Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Melyik ország fizeti ki a...

Melyik ország fizeti ki a vámot? Ha pl. USA vámot vet ki a kínai termékekre? Nem az exportáló ország fizeti alapesetben a vámot?

Figyelt kérdés
Mi erre a szabály?
2021. febr. 6. 13:38
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem. Ebben az esetben a vámot a fogadó országban fizeti a megrendelő. Trump védővámjainak az volt az értelme hogy 1. nagyon megdrágult miattuk a Kínában gyártott áru és jobban megérte megvenni a hazait, 2. az amerikai cégek nem vitték Kínába a gyártást mert úgyis csak olyan drágán tudnák visszahozni a termékeket hogy nem érné meg, úgyhogy otthon gyártottak.


Ez kivételesen egy olyan megmozdulása volt a Trump adminisztrációnak aminek volt értelme és jól is működött.

2021. febr. 6. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Nem az országok fizetnek vámot, hanem a cégek.

Van import vám és van export vám. Egy adott termékre A és B országban lehet, hogy egyik sincs, de az is lehet, hogy mindegyik van.

Hogy az eladó vagy a vevő fizeti-e az export és/vagy az import vámot, az attól függ, hogy az adás-vételi szerződésben mi szerepel. Nemzetközi adás-vételi szerződésekben általában egyszerűen csak valamely incoterms klauzulára hivatkoznak a felek, és az el dönti, hogy ki mit fizet, nem kell tovább részletezni.

pl EXW klauzula esetén export és import vámot is as vevő fizeti, DDP esetén mindegyiket az eladó, a legtöbb köztes klauzula esetén pedig export vámot az eladó az importot pedig a vevő.

2021. febr. 6. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
És mi az az eset ,amikor az exportáló ország fizeti a vámot? erre mi az általános szabály,?
2021. febr. 6. 14:22
 4/8 A kérdező kommentje:

Pl. ha az USA exportál ez EU-ba, akkor USA-nak kell fizetni vámot?


Köszönöm az eddigi válaszokat!

2021. febr. 6. 14:31
 5/8 anonim ***** válasza:

"Ez kivételesen egy olyan megmozdulása volt a Trump adminisztrációnak aminek volt értelme és jól is működött."

1) Annak van értelme, hogy pl. autókra, vagy egyéb komplex kész termékekre kivet valaki vámot. Különösen olyan termékekre, amikből mostanában sok gyár épül, pl. akkumulátorokra. DE Trump vasra meg alumíniumra vetett ki vámot, ami elég hülye ötlet. A hazai gyártást lehetetleníti el, és elősegíti a munkahelyek Kínába küldését. Mivel a kínai gyár vám nélkül tud kínai alumíniumot venni, még inkább megéri Kínába vinni azt a gyárat...

Egyedül a vas/acél, alu gyártásnak segített, de az minimális. Ellenben az ezeket alapanyagként használó feldolgozóiparnak kifejezetten ártott.

Szóval a Trump védővám rendszer is a "van egy ötletem, csak túl buta vagyok a megvalósításához" kategóriába került a valóságban.

2) A számok is azt mutatják, hogy nem volt sikeres a munkahelyek Amerikában tartása.

pl: [link]

2021. febr. 6. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően az export vámot az eladó, az import vámot a vevő fizeti. Kivéve ha más áll a szerződésben, ami a mai bonyolult világkereskedelemben elég gyakori.


De egyébként ennek elég kicsi a jelentősége. Ha a termék 100 USD, és 10 USD a vám rajta, akkor a vevő 110 USD-t fog fizetni. Vagy azért, mert az eladó 110-ért adja, hogy ki tudja fizetni a vámot, vagy azért, mert a vevő megveszi 100-ért, majd fizet rá 10 USD vámot. Nincs különbség.

2021. febr. 6. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
82%

Ország nem fizet vámot.


Úgy képzeld el ezt, mint egy adót. Ha van egy bigyó, amiért az eladó száz pénzt akar, az adott országban meg van rá 20% áfa, akkor te mint vevő 120 pénzt fogsz ezért kifizetni, ebből az eladó 20 pénzt átad az államnak áfa címszóval.


Hasonló módon, ha a bigyót Kínában gyártják, te meg az USAban élsz, akkor lehet rajta beviteli vám, mondjuk 10%, valamint kiviteli vám, szintén 10%, ez együtt 20%. Tehát te vevőként 120%-ot, azaz 120 pénzt fogsz fizetni érte. Ebből az eladó megtart 100 pénzt, 10 pénzt odaad a Kínai államnak mint kiviteli vám, másik 10 pénzt meg az USAnak, mint beviteli vám. Vagyis az országok maguk nem fizetnek senkinek semmit.


Ez a gyakorlatban persze nem ilyen egyszerű, de ez a lényege.

2021. febr. 6. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Mindig az érdek dönt. Az érdek lehet valódi és félreértett ,jól szervezett és rosszul szervezett. Ettől függően különböző eredmény lesz.

A #3-ra: az általános szabály az, hogy akinek jobban megéri, az fizet. Ha például én exportálok egy országba egy terméket, és ott erre vámot vetnek ki, megvizsgálom, mi történik. Ha például ettől ott senkinek se kell a termékem, a gyáraim itt tönkre mennek, mert főleg oda exportáltak, más nem akar venni tőlem, akkor simán kifizetem én a vámot, mert az kevesebb, mint tönkrement gyárak munkásait fizetnem, hogy éhen ne haljanak. Persze ha találok jobb megoldást, azt fogom választani.

A #4-re: mint mások elmondták már, mindig az importáló cég fizet, mert neki fontos ez. De ha véletlenül arra az USA termékre az a helyzet, amit előbb mondtam, akkor az USA fizet. Nem azért mert "kell", hanem mert így jön ki jobban.

2021. febr. 6. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!