Foglalt telefonszámok / domainnevek nyilvántartása hogyan történik?
Mobilszámok esetén felteszem úgy van, van pl Mo-on 3(?) db mobiltársaság, és +36-20/30/70-...-.... foglalt / kiadható számok. Alapból pl Telenor a 20-as előhívóval ad ki új számot, de egy konkrét szám lehet, h számhordozással másik társaságnál van lefoglalva. Magyarán ilyenkor körbekérdezik, az a szám foglalt-e vkinél? Vagy ha tudják, h saját maguk egyszer már kiadták ezt a számot, ami számhordozással elkerült tőlük, azt többé soha nem adják ki, még ha a másik szolgáltatónál már meg is szűnt?
Vezetékes számnál területi alapon megvan, h pl Bp-en +36-1-...-.... a szám előhívója, de Bp területén van jópár vezetékes szolgáltató, ők naprakészen nyilvántartják egymás számait, hogy melyik foglalt? Vagy rákérdeznek egymásnál, van-e nekik ilyen, mielőtt kiadnák új szám gyanánt?
Netes domain esetén, szintén úgy kell elképzelni, h akarok egy .hu domainnevet, bemegyek egy Mo-on működő szolgáltatóhoz(?), utánanéznek, nem foglalt-e egyetlen társaságnál se Mo-on, és ha regisztrálható, akkor náluk regisztrálom, és onnantól ennek a cégnek az ügyfelévé válok?
Vagy mindehelyett, van egy társaságok felett álló telefomszám- / tartománynév-nyilvántartó központi állami hivatal, és ő kezeli ezeket? (Kb mint ahogy a forgalmi rendszámokat is a hatóság adja ki, az autókereskedő max közvetít. Igaz, ott annyiból más az alaphelyzet, h a járműnek a továbbiakban tulajdonosa leszek, nem "előfizetője", a kereskedővel max jótállási ügyekben maradok szerződéses kapcsolatban a továbbiakban.)
Telefonszámnál a 4(!) szolgáltatónak van egy-egy körzetszáma, 20/30/50/70, ezekből ők osztanak ki számokat a saját előfizetőiknek. Ha valaki elhordozza, ahhoz a számhoz kerül egy átirányítás a másik szolgáltatóhoz, így technikailag először az eredeti szolgáltatóhoz csörögsz be és az átirányít.
Domaineknél vannak a top level domainek, Magyarországnak ez a .hu, ezeket a root névszerverek tartják nyilván. Most fejből nem tudom mennyi van belőle a világon, Magyarországon is található egy. Ezek azt mondják meg, hogy kik a nyilvántartói az egyes top level domaineknek, ezek DNS szerverek szerte az országban, mindegyik ugyan azt tárolja, csak redundancia miatt van több. Ebbe a regisztrátorok jegyeznek be domaineket, ami annyit takar, hogy például az enoldalam.hu DNS szerverei a dns1.szolgaltato.hu és a dns2.szolgaltato.hu (minimum 2 kell, több lehet, kevesebb nem). Ezek jellemzően a tárhelyszolgáltatód szervereire mutatnak, de lehet más is, ha valahol fut DNS szerver. Ebben a DNS szerverben pedig a webszerverre mutató bejegyzés található, és/vagy további subdomainek hasonló elven tovább akár a végtelenségig, ezt már te kezeles (vagy a te nevedben a tárhelyszolgáltatód kezeli), annyi subdomained lehet a domained mögött amennyit csak akarsz.
#1: fölöslegesen kevered ide a DNS témát, nem az a kérdés. Főleg hogy már érvényes DNS nélkül is lehet domaint regisztrálni.
Kérdező: ahogy mondod, van egy minden regisztrátor felett álló nyilvántartó, ez az ISZT, ahol a regisztrátorok regisztrálják a domaineket. Az ISZT kezeli a whois szervereket is, amik bárkinek megmondják, hogy egy adott domain foglalt-e.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!