Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Ennek a "végtelen ciklusnak"...

Ennek a "végtelen ciklusnak" mi lesz/lehet a gazdasági megoldása?

Figyelt kérdés
Ha leegyszerűsítjük a gazdaságot kereslet kínálat illetve bevétel-kiadás szinten 2 szereplőre, akkor végtelen áremelkedést kapunk. Például van egy cég egy alkalmazottal, az alkalmazott a fizetéséből vásárolni szeretne, fizetésemelést kér. Mivel a fizetésemelést a cég csak úgy tudja kigazdálkodni, árat emel. Mivel nőnek az árak, emberünknek fizetésemelésre van szüksége. Mivel fizetésemelés volt, nőnek az árak. Mivel nőnek az árak, stb stb végtelen ciklusban ez ismétlődik. Ennek mi a "feloldása"?

2021. aug. 17. 17:49
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Nincs ennek feloldása, nem is kell. Az infláció (kis kilengésektől eltekintve) folyamatosan pozitív. Végtelen idő alatt valóban a végtelenben lesznek az árak és a bérek is. Az amit leírsz tökéletesen igaz, csak ez nem pillanatszerűen, hanem időben elnyújtva játszódik le. Mivel (a nagyon leegyszerűsített példában) az áremelekdés nem azonnal, hanem pár hónappal később jelentkezik. (Kézzel fogható példa erre most az építőanyag kereskedelem, ahol a meglévő készleteket rendszerint még a "régi" áron értékesítik) A dolgozó ezután nem azonnal kér fizetésemelést, hanem mondjuk a következő év elején.
2021. aug. 17. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
38%
Nem emelünk fizetést és akkor az árak se emelkednek.
2021. aug. 17. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Az időnként elofordulo válságok oldják meg a növekedési spirál okozta gondokat.
2021. aug. 17. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
2: Igen. Valószínűleg ezt kellene, de mégsem ez történik. Pedig valójában teljesen mindegy, hogy 2ezer forintból 200 forintot költünk, vagy 2millióból 200ezret.
2021. aug. 17. 18:05
 5/17 A kérdező kommentje:
3: A válságok oka a kapzsiságban keresendő elsősorban, szerintem az kicsit másabb téma.
2021. aug. 17. 18:06
 6/17 anonim ***** válasza:
Mit jelent, hogy fizetes emelest ker? Annyi a fizetese, amennyit megtermel. Kerni kerhet, de miert adna neki tobbet az egyetlen ceg ahol dolgozhat?
2021. aug. 17. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
Ha ennyire leegyszerusitesz egy komplex dolgot akkor nem csoda hogy rossz kovetkezteteseket vonsz le belőle. Olvass el egy ket kozgaz konyvet, vagy csak siman kerd el egy bme-stol az anyagot.
2021. aug. 17. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
Ez így van jól. Az áremelkedésre a hitelezés miatt van szükség.
2021. aug. 18. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

Összekevered az okot az okozattal. Nem azért nőnek az árak, mert az alkalmazottak fizetésemelését kell kitermelni, hanem azért kell folyamatosan több pénzt adni az alkalmazottaknak, mert (szerencsére) infláció van, és nőnek az árak.

A te leegyszerűsített modelledben, ahol természeténél fogva nincs infláció, miért kellene bárkinek is fizetésemelést adni? Mert vásárolni szeretne? Ez a munka ennyit ér, ha többet szeretne keresni, akkor termeljen többet, képezze magát, menjen el jobban fizető helyre... amit akar. Egy ilyen modellben 40 évet ledolgozol a gyufagyárban, és 40 éven keresztül egy petákkal se nő a fizetésed.

A való életben az infláció a gazdaság egészére jótékony hatással van, mert fogyasztásra ösztönzi az embereket. Ha van egy autó, amit szeretnél megvenni, és tudod, hogy jövő ilyenkor drágább lesz, akkor most megveszed. Ezáltal mozog a pénz, a gazdaság működik. Ha autót szeretnél vásárolni, de tudod, hogy jövő ilyenkor nemhogy drágább nem lesz, hanem olcsóbb lesz (defláció), akkor az téged arra fog ösztönözni, hogy ne most vedd meg, jó lesz jövőre is.

Az általad felvetett problémára a valóságban az a feloldás, hogy egyrészt a jegybankok féken tartják az inflációt (jellemzően 1-5% között), másrészt, ha az infláció nagyon elszáll, és kezelhetetlenül magas számrendszerben zajlana a kereskeredelem, akkor az aktuális valutát kivonják a forgalomból, és újat vezetnek be. Lásd pengő leváltása forintra.

De még egyszer: az alapvető feltevésed rossz, mert az inflációt, az árszínvonal növekedését nem az okozza, hogy az alkalmazottak magasabb fizetést kérnek.

2021. aug. 18. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
9: Nem hiszem, hogy ez valóságban így működik. Ha neked kell egy mobiltelefon mert tönkrement a régi, nem fogsz várni 1 hónapot, hogy hátha olcsóbb lesz, hanem megveszed most, függetlenül attól, hogy akár 2 hét múlva mennyibe fog kerülni.
2021. aug. 18. 11:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!