Mit tegyek hogy jobban tudjak spórolni? Túl sokat költök hülyeségekre.
Hogy megpróbálsz parancsolni magadnak,pl előre pakolsz kaját ha valahova mész,előre veszel innivalót de csak 2 litereset.
Cigi meg tegnapi is jó.
sok féle módszer van rá és összetett is a helyzet. egyrészt van egy gazdasági, pénzügyi alapja. másrészt van egy szokás, beidegződési oldala, harmadrészt van egy táplálkozási, egészség megőrzési vetülete. érdemes megvizsgálni, hogy melyik mennyire és hogyan érint, foglalkoztat, mik a motivációid, mi mennyire fontos neked, milyen megközelítésben könnyebb kivitelezned
pénzügyi oldalról segíthet, ha átnézed, hogy mennyi bevételed és megtakarításod van, mire mennyit költesz heti, havi, éves szinten. ezeket pl. bankkártya kivonatokból elég jól lehet mérni, ha főleg kártyával vásárolsz, persze a KP költéseket sem árt mellé nyilvántartani, vagy legalább nagyjából rekonstruálni.
az újabb banki appok egyre gyakrabban kínálnak már hasonló kategorizálásokat, hogy az alkalmazásban rögtön látod, hogy milyen jellegű dolgokra költöttél. ez tud segíteni a spórolással.
ha tudod, hogy mennyit szoktál általában költeni, akkor már van egy támpontod, hogy mik a kritikus területek, ahol tudsz és akarsz is spórolni. ha ismered mennyi az átlagos gyorskaja vagy egyéb költésed, akkor be tudod lőni, hogy mennyire akarod lecsökkenteni - akár darabszámban, akár összegben. meghúzhatsz magadnak pszichés limiteket, hogy csak heti egyet engedsz valamiből, vagy keret összeget határozol meg, hogy csak ennyit szabad költeni.
én pl. egy időben elkezdtem vezetni, hogy mennyit költök mozira és mikor kijött, hogy egy évben 60 ezret elmozizok, akkor elkezdtem kétszer is meggondolni, hogy vajon az aktuális legújabb film mennyire is érdekel engem és megéri-e elmennem rá moziban, vagy sem. következő évben már a felére lement a mozi költésem és nem éreztem úgy, hogy kevesebb filmet láttam volna, vagy kevésbé szórakoztam volna jól. viszont a "fene tudja, jó-e de nézzük meg" filmeket, meg a "nem olyan jó, de nincs jobb ötletem mára" mozizásokat segített kiszűrni.
na meg a mozizáshoz is sokszor kapcsolódik gyorskaja fogyasztás. ezt is érdemes lehet vezetni és jobban odafigyelni, hogy vajon mennyire fontos a filmre kukoricát, kólát, nachost, egyebeket is vinni, tényleg kell-e mindenből a legnagyobbat, stb.
ha egészség/fogyás oldalról motiváltabb vagy, akkor akár lehet kalória kalkulátorokat használni, hogy figyelj a tápanyag bevitelre, tudatosabb legyél azzal, hogy miből és mennyit fogyasztasz. itt is érdemes megnézni, hogy mi a jelenlegi szokásod, honann indulsz és utána könnyebb lehet célokat kitűzni, hogy hova akarod lefaragni, mit akarsz elérni.
sok esetben egyébként a rendszerek és szigorú szabályok lehetnek a legcélravezetőbbek. szokásokat kialakítani, hogy mit mikor csinálsz, összekapcsolni valami más szokással, vagy eseménnyel, hogy utána mindig megcsinálod - máskor meg nem.
pl. naponta bevenni a vitaminokat minden reggel rögtön felkelés után. ha mindig megteszed, akkor egy idő után már gondolkodni sem kell rajta, mindig jön magától, szinte automatikusan.
ha ez a rutin eddig egy kávéval, üdítővel, vagy gyorskajával párosult, akkor a régi szokást érdemes valami új szokással tudatosan felülírni. pl. gyorskaja helyett enni egy almát, üdítő/kávé helyett egy pohár vizet.
sok esetben megszokási problémákat, elvonási tüneteket okozhat, ha hirtelen leszoksz valamiről, amit előtte rendszeresen/sokat csináltál. viszont sokszor eredményesebb az éles, totális váltás és zéró tolerancia, mint a fokozatos átmenet, ami könnyebben képes elmosódni, hajlamos kevésbé hatékony lenni.
pl. ha egyszerűen nem veszel soha csokit, mert le akarsz róla szokni, emiatt sosincs otthon csoki, az nagyban megnehezíti, hogy néha nassolj egy kis csokit, vagy hogy hirtelen indíttatásból mindet felfald, ami otthon van.
a különféle cukrokat érdemes mással kiváltani. legegészségesebb, ha gyümölcsöt eszel feldolgozott cukrok helyett. ha nincs otthon csoki, de van paradicsom, alma, barack, stb, akkor azt fogod rágcsálni helyette. egy idő után átáll az agyad és még élvezni is fogod. a lényeg, hogy ha eleve olyan helyzetet teremtesz, amiben nincs is más lehetőséged, mint az alternatívát fogyasztani, akkor biztosan nem fogsz rossz döntést hozni.
