Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Melyek azok a hivatalos (vagy...

Melyek azok a hivatalos (vagy nem hivatalos) papírok, amelyeket meg kell őrizni 5 évig,10 évig, esetleg tovább, netalán a végtelenségig?

Figyelt kérdés

- befizetett közüzemi és egyéb szolgáltatós számlák?

- közügyek intézéseinek papírjai: nav, okmányiroda, munkaügyi központ, polgármesteri hivatal stb.?

- adásvételi szerződések (ház, autó, bicikli)?

- tanulmányok papírjai (mindenféle: iskola, jogsi, okj, stb?

- mindenféle az évek alatt befizetett csekkek?

- postai átvételi, kézbesítési meg mittomén papírok?

- bérleti szerződések: ingatlan, ingóság?

- munkahelyi papírok: bérpapír, munkaszerződés, munkamegszűnés?

- most csak ennyi jutott eszembe, de egészítsd ki nyugodtan, ha valamit kifelejtettem.


Na, ha már ennyire kíváncsi vagy, akkor igen, igazad van: szortírozok.



2016. jan. 9. 16:01
 1/9 A kérdező kommentje:

- okiratok: közjegyzői, bírósági, rendőrségi,

- orvosi papírok


Na, van itt még.

De, amúgy teljesen komoly a kérdés.

2016. jan. 9. 16:04
 2/9 anonim ***** válasza:

- befizetett közüzemi és egyéb szolgáltatós számlák?

5 ÉVIG


- közügyek intézéseinek papírjai: nav, okmányiroda, munkaügyi központ, polgármesteri hivatal stb.?

NEM TUDOM, EZALATT MIT ÉRTESZ, határozatok, stb?


- adásvételi szerződések (ház, autó, bicikli)?

VÉGTELENSÉGIG, ILLETVE AMÍG MEGVAN


- tanulmányok papírjai (mindenféle: iskola, jogsi, okj, stb?

ÉLETED VÉGÉIG

- mindenféle az évek alatt befizetett csekkek?

5 ÉVIG

- postai átvételi, kézbesítési meg mittomén papírok?

HA ÚGY GONDOLOD? NINCS SZÜKSÉGED RÁ? MEHET KI (de nekem még 5-6 évvel ezelőtti is megvan, mert aukciós oldalon adok el, nem akarok esetleges konfliktus esetén galibát - inkább őrzöm :-) )


- bérleti szerződések: ingatlan, ingóság?

INGATLAN BÉRLETI SZERZŐDÉS ha még bérled, akkor mindenképp, de 5 évet minimum javaslok. AZ ingóság bérletit nem tudom, mire gondolsz


- munkahelyi papírok: bérpapír, munkaszerződés, munkamegszűnés? NYUGDÍJAZÁSODIG

2016. jan. 9. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

- okiratok: közjegyzői, bírósági, rendőrségi,

IDŐK VÉGEZETÉIG


- orvosi papírok

KÓRHÁZI ZÁRÓK, TÖRÉS, TARTÓS BETEGSÉGRŐL MINDIG, egy elmentemazorvoshozésmegröntgeneztekdenemtaláltaksemmit papírt nem kell eltenni - bááár, néha még az is jól jöhet, ha gubanc van.

2016. jan. 9. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

# 2/3


- befizetett közüzemi és egyéb szolgáltatós számlák?

5 ÉVIG --> Ez OK.


- közügyek intézéseinek papírjai: nav, okmányiroda, munkaügyi központ, polgármesteri hivatal stb.?

NEM TUDOM, EZALATT MIT ÉRTESZ, határozatok, stb? -->


-adóbevallás,navos felszólítás, fizetési késedelem,

-jogsi,útlevél,lakcím átjelentkezésekhez tartozó űrlapok(mindből csinálnak vagy száz példányt)

- ha voltál már munkanélküli és kaptál járadékot, akkor tudod, hogy egy tonna papírral lettél gazdagabb, ha esetleg még tanfolyamot is végeztél a munkaügyin keresztül akkor még egy tonna, aztán van olyan járadék amit a polg.hiv. utal ki, na ahhoz is tartoznak papírok mind a megindításkor mind a lezáráskor (ez minden hivatalra igaz)


- adásvételi szerződések (ház, autó, bicikli)?

VÉGTELENSÉGIG, -->


Komolyan mondod, hogy pl. egy húsz éve eladott autó, motor, ház, akárminek az adásvételijét halálomig őrizzem meg? Sőt még az örökösök is rakosgassák? Ez kicsit sántít. (Bár nem téged akarlak meghazudtolni)


- ... ILLETVE AMÍG MEGVAN --> Ezzel azért cáfolod az előző állításod


- tanulmányok papírjai (mindenféle: iskola, jogsi, okj, stb?

