Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Családbafogadó gyámként ha a...

Családbafogadó gyámként ha a 17 éves gyámoltam adósságot örököl az automatikusan rámszál vagy rajtam is behajtható?

Figyelt kérdés
2020. febr. 4. 13:58
 1/10 subrette ***** válasza:
100%
Adósságot örökölni csak az örökség erejéig lehet. Ha az örökhagyónak több az adóssága, mint amit örökül hagy, akkor az örökösnek érdemes lemondani az örökségről, az adósságot nem fogja megörökölni. Te, mint gyám sem.
2020. febr. 4. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Nem akarja engedni a közjegyző a visszautasítást. A hagyaték tárgya egy roncs autó meg kb. 50 ezer forint adósság. Szerinte a 30 éves roncs autó fedezi az adósságot ezért kötelezni akar hogy elfogadjuk. Azt mondta nem fogadja el a visszautasítást semmiképpen. Gondolom az a baja hogy abban az esetben nem kellene hagyatéki költséget sem fizetni magyarul nem keres rajtunk. Már felvettem a kapcsolatot a gyámhivatallal akik természetesen mellém állnak az ügyben de azért érdekel hogy ha mégis sikerülne ránk eröltetni akkor az az én adósságom is lenne? Mert akkor erre is hivatkozni fogok a tárgyaláson.
2020. febr. 4. 15:12
 3/10 subrette ***** válasza:
100%

Az örökség visszautasításának nincsenek feltételei. Neked, mint gyámnak a gyámoltad érdekeit kell képviselned, vagyis az ő számára legkedvezőbb jogszerű megoldást megtalálni. Az adósság és a semmit nem öröklés közül nyilván az utóbbi a kedvezőbb, mindkettőtöknek.

A gyámhivatalnak bizonyára van jogásza, aki tud segíteni a dörzsölt közjegyző trükkjei ellen. Ebben az esetben sem az örökség, sem az adósság nem egy akkora összeg, hogy ügyvédet legyen érdemes fogadni, mert lehet, az többe kerülne.

2020. febr. 4. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Kiskorú esetén a gyámhivatal engedélye is szükséges.


A Ptk. 2:15. § (1) bekezdésének b) pontja szerint a törvényes képviselő jognyilatkozatainak érvényességéhez a gyámhatóság jóváhagyása szükséges, ha a jognyilatkozat a kiskorút örökösödési jogviszony alapján megillető jogokra vagy kötelezettségekre, illetőleg külön is visszautasítható vagyontárgyak öröklésének visszautasítására vonatkozik. A Gyer. 156-157. §-ainak rendelkezéseiből egyértelműen kitűnik az, hogy az örökség visszautasítása, örökléssel kapcsolatos egyéb jognyilatkozatok joghatályos megtételéhez a gyámhivatal hozzájárulására van szükség.


A Ptk. 2:15. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezés a bírósági vagy közjegyzői határozattal elbírált jognyilatkozat érvényességéhez a gyámhatóság hozzájárulását nem követeli meg. Ez a szabály minden olyan esetre vonatkozik, amikor vagyoni ügyben a közjegyző érdemi határozatot hoz. A hatályos jogban a hagyatéki eljárás tartozik ebbe a körbe. A folyamatban lévő hagyatéki eljárásban a törvényes képviselőnek a kiskorú által tett, őt öröklési jogviszony alapján megillető jogokat vagy kötelezettségeket érintő jognyilatkozathoz, annak elbírálása előtt, nem lehet mellőzni a gyámhatósági hozzájárulás beszerzését.


A gyámhatóságnak kell, a kiskorú legfőbb érdekét szem előtt tartva érdemben mérlegelnie a körülményeket annak eldöntése során, hogy ad jóváhagyást vagy sem. A közjegyzőnek a hagyatéki eljárásban nincs módja ezeknek a körülményeknek a feltárására. Ezért indokolt ennek a döntésnek gyámhatósági hatáskörben maradása. Ha viszont a jognyilatkozat közjegyzői határozattal már elbírálásra került, a hagyatéki eljárás lezárulta után, utólag, nem lehet arra hivatkozni, hogy a jognyilatkozat a gyámhatóság hozzájárulásának hiányában érvénytelen.


"Kiskorú gyermeket vagy gondnokoltat örökösödési jogviszony alapján megillető jogról vagy kötelezettségről rendelkező törvényes képviselői jognyilatkozat jóváhagyása iránti kérelem"


"A korlátozottan cselekvőképes (14. életévét betöltött) kiskorú nyilatkozatának érvényességéhez törvényes képviselőjének beleegyezése szükséges, a cselekvőképtelen kiskorú nevében törvényes képviselője (szülő, gyám) tesz jognyilatkozatot. Vannak olyan, jogszabályban meghatározott esetek, melyekben a törvényes képviselő jognyilatkozata csak akkor érvényes, ha azt a gyámhivatal, mint a gyermek érdekében állót, jóváhagyta. Így a gyermeket örökösödési jogviszony alapján megillető jogra vagy kötelezettségre vonatkozó szülői jognyilatkozat (pl. örökség visszautasítása, öröklési szerződés, lemondás az örökségről, hagyomány visszautasítása) érvényességéhez is szükséges a gyámhivatal jóváhagyása. A kérelemre induló eljárásban a gyámhivatal az eset összes körülményeit mérlegelve akkor hagyja jóvá a szülő jognyilatkozatát, ha az minden tekintetben a gyermek érdekét szolgálja."

