Nyugdíjelőtakarékosság: 34 évesen havonta mennyit kellene befizetnem nyugdíjra? Eddig nem fizettem. A célom, hogy a mai értéken 100 ezer Forint körüli nyugdíjam legyen. Melyik nyugdíj előtakarékosságot válasszam és miért?
Nyitsz egy Cetelem Takarékszámlát és arra utalod azt a havi 20000-et amit a nyugdíjra szánsz. Az utalás költsége 0.3% szokott lenni ezt kb. 2 hónapnyi kamat. Kiutalni már ingyen tudod. Bármikor hozzáférhet, nem csak 20-30-40 év múlva [link]
Miután már összegyűlt valamennyi összeg pl. egy évi megatakítás nézd meg a Prémium Magyar Államkötvényt és a TBSZ-t (Tartós Befektetési Számla), 1-2%-kal jobb kamatot érhetsz el. Ha kockázatot is vállalnál akkor meg a befektetési alapokat:
Ha valóban a NYUGDÍJAD kiegészítése a cél (merthogy az állami nem sok lesz), akkor olyan terméket válassz hozzá, ami EZT biztosítja! Hosszú távú célokhoz hosszú távon működő eszközt.
Ha tíz év múlva lakásra használod fel a nyugdíjbiztosításod, ne csodálkozz, hogy ad. 1 kisebb lesz a visszavásárlási értéke, mint a lejárati összeg, ad. 2 nem segítettél a nyugdíjas kori önmagadon.
Kérdés az is, hogy adókedvezményre jogosult vagy-e (adózott jövedelem mértéke, egyéb kedvezmények miatt), mert a 20% többlet hozam nem rossz (ezt Cetelem, vagy más nem fog kínálni.
OBA garanciánál erősebb háttér a biztosítók viszontbiztosítási konstrukciója. Az eddig már száz éve működő biztosítók szerintem piacon lesznek még a következő évtizedekben is. Életbiztosító nem szűnt meg még jogutód nélkül.
Sajnos, valóban egy 20 milliós tőkeszámla fogja biztosítani a kívánt nyugdíj kiegészítés mértékét. Ha nem is sikerül ezt "egy falásra" előteremteni, érdemes olyan összeggel elkezdeni, ami hosszú távon biztonsággal erre fordítható.
Ez a kérdés megér egy konzultációt SZAKEMBERREL. Javasolom, hogy ne csak az itteni válaszadók informáltsága alapján döntsél!
Erre a kérdésre szinte lehetetlen válaszolni, de azért megpróbálom. Nem tudjuk, hogy milyen lesz a piaci hozamkörnyezet, mennyi lesz az infláció, mekkora kockázatvállaló képességed van, stb. De azt tudjuk, hogy - bármennyi nyugdíjjárulékot fizetsz is - az állami nyugdíjszolgáltatásra nem számíthatunk.
Jelenleg három dedikált nyugdíjmegtakarítási forma létezik, a NYESZ (Nyugdíj Előtakarékossági Számla), az önkéntes nyugdíjpénztár és a nyugdíjbiztosítás. Mindhármat támogatja az állam 20% adójóváírással. Itt egy összehasonlítás róluk: [link]
Kérdésedre válaszolva: ha éves 2% nettó reálhozammal (tehát infláció felett) számolunk, és hozzávesszük a 20% adójóváírást is, akkor kb. havi 35e Ft-ot kell félretenned. (Részletes számítást ha érdekel, akkor privátban, halálozási rátával, és annuitás jelenértékével számoltam így gyorsban). Jelentős kockázat még, hogy meddig fogsz élni, amit szintén nem tudunk.
Itt valaki javasolta, hogy majd 50 évesen kezdd el. Na ezt a baromságot felejtsd el! Jól csinálod, a nyugdíjmegtakarítást nem lehet elég korán elkezdeni. 50 évesen horror összeget kell majd félretenned.
És hogy melyik pénzintézetnél? A biztosítók a legbiztonságosabbak, mert sokkal kevésbé kiszolgáltatottak a piaci széljárásnak (bevételük olyan tevékenységből származik, amelyet nemhogy megrenget a pénzpiaci bizonytalanság, de meg is erősíti azt, ld. biztonságra való törekvés), jelentős tőke áll mögöttük, több száz éves múltja van a legtöbbnek, viszontbiztosítói háttér áll mögöttük, jóval nagyobb összegekkel, mint az OBA vagy BEVA. A nyugdíjpénztárak mögött is részben biztosítók állnak, a NYESZ-t pedig átviheted máshova, ha gáz van. Tehát csak hajrá, csináld, de javaslom szakember igénybevételét, attól nem lesz drágább, csak biztonságosabb. Kerüld a mindentudó mlm-sztártanácsadókat! :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!