett vannak 0%-os kamatok, vagy 10% mellett 7%-os kamatok, mindegy a jövőbeli vállalati eredmények szempontjából. Persze, egyes ágazatokat lehúzhat az infláció, de indexkövetéssel a piacot veszed meg, nem egyes ágazatokat.
Nyilván a probléma nem magával az inflációval van, hanem amennyiben stagflációs időszak jön, azaz tartósan magas infláció minimális, nulla vagy enyhén negatív gazdasági növekedéssel.
25:
Épp a kamatemeléstől való félelem miatt nem emelkednek pár hónapja a tőzsdék (a hánorú csak egyszeri esés volt, vissza is ugrott onnan kb. ugyanoda). Szóval ez a kockázat árazódik, csakhogy ezidáig meg sem merik közelíteni a jegybankok az inflációt a kamatokkal. Szóval egyelőre továbbra ia ott tartunk, hogy durvan negatív reál alapkamatok vannak, ami tovabbra is pénzbőséget okoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!