Mit csináljon az ember hogy ne inflálódjon el a pénze?
19: komolyan ennyire hülye vagy?
Az infláció az, hogy valami elveszíti az értékét, ha nem foglalkozol vele. Ha updateled, akkor már az infláció ellen dolgozol.
1000 forinért most kapsz 3 liter benzint, ha nem foglalkozol vele, akkor 10 év múlva már csak 2 liter benzint kapsz. Persze ,foglalkozhatsz vele, befektetheted, akkor 10 év múlva mondjuk 1500-at fog érni, de ezért ugyanúgy 3 liter benzint kapsz majd akkor.
Ha a tudás nem így működne, akkor nem kellene updatelni.
Amikor kijöttem a főiskoláról, akkor novel IPX hálózatok léteztek, a VPN a fasorban sem volt, a webes technológia gyerekcipőben járt, és így tovább.
Ha ebben dolgoztam volna, és nem tanulok mellé, akkor a tudásom ugyanúgy inflálódik, mint a pénzem, manapság már minimálbért sem keresnék ezzel a tudással, mert nincs rá szüksége senkinek. Nem vette el senki, ma is IPX hálózati zseni lennék, csak éppen ezért a a kutya nem fizetne egy fillért sem, tehát a tudásom megmaradt, csak éppen az értékét veszítette el (ahogy a pénzem is megmarad az inflációtól, csak szart sem kapok érte)
Viszont én befektettem a tudásom (kamatoztattam), így ma is el tudom adni magam, de ez már nem az a tudás, ami akkor volt, az akkori tudásom teljesen értéktelen.
Az 1000 forintod sem fog elveszni az infláció által, csak éppen egyre kevesebbet ér. Például volt időszak, amikor 650 ezerért lehetett kapni egy teljesen új suzukit. Ha bevarrtál a párnacihába 650 ezret, akkor ma is megvan a pénzed, de nézd már meg, hogy egy 15 éves kocsit kapsz max érte... Nem vette el senki, csak nem ér semmit.
A tudás PONT ugyanígy inflálódik, nem, senki nem veszi el, ha te kőbalátval tudsz dolgozni, továbbra is isteni kőbata felhasználó leszel, csak éppen pénzt nem fogsz keresni vele.
És persze, a tudásod fejlesztheted, updalheted, de az pont azt mutatja, hogy anélkül, hogy tennél vele valamit elinflálódik, pont úgy, ahogy a pénzed, az egyiket azzal tudod megelőzni, hogy kamatoztatod a másikat azzal, hogy tanulsz mellé.
Egy szó mint száz baromság, hogy a tudás nem inflálódik, ó dehogynem! Attól, hogy nem veheti el tőled senki, még egy idő után lófaxot sem fog érni (a nagyapám könyvelő volt, számítógépet sosem használt. Szerencséjére elment nyugdíjba mielőtt bejöttek a gépek, mert most egy junior állást nem kapna azzal a tudással)
A soft skillek is inflálódnak ;) Nem mindegyik, de bizony az sem állandó
Management tréningeken elég gyakran beszélnek arról, hogy például a vezetői skillek milyen változáson mentek át 100 év alatt.
Régen egy vezetőnek megmondó embernek kellett lennie, utasítania kellett tudni, kijelölni a feladatot, letolni a hibázókat. A cégek is sok tekintetben úgy működtek, mint a katonaság, erős hierarhia, ahol a főnöktől elvárták, hogy parancsokat osszon, és megkövetelje az engedelmességet.
Manapság sokkal inkább az együttműködő, mentoráló, a kollégák képességeit elhőhozni tudó vezetőkre van szükség.
Jártam olyan cégnél tanácsadóként, ahol pont ez volt a gond, hogy a középvezetői rétegtől kezdve mindenki az első kategóriába tartozott, azokkal a soft skillekkel rendelkeztek, ami egy ilyen típusú vezetéshez kell, és a 90%-uk nem tudott beilleszkedni egy változó világba, ahol a munkatársak már nem kussoló végrehajtó robotok (piszok nehezen találtak egy idő után fiatal kollégákat, mert mindenki lelépett azonnal, amint rájött, hogy mibe csöppent).
Viszont a régi mintában nem feltétlen volt értékes az a soft skill, ami manapság a modern vezetés tudomány által elvárt, és ki tudja, hogy mi lesz a mostani vezetőkkel 20-30 év múlv.
Persze, vannak olyan skillek, amik nem annyira inflálódnak. Pédául ilyen a változáshoz, a tanuláshoz való hozzáállás. Aki könnyen tanul, könnyen adaptálódik, az mindig megtalálja a helyét. Általában a jó probléma megodó képesség.
De önmagában azt nem lehet kijelenteni, hogy a soft skillek úgy egységesen nem inflálódnak, mert bizony ott is van aminek szépen kopik a hasznossága az idők változásával, míg más skillek elkezdenek értékessé válni.
24: az infláció/defláció az, hogy 1 egység pénzért mit kapsz.
Maradjunk az ingatlannál:
van 1 egység pénzed (tök mindegy, hogy mennyi forint) és kapsz érte 100nm ingatlant.
Ha az ingatlan ára elkezd nőni, akkor szépen inflálódik a pénzed, 1 egységért (egy fillérrel nem lett kevesebb) már csak 99nm, majd 98nm ingatlant kapsz.
Ennek ellentéte a defláció, amikor a pénzed napról napra többet ér, teszem azt az 1 egység pénzért már 101, 102 nm ingatlant kapsz. Tehát elég várnod, és a pénzed napról napra többet ér (nem nehéz kitalálni, hogy miért pusztítóbb a gazdaságra nézve, mint az infláció)
Ez eddig elég egyszerű. A probléma az, hogy nem csak ingatlan van, hanem rengeteg termék, az almától a hatos csavaron át a samponig.
És ezek ára ide-oda mozog, van ami csökken, van ami nő.
Ha egyetlen terméket nézel, akkor persze mondhatod, hogy mondjuk milyen jó, mert samponból egyre többet tudsz venni (ha mondjuk az automatizált gyártósorok miatt egyre olcsóbb sampont gyártani), de cserébe lehet, hogy az alma ára meg felmegy, mert drágul az élő munka, és ott meg elveszítesz mindent.
Ez az infláció/defláció.
A befektetés általában úgy működik, hogyha infláció alatt keresel, akkor hiába van továbbra is 1 egység pénzed, egyre kevesebb lakást tudsz venni, ha legalább az inflációt sikerül ellensúlyozni, akkor lassan lesz 1.1, majd 1.2 egység pénzed, de valójában nem lettél gazdagabb, mert ugyanúgy 100nm lakást kapsz érte, mint a kezdeti állapotban. És végül a legjobb, ha infláció feletti hozamot érsz el, akkor az 1.2 egység pénzed már 102nm ingatlanra elég.
26: ezt mondd a klasszikusan autokratikus vezetők által épített cégeknek, legyen szó egy Fordról, vagy a közelmúltban egy Jobbsról akár ;)
Nyilván vannak olyan emberek, akik meghaladják a korukat, de hidd el, még ma is elég sok cég küzd azzal, hogy bizony nem sikerült átevezni management téren a XXI. századba.
De abban továbbra sem vitatkozunk szerintem, hogy léteznek általánosan örök soft skillek, abban viszont nem értek egyet, hogy nem létezik olyan, ami erősen inflálódott a múltban, és ami könnyen lehet, hogy a jövőben fog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!