Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Pusztán a kamatos kamat léte...

Pusztán a kamatos kamat léte miatt a leggazdagabb réteg gazdagodik, a másik 8/10-ed szegényedik?

Figyelt kérdés

Úgy írják, hogy: Creutz, vizsgálatában tíz jövedelemcsoportra osztotta az akkor még nyugat-német társadalmat, és azt találta, hogy az első nyolc jövedelemcsoport több hitelkamatot fizet, mint betéti kamatot kap, ha egyáltalán van megtakarítása. A kilencedik csoport semleges, annyi a kamatterhe, mint a betéti kamata. Ezzel szemben a leggazdagabbak csoportjában már bőségesen meghaladja a kamatterheket a betétek után fizetett kamat. Vagyis az első nyolc csoportban lévők által megfizetett kamatteher a tizedik, legtehetősebb csoportba rétegződik át kamat jövedelemként. A vizsgálat évében 116 milliárd márka vagyon átrétegződést mutatott ki a kalkuláció. Vagyis csak a nagyon gazdagok azok, akik kamatjövedelmeikkel ellensúlyozni tudják az általános kamatterheket és az inflációt, míg a terhek a kevéssé tehetősökre, és leginkább a szegényekre jutnak. Ez okozza a társadalom polarizációját, az egyenlőtlenségek növekedését. Még ha nő is a GDP, az egyre nagyobb tortából keveseknek egyre nagyobb, és sokaknak egyre kisebb szeletek jutnak. A kamatnak a társadalmi újraelosztásban játszott negatív szerepe önmagában is elég lenne a pénz kamatos természetének átgondolására.

Forrás: Gyulai I.: Pénz és fenntartható fejlődés



2021. nov. 8. 16:10
 1/9 anonim ***** válasza:
36%

Hülyeség.

Most már megnézheted a "német" társadalmat.

Rohamosan zuhannak a Ceausescu érába, megspékelve

több millió muzulmánnal.

2021. nov. 8. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Azért nem kell közgazdászdiploma ahhoz, hogy belássuk, ez így van. Nem kell hozzá nyugat-német kutatás, sőt semmilyen kutatás, pusztán gondolkodni kell: ha van pénzed, akkor azt kölcsönathatod, kérhetsz érte kamatot. Ha sok pénzed van, sok kamatot kapsz.

Ha nincs pénzed, és kölcsönkérsz, akkor utána fizetned kell a kamatokat.

Vagyis ha van pénzed, akkor pusztán azzal, hogy van pénzed, kereshetsz még mellé pénzt. Ha meg nincs pénzed, akkor így jártál. Úgy nagyjából erről szól a kapitalizmus, de erről szólt igazából már a feudalizmus is.

2021. nov. 8. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

A statisztika helytálló, csak éppen teljesen más a magyarázata.

A lakosság 80%-a azért vesz fel hitelt, mert nincs elég pénze egy konkrét ügyletre. A hitelkamatok és betéti kamatok közötti rés általában 20%. na most, akinek nincs, vagy alig van betétje, nyilvánvalóan több kamatot fizet, mint kap, hiszen gyakorlatilag nincs betétje. A legfelső réteg viszont komoly vagyonokkal, így megtakarítással rendelkezik, hitelt jellemzően fel se vesz, persze hogy több a betéti kamata a hitelkamatnál.

Ez azonban mindössze a társadalom (egyébként nem sokat mondó) vagyoni helyzetét tükrözi, amely viszont nem a kamatpolitikától olyan, amilyen. Azt rengeteg dolog befolyásolja, ilyenek például: hová születik, mennyire taníttatják, milyen tehetséges, lusta vagy szorgos természet és még számos más tulajdonság.

Ez a cikk (ha valóban csak ennyiről szól) egy felfújt semmitmondó, de amúgy igaz állítás.

2021. nov. 8. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Senki nem kényszerít senkit, hogy kölcsönt vegyen fel.

Az nyilvánvaló, hogy ha valakinek van pénze, azt vagy megtartja magának, vagy ha más rendelkezésére bocsátja, akkor azt azért teszi, mert keresni akar rajta.

Az már a kölcsönt felvevő felelőssége, hogy mit finanszíroz a más pénzéből.

Megteheti, hogy ő is beindít egy pénzkereseti lehetőséget, vállalkozást nyit, beruház, vagy ha fogyasztási cikkekre költi, akkor emeli az életnívóját, korábban, mint erre valójában módja lenne, igaz, ekkor sokkal többe kerül neki a vásárolt áru, de van akinek ez megéri, így az adós is nyer az üzleten, mert utólag spórolja meg, fizeti ki a beruházást.

Mi ezzel a probléma?

Jobb lenne, ha nem lennének kölcsönök?

2021. nov. 8. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha valaki a felvett kölcsönt a mindennapi megélhetésre költi, az nem fenntartható finanszírozási forma, mert egyre több és több kölcsönt kell felvennie, hogy a kamatokat is fizesse.

De, ha valaki arra vesz fel hitelt, hogy vállalkozást indítson vagy fejlesszen. Vagy saját ingatlanhoz jusson, ami miatt nem kell lakbért fizetnie, esetleg neki fizetnek lakbért, az már fenntartható. Az is, ha arra vesz fel hitelt, hogy napelemeket tegyen fel a házára vagy leszigetelje azt. Ezekben az esetekben vagy a bevétele fog nőni vagy a kiadásai csökkenni, melyek nagyobb nyereséget jelentenek, mint a hitel kamatai. Jól megválasztott hitelkonstrukció esetén úgy lesz gazdagabb, hogy nem kell jelentős saját tökét lekötnie a beruházáshoz, mivel a beruházás általi többlet bevétel fedezi a hitel törlesztését.

Röviden nem a hitelekkel van a baj, hanem azzal, hogy jellemzően mire veszi fel a legszegényebb réteg azokat. Nem beruház belőle, hanem a napi költéseit próbálja belőlük fedezni. Gyakran olyanokat, melyeket nem engedhet meg magának.

2021. nov. 8. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%

A tanulmány szerint ha valaki minimálbért keres, de 0Ft kamatot fizet, mert nincs semmilyen hitele, viszont kap betéti kamatot 0.01%-ot, akkor ő a felső 10%-ba tartozik. De még ha kerekítünk is, akkor is a 2. 10%-ba. Frankó kis tanulmány!


Egyébként mit nevezel kamatos kamatnak?

2021. nov. 8. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Ez a tanulmany meg wc papir helyett se jo...
2021. nov. 8. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Jó tudni, hogy a felső 10%-ba tartozom, csak mert nincs hitelem 😂
2021. nov. 9. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Hát, itt a kamat matematikai modelljéről van szó, sok más kapcsolódik, amit írtatok, de szerintem az állítás lényege az, hogy a kamat léte átrendezi a jövedelmeket. Az lényegtelen, hogy valaki úgy született, hogy ezt ki tudja használni, meg az is lényegtelen, hogy akar-e kölcsönt felvenni és mire költi. Az állítás, ha jól értem az, hogy maga a kamat a tőkét összpontosítja, és ez a társadalom többsége számára hátrány. Ha jól értem, de nem vagyok közgazdász.
2021. nov. 9. 08:52

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!