Honnan tudnék állandó lakcímet szerezni, hogy legyen egészségügyi biztosításom?
Magyarországra költöztem egy fél éve, egyetemre járok, de nem tandíjmentesre így nem vagyok biztosítva egészségügyileg, azt mondták kellene szereznem magyarországi lakcímet, hogy ki tudjam fizetni minden hónapban a pénzt a biztosításra, de honnan szerezhetnék egy állandó lakcímet?
Egy rokonom él itt, de ő nemet mondott, mikor megkértem, hogy hadd írjam be magam hozzá, más megoldást meg sajnos nem találtam eddig.
A jogszabály szerint a beköltözéstől számított három munkanapon belül köteles vagy bejelenteni a lakcímedet a lakcímnyilvántartónak. A lakcím az, ahol életvitelszerűen élsz. Ez lehet kollégium, bérelt lakás, bármi, ahol életvitelszerűen élsz.
1992. évi LXVI. törvény
a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról
26. § (1) "[...] Ha a lakcímbejelentésre költözéssel összefüggésben kerül sor, a bejelentést a beköltözéstől vagy a kiköltözéstől számított három munkanapon belül kell megtenni."
Tulajdonos beleegyezése nem kell, mivel törvényi kötelezettséged, hogy bejelentsd a lakcímedet a hatóságnak. Bérelt lakás esetében elég a bérleti szerződés, vagy bármi egyéb dokumentum, amivel hitelt érdemlően igazolod, hogy ott élsz.
Rád nem azok vonatkoznak, amiket fentebb írtak, hanem ennek valamelyik változata attól függően, hogy melyik országból jöttél. 6. A hazánkban nappali tagozaton tanuló nagykorú külföldi diákoknak (középfokú intézmény, felsőfokú intézmény) egészségbiztosításuk érdekében mit kell tenni?
A felsőoktatásban tanulmányokat folytató külföldi diákok közül kizárólag azok lesznek jogosultak a magyarországi egészségügyi ellátásra, akik nemzetközi szerződés vagy az oktatásért felelős minisztérium által adományozott ösztöndíj alapján létesítenek hallgatói jogviszonyt, továbbá az a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvény hatálya alá tartozó - magyar állampolgársággal nem rendelkező - személy, aki a felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében államilag támogatott, vagy magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzési formában hallgatói jogviszonyban áll.
Amennyiben a hallgatói jogviszony nem a fentieken alapul, a külföldi diákok egészségügyi ellátásra való jogosultsága az alábbiak szerint alakul. Az EGT-tagállamokból érkező diákok a külföldi biztosítójuk által kiállított EU-kártyával az orvosilag szükséges egészségügyi ellátásokra szereznek jogosultságot. Amennyiben az EGT-tagállamból érkező diák nem rendelkezik EU-kártyával, és állandó lakóhelyét Magyarországra teszi át, akkor az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság által kiadott tartózkodásra jogosító okmány alapján létesített magyarországi állandó lakóhely alapozza meg az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettségét, amely alapján TAJ-kártyára lesz jogosult.
Amennyiben a diák az EGT-tagállamon kívüli harmadik államból érkezik, és tartózkodásra jogosító okmánnyal rendelkezik, akkor a tartózkodási helye szerint illetékes egészségbiztosítási pénztári feladatkörében eljáró fővárosi, illetve megyei kormányhivatalnál megállapodást köthet. A megállapodás alapján havonta a minimálbér 30%-ának megfelelő összegű járulék fizetendő, amennyiben a diák nappali rendszerű képzésben vesz részt. Amennyiben nem nappali képzés keretében folytatja a tanulmányait, úgy a minimálbér 50 %-ának megfelelő járulék fizetendő. A megállapodás megkötését követő első 24 hónapban az érintett személy sürgősségi ellátásokra jogosult. Abban az esetben azonban, ha az illető a megállapodás megkötésével egyidejűleg 24+1 havi járulékot megfizet, akkor a megállapodás megkötését követő hónap első napjától teljes körben jogosulttá válik az egészségügyi szolgáltatásokra – ide nem értve a transzplantációs ellátásokat, a nem sürgősségi fogászati ellátásokat, stb."
"
#4
És azt miből szűrted le, hogy a kérdező külföldi állampolgár? Mert amit írsz, csak rájuk vonatkozik. Ha kettős állampolgársága van, akkor az érvényes, amit fentebb írtak.
Ha kettős állampolgár, akkor sem számít TB szempontjából belföldinek, mert nincs legalább 1 éve mo-i bejelentett lakcíme.
De pontozzatok le csak nyugodtan és vezessétek félre a kérdezőt.
Majd megköszöni nektek, ha nem az eü.szolg. járulék havi 9600 forintját kell majd fizetnie, hanem jóval többet.
Rákérdeztem már a hivatalban, azt mondták csak egy lakcím kell, mivel kettős állampolgár vagyok.
4. Én is úgy tudom, hogy ez csak azokra vonatkozik, akik nem magyar állampolgárok, de írja is benne, hogy az állampolgársággal nem rendelkezőkről van szó, akkor is, ha amúgy magyarok.
Köszönöm szépen a válaszokat mindenkinek! ♥️
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!