A binance smart chain miben különbözik egy tradicionális adatbázistól?
Ez most egy bitcoin -hoz hasonló blockchain, ahol a proof of work helyett proof of Binance van?
(A technológiának nem olvastam annyira utána)
"miben különbözik egy tradicionális adatbázistól"
Elég sokmindenben, mert nem adatbázis, hanem blockchain. Egy "tradicionális adatbázis" az mondjuk a MySQL.
"bitcoin -hoz hasonló blockchain"
Blockchainnek blockchain, de nem a bitcoinhoz hasonló, hanem pl. az ethereumhoz, mivel tud smart contractokat futtatni.
"proof of work helyett proof of Binance van?"
Mi a jó ég az a proof of binance? :D Akármi is az, nem.
"olyan DPOS, mint a Tron vagy az EOS"
Nem, az a sima binance chain. A binance smart chain PoSA konszenzus algoritmust használ.
"a Binance osztott szét egy fix mennyiséget"
Egy ICO-val hozták piacra, még a BSC létezése előtt.
"a bányászok csak a tranzakciók után kapnak pénzt"
Nincsenek bányászok, 21 db validátor node van.
"Nincsenek bányászok, 21 db validátor node van.":
Ahogy a natív token kifejezést nem szeretem, úgy ezt sem. Számomra a bányászat azt jelenti, hogy új blokkokat hozok létre, amikért pénzt kapok vagy tranzakciós illeték, vagy coinbase tranzakció formájában. Itt annyi a különbség a sima Pos -hoz képest, hogy egyrészt csak tranzakciós illeték van, másrészt csak a legtöbb coint stake -elő 21 ember bányászhat, akiknek aztán egy meghatározott időben el kell készíteniük a következő blokkot validként, hogy bennmaradhassanak. A validátor szerepe nem különbözik nagyon a bitcoin -os miner -étől.
Ha azt nézzük, hogy van lehetőség delegálásra is, az meg mining pool -ra hasonlít kicsit, csak itt nem kell számolnom/validálnom semmit.
"Elég sokmindenben, mert nem adatbázis, hanem blockchain"
A blockchain -t az különbözteti meg attól, hogy mondjuk egy sima SQL adatbázisban tároljuk, hogy kinek mennyi pénze van, hogy decentralizált. A bitcoinnál például bárki letöltheti a blockchain -t és adhat hozzá új tranzakciókat/blokkokat (ha van elég számítási kapacítása) anélkül, hogy azt egy központi szervnek jóvá kéne hagynia. Ha ezt a tulajdonságot kivesszük, gyakorlatilag visszatérünk egy olyan megosztott adatbázishoz, amilyet pl a Facebook is használ még akkor is, ha a blockchain technológia megmarad.
"de nem a bitcoinhoz hasonló, hanem pl. az ethereumhoz, mivel tud smart contractokat futtatni.":
A smart contract egy plusz funkció. Egyszerűbb programozhatóság a bitcoin -on is van (pl escrow). Ettől még az alapvető technológia ugyanaz.
"proof of Binance": Egy ilyet nagyjából úgy képzelnék el, hogy nem akkor lesz érvényes egy block, ha elegendő 0 -át tartalmaz a hash (ahogy a bitcoinnál), hanem akkor, ha mondjuk a Binance aláírja. Félig meddig itt vagyunk, csak nem a Binance aláírása kell, hanem mindig a 21 bányász közül az épp aktuálisé. Ez a 21 bányász persze azok közül kerül ki, akik a legtöbb coin -t birtokolják az adott nap (és szeretnének bányászni). Kinél lehet viszont a legtöbb coin, ha eleve a coin nem új blokkok hozzáadásával keletkezik, hanem a binance csinált egy véges mennyiségüt és osztotta azt szét a haverjai között... Félig meddig proof of Binance, de ha eleget veszek én is lehetek bányász.
A binance smart chain PoSA konszenzus algoritmust használ:
De miben különbözik ez egy sima delegated proof of stake -től. Delegálás van itt és a delegált a 21 bányász, ahogy az EOS -nál.
"Egy ICO-val hozták piacra": Tudom, eredetileg az ethereum -on a cég csinált egy tokent, aminek egy részét szétosztotta.
Ha tetszik, ha nem, a miner attól miner, hogy új coinokat hoz létre. Mivel itt nincs erről szó, itt nem minerek vannak, helytelen őket így hívni.
Még ha a blockchain egy decentralizált adatbázis is, ez a szó informatikában mást jelent. A BSC pedig nem csak egy adatbázis, hanem egy ethereum virtuális gép is, és mivel a binance chain már létezett előtte is, ez igazából a legfontosabb funkciója, ezért hozták létre.
(Úgy általánosságban érdemes azokat a szavakat használni fogalmakra, amit mások is használnak, hogy értsük egymást...)
Ha csak a binance írná alá a blokkokat, akkor a bsc onnantól egyáltalán nem lenne decentralizált, nem lehetne DeFi-nak nevezni. Ez senkinek sem célja. Most a validátor jelölt nodeok többsége nem a binance tulajdonában van.
A BNB tokeneket nem "szétosztotta a haverjai között": a supply 50%-át nyilvános kiárusítás keretében adta el, 10% ment a befektetőknek (akik tehát végülis szintén pénzt adtak érte), és 40% maradt a Binancenek. Idővel a teljes supply felét akarják elégetni.
A PoSA abban különbözik, hogy összesen 21 validátor felváltva készíti a blokkokat, és 24 óránként dől el, hogy ki legyen ez a 21 a jelöltek közül.
"Ha tetszik, ha nem, a miner attól miner, hogy új coinokat hoz létre":
Ha megvan a 21 millió bitcoin, utána az nem bányászás lesz, amit csinálnak a miner -ek (feltéve, hogy nem fog leállni az egész..)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!