a döntési könnyebbségek/nehézségek is sokat segíthetnek a szokások átalakításában. ha minden nap el kell határoznod, hogy most mozogni fogsz, vagy egészségesen enni, akkor az minden nap újabb és újabb döntési helyzet, nehézség és csábítás, aminek engedhetsz. ha előre eldöntöd, hogy minden nap sportolni akarsz, akkor később nem kell naponta újra felülbírálni ezt a döntést. a döntés már megvan. ezt a döntést érdemes körülbástyázni olyan megoldásokkal, amik mind abba az irányba terelnek, megkönnyítik számodra, hogy meg is tedd. pl. kikészíteni a sportszereket, hogy ne jelentsen plussz feladatot külön elővenni - ami közben esetleg meggondolhatnád magad. ismerek olyat, aki már eleve futó ruhában fekszik le, mert így reggel már nem kell átöltözni. ez megspórolja a lehetőségét, hogy agyalni kezdjen rajta, hogy van-e kedve, akarja-e vagy inkább ellógja. minél kevesebb akadály gördül a kívánt cselekvés útjába, annál valószínűbb, hogy elvégzed. minél összetettebb, több lépéses folyamat, annál valószínűtlenebb, hogy erőfeszítést fogsz tenni érte. érdemes sportoláshoz minél közelebb helyet keresni, vagy akár már otthon elkezdeni. van olyan barátom, aki úgy szokott rá a mozgásra, hogy még ki se kelt az ágyból, csinált 10 felülést, aztán kikelve gyorsan 10 fekvőtámaszt. nem sok, de sokkal több a semminél. könnyen elvégezhető, nincs akadálya, nem lehet rá nagyon mentségeket keresni. beindítja vérkeringést és máris sikerélményt ad, hogy valamit sikerült a nap legelején elérni, letudni, jöhet a következő, amire már lehet építeni, nagyobb léptekkel haladni.
ennek megfordításaként érdemes lehet megbonyolítani a nem kívánt dolgokat. pl. ha le akarsz szokni a netezésről, akkor töröld le a telefonodról a Facebook appot, jelentkezz ki a közösségi oldalakról a böngészőben. ha mindig újra be kell lépni, akkor gyakrabban fogsz elgondolkodni, hogy ezt tényleg akarod-e vagy csak megszoktad.
ahogy már írtam, ha kevesebb csokit/bármit akarsz fogyasztani, akkor ne is legyen inkább otthon. de ha van valamiért, akkor se mindegy, hogy kint van a pulton és mindig csábít, hogy "egyél meg", vagy eldugod egy szekrénybe, netán egy szekrény mélyére más dolgok mögé. vagy akár el is lehet zárni egy lakattal lezárható dobozba, aminek a kulcsát máshol tartod, így egy plussz lépés, hogy el kell menni a kulcsért és közben gondolkodhatsz rajta, hogy tényleg akarod-e annyira, hogy ekkora erőfeszítést tegyél érte. akár a kulcsot beteheted egy "végszükség esetére" feliratú borítékba is, ami elgondolkodtat, hogy vajon tényleg végzsükség van-e. de az üzenet lehet bármi személyes. van, akit az elrettentés motivál, hogy ne akarj elhízni, megbetegedni, stb. bár ez a cigis dobozoknál se nagyon látszik hatásosnak. lehet, hogy pozitív cél hatásosabb. egy példakép fotója, vagy motiváló üzenete, ami emlékeztet, hogy miért is zártad el az édességet.
a legfontosabb, hogy fejben helyére tedd a dolgokat, az értékrendjüket, hogy mi miért és mennyire fontos neked, mik a céljaid, mit akarsz elérni. ne úgy gondolj rá, hogy nem teheted, nem tudod megtenni, hogy ezekre költesz, hanem nem AKAROD. elhatároztad, a te döntésed, mert neked valami fontos.
ha pl. valami anyagi célod van, amire szeretnél spórolni, akkor az is segíthet, hogyha tudatosítod magadban - akár valamilyen motiváló üzenettel is - hogy minden el nem szívott cigivel, meg nem ivott üdítővel, meg nem vett gyorskajával közelebb kerülsz a célodhoz - amiről akár képet is tehetsz ki magadnak, hogy emiatt csinálod. van akinek ez a módszer jön be.
van aki úgy spórol, hogy amikor eszébe jut, hogy elszívna egy cigit, venne egy kávét, akármit, akkor átküldi az árát egy elkülönített megtakarítás számlára. mivel ez a számla szépen gyarapodik minden ilyen összegtől, ez egyre jobban eső érzés, hogy mennyi pénzt megspórolt azzal, hogy nem másra költötte.
a Revolut (biztos más is) pl. felkínál olyan lehetőséget, hogy minden vásárlásodat felkerekíti valamilyen összegre és a különbözetet elteszi egy megtakarítás számlára, így minden egyes költéseddel együtt félre is teszel valamennyit. mondjuk ugyanúgy, sőt még jobban fogy is tőle az elkölthető pénzed, de valójában a tiéd marad, csak megtakarításra megy.
sokan azt csinálják, hogy a bevételi számlára jön a pénz, akár több különböző megtakarítási számlán gyűjtik a pénzüket és csinálnak egy külön kiadás, vagy havi költés számlát, ahova csak annyi pénzt tesznek, amennyiből ki akarnak jönni az adott hónapban. így ott a folyamatos emlékeztető, nehogy túlköltekezz, mert annál az előre kiszámolt összegnél nem akarsz többet költeni (akkor sem, ha volna, mert a többi pénzed megtakarításra megy, spórolni akarsz).
a Revolutnál (és biztos más banki appnál is) pl. be lehet állítani havi költési limitet. ezt az app menet közben folyamatosan jelzi és nem enged csak úgy többet költeni, ha már elérted - persze felül tudod bírálni, tudod módosítani, de ahhoz legalább el kell gondolkodnod rajta, hogy tényleg túl akarod-e lépni a magadnak szabott határodat, vagy sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!