Az ETF vagy az ingatlan (Budapesten) jobb befektetés hosszútávon?
Melyikkel lehet jobb hozamot elérni 10-15 éves távlatban ?
Nyilván tudom hogy figyelembe kell venni hogy az ingatlan nem egy passzív befektetési forma ( + gyakran felmerűlő költségek, likviditás ). De mekkora lehet a tényleges haszon eltérés 10-15 éves távlatban?
Gondolkozom hogy melyik stratégiára álljak rá inkább. De valószínűleg akkor is az ETF mellett maradnék, ha éves szinten 2%-al kevesebbet hozna (10-15 éves átlagban ), mivel nem kell vele foglalkozni igazán. Idő energia nekem többet ér. Ha ennél nagyobb már elgondolkoznék ingatlanon is. Bár tudom hogy ingatlan ügynökök is kezelhetik az ingatlanomat, de ennak van értelme?, hány % hasznot vihet el évente ? Mert viszont ekkor már az ingatlan is passzív befektetésnek tekinthető.
ETF kapcsán persze pedig egy jól diverzifikált portfólióban gondolkodnék. Mint pld az MSCI ACWI vagy Vanguard FTSE All-World
Szóval mennyit hozhat az ingatlan mint aktív vagy passzív befektetés % átlagosan 10-15 éven keresztül összehasonlítva egy diverzifikált ETF-el?
Ott kezdődik hogy hiába veszel meg egy 60 milliós ingatlant, nem tudod dupla annyiért kiadni mint egy 30 milliós ingatlant. Képtelenség.
Ha ennyi pénzed van érdemes kettészedni.
Viszont az már 2 gond.
Az ingatlan még mindig nem passzív befektetés rengeteg buktatóval és költséggel... sajnos a magyar ember szemében még mindig ez az állampapírokon kívüli egyetlen """"""passzív"""" befektetés.
Csináltam kb 20 évig, ma már nem éri meg SZERINTEM.
De hogy tényekkel is alátámasszam a 90es évek közepén volt 4 lakásom is, garázsok és 1 kisüzemem.
Mind bérbeadva.
A panellakások nagyon hosszú időn keresztül a 8-12 millió forintos áron futottak, a bérleti díj ÁTLAGOS lakást szemlélve 60-70-80 ezer forint körül mentek a 2000es evek elején.
Jelen pillanatban dunántúli megyeszékhelyen az ugyszint panellakásárak 20, de inkább 22-23 milliótól átlagban 25ig mennek.
A bérleti díjak... jelenleg ha 130.000 forintért ki tudod adni akkor nagy mágus vagy, de ez a 130.000 is inkább téglalakások bérleti díja, a panelek 80 90-100-110ért mennek.
Szóval a bérleti díjak ha fájóak is sokaknak, messze nem követik a lakásárak növekedését. Közel se.
Nem húzom tovább... nekem a befektetéseim között 12 darab garázs szerepel mint ingatlan.
A többi a tőzsdén mozog.
Hmmm most megnéztem a garázs árakat is, ahogy látom aranyaiban tényleg jobb meg kevesebbet is kell vele foglalkozni.
Például havi bérlés legyen 30k (évi 360k) és a parkoló hely 6 milla, az éves szinten 6%-os hozam ( + évről évre parkoló hely árának az emelkedés )
Budapesti ingatlannál meg mondjuk legyen 60 milla és havi 200k bérleti díj, jóval több fentartási költséggel managementel ez meg már csak évi 4% bevétel mínusz a költségek ( illetve ott is az ingatlan árának a felértékelődése, ami együtt mozog a garázséval )
Dehogy maradjuk a jobbik esettel amit te is írtál 22 milla és 110k bérleti díj /hó
Ez viszont már 6% mint a garázs esetén. De a garázs mint befektetés tényleg jobbnak tűnik, már a sokkal nagyobb passzívítás miatt és a kevesebb ráfordított állandó költségek miatt is ( ami az ingatlannál a karbantartás és a felújítás ). Illetve sokkal likvidebb mert több apró darabot tudsz birtokolni belőle.
Nem tudni előre.
A mondás az, hogy egy részvénytúlsúlyos portfóliótól évi ~4% reálhozamot várhatsz.
Ingatlan passz.
Mindkét opció sokat ment felfele az utóbbi években.
Én mindenképp az etf-et választanám. Diverzifikáció szempontból sokkal jobb ~3000 cégbe fektetni, mint 1 vagy néhány ingatlanba.
És az utóbbival még foglalkozni is kell, illetéket fizetni vásárlásnál, adózni a bérbeadás bevételéből, stb.
Ingatlanba csak REIT etf-eken keresztül fektetnék.
Jobb olyan országban ingatlanba fektetni, ahol növekszik a népesség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!