Ennek a "végtelen ciklusnak" mi lesz/lehet a gazdasági megoldása?
Összekevered az okot az okozattal. Nem azért nőnek az árak, mert az alkalmazottak fizetésemelését kell kitermelni, hanem azért kell folyamatosan több pénzt adni az alkalmazottaknak, mert (szerencsére) infláció van, és nőnek az árak.
A te leegyszerűsített modelledben, ahol természeténél fogva nincs infláció, miért kellene bárkinek is fizetésemelést adni? Mert vásárolni szeretne? Ez a munka ennyit ér, ha többet szeretne keresni, akkor termeljen többet, képezze magát, menjen el jobban fizető helyre... amit akar. Egy ilyen modellben 40 évet ledolgozol a gyufagyárban, és 40 éven keresztül egy petákkal se nő a fizetésed.
A való életben az infláció a gazdaság egészére jótékony hatással van, mert fogyasztásra ösztönzi az embereket. Ha van egy autó, amit szeretnél megvenni, és tudod, hogy jövő ilyenkor drágább lesz, akkor most megveszed. Ezáltal mozog a pénz, a gazdaság működik. Ha autót szeretnél vásárolni, de tudod, hogy jövő ilyenkor nemhogy drágább nem lesz, hanem olcsóbb lesz (defláció), akkor az téged arra fog ösztönözni, hogy ne most vedd meg, jó lesz jövőre is.
Az általad felvetett problémára a valóságban az a feloldás, hogy egyrészt a jegybankok féken tartják az inflációt (jellemzően 1-5% között), másrészt, ha az infláció nagyon elszáll, és kezelhetetlenül magas számrendszerben zajlana a kereskeredelem, akkor az aktuális valutát kivonják a forgalomból, és újat vezetnek be. Lásd pengő leváltása forintra.
De még egyszer: az alapvető feltevésed rossz, mert az inflációt, az árszínvonal növekedését nem az okozza, hogy az alkalmazottak magasabb fizetést kérnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!