Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Biztosítások » Hogyan müködik a magánnyugdíj...

Hogyan müködik a magánnyugdíj pénztár?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Érdeklődni szeretnék hogyan müködik a magánnyugdíj pénztár? Sajnos nem értek hozzá. A segítséget előre is köszönöm.
2016. máj. 11. 09:23
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Négy magánnyugdíjpénztár maradt Magyarországon (MKB, Budapest, Horizont, Szövetség) nem egészen 60 ezer taggal. Az elv az volt, hogy a járulékok kb. negyede oda megy majd, és a nyugdíjba vonulás után onnan kapják a nyugdíj negyedét, harmadát - vagy amennyit jut, annyit.

A nyugdíjpénztárakat viszont 2011 elején államosították, azóta, vagyis 2010 novembere óta munkavállalói járulék már nem megy oda. Jelenleg kötelező tagdíj van, ez pár száz forint havonta jellemzően, maximum 1000 forint (MKB). Ennek a 97,5 százaléka a tagok egyéni számlájára kerül. Emellett kérnek még adományt, hogy fenn tudjanak maradni, ez kb. 6-12 ezer forint évente.


Ha a tagok 70 százaléka tartósan inaktívvá válik, nem fizet tagdíjat, akkor a pénztárak végelszámolják kötelezően, de eddig mindegyik pénztár tagjai aktívak. A kifizetéseket viszont jogszabály eddig nem rendezte. Aki nyugdíjba megy, az választhat, hogy megtartja az egyéni számlaegyenlegét, de akkor kisebb állami nyugdíjat kap, vagy az államnak adja az egyenlegét, és akkor teljes nyugdíjat kap. Annyi előnye van, hogy a reálhozamot megtarthatja ilyenkor, illetve az egyéni befizetéseket is. Ez kb. az egyenlegek harmada-negyede, egy átlagos egyenlegnél kb. egymillió forint. Különben a jogszabályok szerint csak járadékot lehetne kapni a pénztárból, de ezt nem szabályozták kellőképpen, így a pénztárak jelenleg képtelenek járadékot fizetni.



BTW, tényleg a magánnyugdíjpénztár érdekelt, és nem az önkéntes nyugdíjpénztár?

2016. máj. 11. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Én az önkéntesre gondoltam mivel a jövöre nézve pénzt szeretnék félretenni, hogy a késöbbiekben is "jól menjen a sorom... :) Lehet többet érnék egy takarékszámlával ahol sporolhatnék...Köszönöm a segítséget.
2016. máj. 11. 21:05
 3/12 A kérdező kommentje:

Már mint úgy értem hogy bármikor le lehet venni a pénzt...

Mert ha jól tudom ha valaki önkéntesnél köti meg akkor a nyugdíjas évei előtt nem veheti le a pénzt...?!

2016. máj. 11. 21:12
 4/12 anonim ***** válasza:

Az önkéntes nyugdíjpénztárról akkor...


Van egy egyéni számlád, azon gyűlik a megtakarításod. Két forrásból származhat, a munkáltató is tehet be rá pénzt juttatásként vagy a cafeterián belül, és te is fizethetsz be. Ha te fizetsz be, arra adókedvezmény jár, 20 százalék, évente maximum 150 ezer forintnyi.


A pénztárak közül a nagyobbaknál általában van válaszható portfóliós rendszer, kiválaszhatod, milyen eszközökben kezeljék a pénzed. Lehet alacsony kockázatú alap is, de lehet közepes vagy magasabb kockázatú, sok részvényt tartalmazó alapban is a pénzed. Ha még évtizedek múlve esedékes a nyugdíjad, célszerű magasabb kockázatú alapot választani, majd nyugdíjhoz közeledve alacsonyabbra váltani. Az elmúlt években általában a közepesebb vagy magas kokcázatú portfóliók teljesítettek a legjobban, de pl. a válság idején ezek többet is buktak.


Hogyan kapod meg a pénzed?

Először legkorábban 10 év múlva juthatsz hozzá, a hozamokat adó- és járulékmentesen fel is veheted, a tőkét viszont csak úgy, hogy adózol (mivel erre korábban adókedvezmény járt neked vagy a munkáltatónak). Ezután azonban évente 10 százaléknyi tőke adómentessé válik, így 21 év után kivehetsz mindent, illetve ha nyugdíjba mentél időközben akkor is. Fontos tudni, hogy háromévente csapolhatod meg a számlád. Tehát ha pl. 10 év után kiveszed adómentesen a hozamot, legközelebb 13 év múlva veheted ki a hozamot és a tőke 30 százalékát adómentesen.

Célszerű amúgy kivenni, mert ha utána visszateszed még ugyanabban az évben, megkapod rá az adókedvezményt jövőre.


A takarékszámla nem jó nyugdíjcélra, az önkéntes nyp viszont elég jó. Én 11 éve vagyok bent, 10 éves voltam tavaly, 3 millió forintnyi megtakarításom volt, és egymillió forint hozamot vettem ki belőle.

2016. máj. 11. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Érdemes átgondolnod, hogy a nyugdíjcélú megtakarításhoz nem célszerű bármikor hozzányúlni, akkor sosem valósul meg egy igazi megtakarítás. Én egyébként nyugdíjbiztosítást kötnék inkább, akár euróban is, ott van 20%-os adójóváírás. Ebben tudok segíteni.
2016. máj. 12. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Ne köss nyugdíjbiztosítást, bárki ajánlja, a nyugdíjpénztár az esetek 90 százalékában jobb. A 20 százaléko adójóváírás ott is megvan, ha te fizeted, de a munkáltatót is kérheted, hogy fizessen.

A biztosítási ügynök 200-300 ezer forint körüli jutalékát egy nyugdíjbiztosításnál mindig te fizeted, az önkéntes nyugdíjpénztár ennél olcsóbb. Nézd meg az MNB honlapján mennyivel. Vagy nézd meg a Mabisznál, mennyi a nyugdíjbiztiosítások TKM-je. Ha nincs 2 százalék alatt, akkor azzal te az életben nem érsz el rendes reálhozamot. A nyugdíjpénztár költségei alacsonyabbak, és a hozamok alapján sokkal nagyobb megtakarításra számíthatsz belőlük, mint a drága nyugdíjbiztosításokból.

2016. máj. 12. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Most már értem! Mindenkinek nagyon köszönöm a segítséget! További szép napot! :)
2016. máj. 12. 11:04
 8/12 anonim ***** válasza:
A nyugdíjbiztosítással kapcsolatban az utolsó válaszolónak ajánlom, hogy nézzen már utána a TKM fogalmának, mert a válaszból az derül ki, hogy fogalma sincsen a jelentéséről, és akkor finoman fogalmaztam. Egyébként azzal én is egyetértek, hogy nem minden nyugdíjbiztosítás ajánlható, és nem mindenkinek. De a 20% adójóváírásként a befizetett díj után az azért elgondolkodtató, ráadásul én garantált kifizetési összeges konstrukciót ajánlanék, nem unit linked biztosítás formájában.
2016. máj. 12. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Állj le, légy szíves. Eléggé pontosan tisztában vagyok a TKM fogalmával. A nyugdíjpénztárra ugyanúgy jár a 20 százalék, csak nem olyan drága :)
2016. máj. 13. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
"Ha nincs 2 százalék alatt, akkor azzal te az életben nem érsz el rendes reálhozamot." Ezt fejtsd ki kérlek.
2016. máj. 13. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!