ÉLETED VÉGÉIG -->


Nem a bizonyítványokra gondolok itt, hiszen azt természetesen megőrzöm, hanem a tanulmányi szerződésekre, beiratkozási iratokra, vizsgák behívójára, időpontok tájékoztatójára és most nem sorolnám még mennyi papírral jár egy akármilyen szintű iskola is. (ebéd csekk, vizsga díj, jogsinál a tanulmányi szerződés pl., stb)+ gondold tovább.


- mindenféle az évek alatt befizetett csekkek?

5 ÉVIG --> Tiszta sor.


- - postai átvételi, kézbesítési meg mittomén papírok?

HA ÚGY GONDOLOD? NINCS SZÜKSÉGED RÁ? MEHET KI -->


Gondolok itt ajánlott levél szelvényére, pl. nyugdíjszelvényre (Több nem is jut eszembe.)


- AZ ingóság bérletit nem tudom, mire gondolsz -->


Autóbérlés akár egy napra is, de pl. utánfutó, betonkeverő, láncfűrész. Ma már minden sz@rt lehet bérelni akár pár órára is, de papír ezekhez is jár.


- - munkahelyi papírok: bérpapír, munkaszerződés, munkamegszűnés? NYUGDÍJAZÁSODIG -->


Teljesen és totálisan komolyan mondod, hogy egy 60 éves faszinak legyen meg az összes munkahelyi papírja pl. 20 éves koráról/korától, főleg ha az évek alatt váltott párszor céget, ami manapság egyáltalán nem számít különösnek.

Nem erre van a rózsaszínű TB kis könyv, amiben benne kellene lennie minden szükséges infónak, valamint a TB és Nyugdíj hivatal nem ezt a célt szolgálja, hogy minden adatod egy helyen legyen.

Arról már nem is beszélve, hogy hány esetben van, hogy a cég már nem is létezik


Amit itt leírtál ahhoz a papír mennyiséghez egy egész szoba kellene.


A válaszodat természetesen köszönöm és értékelem.



# 3/3


- okiratok: közjegyzői, bírósági, rendőrségi,

IDŐK VÉGEZETÉIG -->


Csak mert egyszer kötöttem egy szerződést, amihez közjegyzőre volt szükség 30 évvel ezelőtt, de a közjegyzői okirat azért legyen meg?


- orvosi papírok

KÓRHÁZI ZÁRÓK, TÖRÉS, TARTÓS BETEGSÉGRŐL MINDIG, egy elmentemazorvoshozésmegröntgeneztekdenemtaláltaksemmit papírt nem kell eltenni - bááár, néha még az is jól jöhet, ha gubanc van. --> Aláírom.


A választ itt is köszönöm.


Magánszemély vagyok, nem üzletelek, nincs vállalkozásom, de még így is egy iszonyatos halom (szerintem felesleges) papírom porosodik a lakásban.

Még a szabálysértéseknek és bűntetteteknek (na nem mindnek) is van elévülési ideje.

Nehogy már több tonna papírt kelljen a leendő örökösökre hagyni.


Nekem itt azért sántít valami.

Valahol, valamennyi elévülési időnek lennie kell.

Még egy vállalkozásnak, sem kell a végtelenségig megtartani a számláit, talán csak 5 évig, de még ha 10-ig, akkor is...


Üdv

2016. jan. 10. 00:45
 5/9 anonim ***** válasza:

"- adásvételi szerződések (ház, autó, bicikli)?

VÉGTELENSÉGIG, -->


Komolyan mondod, hogy pl. egy húsz éve eladott autó, motor, ház, akárminek az adásvételijét halálomig őrizzem meg? Sőt még az örökösök is rakosgassák? Ez kicsit sántít. (Bár nem téged akarlak meghazudtolni)


- ... ILLETVE AMÍG MEGVAN --> Ezzel azért cáfolod az előző állításod "


Nem cáfolom az előző állításomat: mivel Te nem írtad le részletesen, ezért én sem tudtam részletesen válaszolni.

ha még ma is abban a házban élsz, amit megvettél, akkor nyilván meg kell őrizni, ha már eladtad 20 éve, akkor esetleg mehet ki.

Bár pl. motornál, autónál nem tenném, mert előfordul, hogy az új tulaj nem íratja át, s ilyenkor, ha pár év múlva Téged vesznek elő valami miatt, akkor tudod bizonyítani.


Munkahelyi papírok: pl. ha megszűnt a cég, akkor különösen eltenném, mert nyugdíjazáskor lehet, hogy ez lesz az egyetlen bizonyíték.

Ezenkívül, ha valahol mellékfoglalkozásban dolgozik az ember, akkor ott TB-t nem vonnak, viszont el tudom képzelni (biztosra nem tudom, mielőtt még valaki lehúzna), hogy beleszámít a nyugdíjba a második munkaviszony is.


De ha nem felel meg a válaszom, akkor dobd ki, amit csak akarsz. Nem vagyok szakértő, csak "józan paraszti ész"-szel rendelkezem és vettem a fáradságot, hogy válaszoljak.

