Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Dollár/forint árfolyamából...

Dollár/forint árfolyamából jobban látszik a valós infláció?

Figyelt kérdés
2021-ben 10%-l lett drágább a dollár forintban, de a dollár inflációja is 5-6% volt, akkor a magyar valós infláció 15%? Ez a számítás jobban közelít a valósághoz?

2022. jan. 26. 16:42
 1/2 anonim ***** válasza:
Nem! Nem csak az infláció határozza meg, hogy mennyi az árfolyam. Ott van a GDP, alapkamat, mennyiségi enyhítések, export/import ráta, jegybank devizatartalékának növelése csökkenése, gni/gdp ráta, illetve mindezen paraméterek jövőbeni várakozásai.
2022. jan. 26. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

Nem, az egyikből nem tudsz ilyen egyértelműen következtetni a másikra.


Az infláció a pénz értéktelenedése, egyszerűen fogalmazva az árak emelkedése. Azaz az egyik időpontban 1000 forintból 5 Kőbányait tudsz venni, míg egy évvel később már csak 4-et, tehát az ezer forintod kevesebbet ér egy év múlva, hiszen eggyel kevesebb sört tudsz rajta venni. A statisztikai hivatalok mérik, van több fajtája is (pl. termelői infláció), de a köznyelvben általában a fogyasztói inflációt szokták emlegetni inflációként. Ez azt mutatja meg, hogy egy meghatározott fogyasztói kosár (csirkefarháttól kezdve a tv-ig, de pl. az ingatlan nincs benne) ára mennyit változik egy hónap, vagy év alatt.


A dollár/forint árfolyam pedig egy másik dolog. Az igazából csak azt mutatja, hogy egy dollárból mennyi forintot tudsz venni. Ezt alapvetően a kettő közötti kereslet/kínálati viszony befolyásolja (ha többen akarnak dollárt venni forintból, akkor az a forint dollárral szembeni gyengüléséhez fog vezetni). Önmagában viszont sem a dollár, sem a forint nem tud inflálódni.


A kettő között egyébként azért van összefüggés, de csak közvetett. Például ha a dollár árfolyama emelkedik a forinttal szemben, akkor az onnan érkező farmer ára is megemelkedik. Ennek oka, hogy dollárban az amerikai farmergyár mondjuk ugyanannyit fog kérni a legyártott nadrágért, csak az forintban kifejezve már magasabb lesz, mivel 1 dollárt több forintért tudsz "beváltani". Végül ez nyilván közvetve felfelé hajtja az inflációt.

2022. jan. 27. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!