A biztosítónak miért éri meg a unit linked?
Te befizetsz 1000-t
Ebből elvon díjat a befizetéskor, (-120)
Befekteti neked a maradék 840-et az egyik általa kezelt befektetési alapba. Az alap a pénzt államkötvényekbe fekteti meg ETF-ekbe.
Az államkötvények meg az ETF-ek termelnek 10% hozamot az év folyamán (+84)
A biztosító leányvállalataként működő alapkezelő 3% díjat von évente (lásd KID-ben teljes költség mutató azaz TKM) (-25)
Azaz befizettél 1000-t, és év végén van 899-ed.
A biztosító ezalatt keresett rajtad 145-öt. Ebből 5-10 évente valami kis bónuszt visszaoszt, hogy azzal tartson kábulatban mialatt szívja a véred.
"Akkor hogy jön ki az, hogy hosszú távon, pl 20 év múlva többet kapok mint az összes befizetésem?"
A befektetett pénzedet a biztosító forgatja, keres rajta valamennyit és végül több lesz az értéke, mint amennyit befizettél. Nem fogja neked odaadni a teljes hasznot, megtart belőle magának is valamennyit. Így éri meg neki.
Neked azt mondja, az alap, amibe befektette a pénzedet, hoz mondjuk évi 10%-ot. Te örülsz neki, de közben lehet, hogy a valós hozam 15%, ám a kettő közötti különbözetről nem tudsz, ezért nem fáj, viszont a biztosítónál fog csengetni a kassza.
Hogyha évente hoz 10%-ot a mögöttes befektetés, amiből a biztosító 3%-ot elvon, akkor is gyarapodsz évente 7%-ot…
És sosem jössz rá, hogy magad is megvehetnéd ugyanazokat az államkötvényeket és ETF-eket, és megtarthatnád az egész 10%-ot magadnak.
A biztosító szempontjából nagyon is sok értelme van ($$$) - a te szempontodból valóban nem sok.
Egy olyan előnye van, hogy nem végrehajtható. Ja, meg adómentes (ez utóbbit tudja mondjuk egy tbsz vagy nyesz is)
Miért éri meg?
Mert kauciós jellegű szerződéstípus. A kezdetkor levonja a maga költségeit (portfóliókialakítás, adminisztrálás, etc.). Aztán amikor szépen indexálja, és azt mondja hogy ennyi volt az infláció, ennyivel illene emelni és az 5-6. évben már sokkal több a havi díj, az ember hajlamos felmondani, de a biztosító azt a költséget már nem adja vissza, illetve visszavásárlási érték is alacsonyabb a számlaértéknél (plusz ilyen időtávon még kamatadó-köteles is, de azt meg az állam kapja).
Ezen felül:
- von havonta egy kisebb összeget a szerződés kezelése miatt
- az alapkezelési díj pár %, és ez a jelentős és tartós bevétele belőle, mellesleg emiatt a biztosító (és alapkezelője) is motivált abban, hogy okosan forgassa a befektetést mert ebből ők is részesülnek.
UL a szerződő szempontjából több okból érheti meg:
- Nem végrehajtható, az itt elhelyezett pénzt nem tudja elvinni az állam és a végrehajtók, NAV.
- Nem része a hagyatéknak, így bárkinek, akár nem törvényes örökösnek is juttatható pénz, mely azonnal, a hagyatéki eljárást kikerülve a kedvezményzett(ek)hez kerül
- Nyugdíjcélúra 130.000 Ft adójóváírás kérhető
- Van eurós kivitele ami stabilabb értéket képvisel
- Az eseti díjfizetéssel lényegében egy likvid számlát hozol létre, elhelyezhetsz itt egy nagyobb összeget, ami jóval nagyobb kamatozású, mint a bankok 0,01%-os látraszóló kamataés ebből bármikor vissza is lehet venni (igaz, figyelni kell a kamatadóra sajnos).
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!