Tudom, megköszönted, de ez a "kicsit sántít a dolog" nem a legszerencsésebb megfogalmazás, meg a stéusod olyan, mintha hülyeségeket írtam volna. Te tudod...

Csak tudod néha megbánom, hogy válaszolok...

2016. jan. 10. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

- Nem cáfolom az előző állításomat-->

Sajnos szerintem igen, mert vagy a végtelenségig vagy amíg meg van a tulajdon. Nem mindegy.


- mivel Te nem írtad le részletesen, ezért én sem tudtam részletesen válaszolni.-->

Ezen nem nagyon van mit részletezni.

Azonban pont alább meg is válaszolhattad volna teljesen jól, ha...:


- ha még ma is abban a házban élsz, amit megvettél, akkor nyilván meg kell őrizni, ha már eladtad 20 éve, akkor esetleg mehet ki.-->

...Ha nem volna ott az "esetleg" szó.


- Bár pl. motornál, autónál nem tenném, mert előfordul, hogy az új tulaj nem íratja át, s ilyenkor, ha pár év múlva Téged vesznek elő valami miatt, akkor tudod bizonyítani.-->

Tökéletesen egyetértek.


- ez a "kicsit sántít a dolog" nem a legszerencsésebb megfogalmazás, meg a stéusod olyan, mintha hülyeségeket írtam volna. Te tudod...-->

Egy szóval sem írtam, hogy amit mondasz az hülyeség lenne, csupán a válaszaidra reflektáltam, és megpróbáltam rávilágítani néhány, a való életben logikailag és logisztikailag problémás vagy éppen kivitelezhetetlen dologra.

A "kicsit sántít a dolog" sem a személyednek szól, hanem a válaszaidban leírt néhány dolognak.

Mint ahogy te magad írtad: "Nem vagyok szakértő". Ez a mondandódból és a megfogalmazásodból is kiderül (amivel semmi gond nincs). Pont ezért írtam, hogy nem biztos, hogy minden úgy van, tehát egy kicsit sántít a dolog, azaz szkeptikus vagyok bizonyos állításaiddal szemben. Más szóval: nem fogadom el kész tényként minden szavadat.

Ha ez megbánt téged, akkor azzal nem tudok mit kezdeni.


- De ha nem felel meg a válaszom, akkor dobd ki, amit csak akarsz-->

A stílusról megy csak annyit, hogy pont ez a megfogalmazás tűnik nekem egy kicsit durcásan sértődöttnek és haragosnak.


Még két dolog:

1, Csak a neked nem tetsző reakcióimat emelted ki. Ennyi erővel, amikor egyetértettem azt meg dicsérhetted volna. Na jó ez csak egy kis pikírtkedés. De a jófajtából.


2, Szvsz nyugodtan oda lehet írni egy komment megkezdésekor, hogy nem vagyok ugyan szakértő, de "szerintem...", "én úgy gondolom, hogy...", stb


+1 Ha meg valaki szakértő, akkor írja le, hogy ezen és ezen a témán belül ő szakértő mert ezzel meg ezzel foglalkozik


- Csak tudod néha megbánom, hogy válaszolok...-->

Ezen az oldalon ez benne van a pakliban, sőt én néha megbánom, hogy kérdezni merek itt bármit is. Nem jelen esetről beszélek.


Legvégül:

Ha valamit biztosan tudok (munkám miatt, vagy mert már átéltem), akkor válaszolj és nyugodtan tedd ezeket hozzá.

Ha nem vagy biztos benne, csak hallomásból tudsz valamit, vagy ismerősnek az ismerőse hallotta, hogy..,akkor ezt is érdemes jelölni.

Ha pedig nem tudod a választ, akkor írd le, hogy szerinted, meg józan paraszti ész, de ilyen esetben legjobb nem válaszolni.


Csak hogy tudd ez nem neked szól, hanem minden itt válaszoló, okoskodó, okosnak mutatkozó embernek. Csak pont veled jött fel ez a téma.


Ui.:

A másik válaszoló még nem reagált. Lehet lesz még egy szóváltásom? Habár szerintem ez nem volt az.


Üdv

2016. jan. 10. 16:20
 7/9 A kérdező kommentje:

Utó Ui.:

Lehet most egy kicsit/nagyon kcsög leszek, de a mai internet és fórumok és tweetek és kommentek világában kiakadni azon, hogy: "kicsit sántít a dolog" talán egy kis túlreakció.

De lehet ezt már én ragálom túl.

2016. jan. 10. 16:31
 8/9 anonim ***** válasza:
Nincs másik válaszoló: egyedül én vettem a fáradságot, hogy válaszoljak - mindkét hozzászólás az enyém az elején.
2016. jan. 10. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Hmm...

Malőr

2016. jan. 11. 22:15

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!