[link]

2020. febr. 4. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Te mint gyámja felelsz érte és döntesz helyette addig, amíg nagykorú lesz. Azt érdemes megnézetni, hogy esetleg lehet-e egy régiség autó, ami még roncsként is jelentősebb értéket képvisel. Illetve akármilyen autó is az, fel kell becsültetni és az értékét összevetni az adóssággal.
2020. febr. 4. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Röviden - a Gyámhivatal hozzájárulása csak azért szükséges, nehogy a gyám tévedésből (netán szándékosan) helytelenül utasítsa vissza az örökséget, ezzel anyagi kárt okozva a gyermeknek. Viszont a Gyámhivatal segíteni fog, ezen nem kell aggódni, ha látják, hogy az örökséget nem érdemes elfogadni, akkor meg is adják a jóváhagyásukat a visszautasításra. Bemész és majd mutatják mit és hogyan adj be.
2020. febr. 4. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
A gépjármű egy szanaszét rohadt csepp kadett. 60 ezer forintra becsülték. Használtpiaci ára kb. ennyi is lehetne ha még lenne rajta műszaki. Így viszont még az erre szakosodott nepperek is azt mondták akiket kérdeztem hogy nem kell nekik ingyen sem. Tehát értéke nincs. A gyámhivatal azt mondta szerintük mivel 16 éves elmúlt a gyámoltam szabadon dönthet én pedig ha egyet értek vele szintén írjam alá a visszautasítást ők nem szólnak ebbe bele, ha a közjegyző nem fogadja el akkor pedig várják a megkeresését és ők a mi döntésünket támogatják. Csak amikor én ezt felvázoltam a közjegyzőnek idegrohamot kapott közölte őt se én se a gyámhivatal nem érdekli el fogja fogadtatni a tárgyaláson a hagyatékot ha tetszik ha nem mert különben is 2 év múlva nagykorú lesz a fiú és még jó lehet neki az az autó. Mondtam hogy a gépjármű nincs használható állapotban erre az volt a válasza adjuk el vasba még keresünk is rajta. Igen persze mert abban az esetben ki kell fizetni a hagyatéki tárgyalást is. Plusz a tréler költsége az elszállításnak és ott vagyunk hogy ráfizetés az egész és még marad egy 50 ezres számla is a hagyatékában. Tehát ott vagyunk hogy nekünk kell elszállítani nem kapunk érte egy fillért sem és még örököl a gyermek egy 50 ezres adósságot illetve mindezért fizethetnénk ki a hagyatékit. Nagyon ellenséges ez a közjegyző sajnos.
2020. febr. 4. 19:12
 8/10 TappancsMancs ***** válasza:
100%

"...közölte őt se én se a gyámhivatal nem érdekli el fogja fogadtatni a tárgyaláson a hagyatékot ha tetszik ha nem..."


Na ilyen nincs. Mi az, hogy elfogadtatja? Nincs benne döntési jogosultsága. Ebben akkor dönt a gyámolt, te és támogatja a Gyámhivatal. Ennyi. Ha hivatkozna is valamire, akkor se fogadd/fogadjátok el, ne írj alá semmit és szóban se nyilatkozz (ez utóbbi is fontos). A tárgyaláson szóban kijelentitek, hogy visszautasítjátok a hagyatékot, és amit aláírsz is olvasd végig. Ilyen macerás esetben jó lenne ügyvédet is vinni magaddal, kérdezd meg mennyi lenne. Inkább fizess ki 10-20 ezret is, de ne hagyd, és hátha valaki méltányos áron is vállalja. Akár önkormányzatnál is megkérdezheted, hogy az egyébként ingyenes jogi tanácsadásba belefér-e, hogy a tanácsadó ügyvéd elmegy veled a hagyatékira.


Egyébként úgysincs döntési jogköre, így ezzel nincs is gond. Csak nehogy valamivel behúzzon a csőbe. Ha menne veled ügyvéd, vagy két tanú az lenne a jobb. De inkább ügyvéd, mert annak jog ismereti miatt, nem is merne előhozakodni badarságokkal.

2020. febr. 4. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Vagy fordulj a TASZ-hoz, ők ingyenes jogi tanácsadást és képviseletet is nyújtanak.


"Ingyenes jogsegélyszolgálat


Köszönjük, hogy hozzánk fordult jogi segítségért. Kérjük, mielőtt ír nekünk vagy telefonál, olvassa el, mikor tudunk segíteni. Irodánkban személyes ügyfélfogadás nincs. Kérjük, ne jöjjön be egyeztetés nélkül az irodánkba! Személyes tanácsadást csak kivételes esetekben nyújtunk.


Akkor tudunk segíteni, ha:


- az Ön vagy gyermeke jogát megsértette az állam, vagy egy állami szerv, és

- Önnek nincs ügyvédje, és

- értünk az adott ügyhöz, és

- van rá kapacitásunk."

[link]


Be kell jelentkezni előre. Mindenképpen érdemes lenne írni nekik, bár még nem történt jogsértés, de kérdezd meg azért.

2020. febr. 4. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek a tanácsokat.
2020. febr. 5. 10:28

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!