Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Biztosítások » Jogosultak lehetnek-e a...

Jogosultak lehetnek-e a hozzátartozóim halálom esetén túlélő hozzátartozói ellátásra ha több Uniós országban dolgoztam minden olyan országból történő folyósításra ahol a feltételek teljesülnek?

Figyelt kérdés

2021. máj. 4. 14:29
 1/9 anonim ***** válasza:
Konkrétan a kérdésedre nem tudok válaszolni, de 2,5 éve segítek fordításban egy néninek, akinek az olasz férje után járna özvegyi nyugdíj, de az olasz hatóságok küldözgetik ide-oda, hogy nem ők az illetékesek. Én ugyanígy voltam családi pótlékkal Olaszországból, végül hagytuk a fenébe az egészet. Lehet, hogy más országokkal jobban működik.
2021. máj. 4. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
elméletileg a Magyarországi hatóságnál kell jelezni és ők továbbírják az olasz hatóság felé.
2021. máj. 4. 17:16
 3/9 A kérdező kommentje:
a kérvényt
2021. máj. 4. 17:16
 4/9 anonim ***** válasza:
Amennyiben az adott országban teljesülnek a hozzátartozói nyugdíjhoz előírt feltételek, természetesen igen. És igen, ha Magyarországon él a hozzátartozó, akkor a magyar nyugdíjintézet felé kell benyújtani a kérvényt, akik továbbítják az összes érintett külföldi intézménynek.
2021. máj. 24. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

#1-es

Annyit tudtam még meg, hogy ez akkor érvényesül ha az elhunyt személy nem volt még nyugdíjas. Tehát ha a néni olasz férje olaszországból kapta a nyugdíjat a néni nem lesz jogosult rá. (akkor is így lenne ha nem olaszországból kapott volna nyugdíjat.)

#4-es, köszi. :)

2021. máj. 25. 17:29
 6/9 anonim ***** válasza:
#5-ös megkérdezhetem, hogy honnan van ez az információ? Sajnos egyáltalán nem helytálló. #4-es voltam
2021. máj. 25. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Igen. Az info az europa.eu-ról van.

link: [link]

2021. máj. 26. 15:29
 8/9 anonim ***** válasza:

Amit küldtél, abban én nem látok ilyet, pont az ellenkezőjét írja: "Ugyanazok a szabályok érvényesek függetlenül attól, hogy az Ön elhunyt rokona nyugdíjas volt-e vagy sem."


Egyébként az özvegyi nyugdíjnál két opció van, az egyik, hogy az elhunyt már nyugdíjas volt, illetve, hogy ha nem volt nyugdíjas. Ha valaki már részesült saját jogú öregségi nyugdíjban, akkor a hozzátartozói nyugdíj abból kerül kiszámításra. Ha valaki még nem volt nyugdíjas, akkor ki kell számolni, hogy a halála napján mennyi öregségi nyugdíj illette volna meg, és ebből kerül kiszámításra a hozzátartozói nyugdíj.


Az első esetben nem kell vizsgálni, hogy az elhunyt szerzett-e elegendő szolgálati időt, hiszen az öregségi nyugdíj megállapításánál már kivizsgálásra került. Ez azt jelenti, hogy ha az özvegyi nyugdíj jogosultsági feltételei fennállnak az igénylő részéről, akkor mindenképpen jogosult lesz.


A második esetben mindenképpen vizsgálni kell, hogy az elhunyt szerzett-e elegendő szolgálati időt, ahhoz, hogy megállapításra kerüljön belőle az özvegyi nyugdíj. Ezt az adott ország jogszabálya írja elő. Tehát pont a fordított eset fordulhat elő, ugyanis ha az elhunyt nem volt nyugdíjas, és nem szerezte meg az előírt szolgálati időt, akkor az özvegyi nyugdíj elutasításra kerül.


Ez alapján az első kommentben írt olasz helyzetben, ha az elhunyt már nyugdíjas volt, és a néni részéről is teljesülnek az özvegyi nyugdíjhoz előírt feltételek, akkor a néni jogosult Olaszországból özvegyi nyugdíjra.


Reagálva a linkre még egy két gondolat:

Az igénylőnek mindig a lakóhelye szerinti hivatalnál kell benyújtani a kérelmet, nem oda, ahol az elhunyt rokona legutóbb élt vagy dolgozott. Ha az igénylő Magyarországon él, de az elhunyt utolsó munkahelye külföldön volt, vagy ott lakott, az igénylőnek akkor is Magyarországon kell benyújtania az igényt. Az kérelmet a magyar hatóság fogja továbbítani az illetékes külföldi szervnek.


A "melyik ország fizet?" rész sem helytálló, ugyanis minden eu-s országnak saját jogszabályi vannak. Előfordul, hogy valaki az egyik ország jogszabályai alapján jogosult özvegyi nyugdíjra, a másik országban pedig nem, és ekkor csak az egyik ország fizet. Ha a feltételek mindkét országban, vagy akár több országban teljesülnek, akkor az összes ország egymástól függetlenül folyósít. Pl. ha valakinek van itthon 15 éve, Németországban 8 éve, és Ausztriában 5 éve, akkor azt nem a magyar állam fogja fizetni, mert "itt volt a leghosszabb a biztosítási ideje". A nyugdíjjárulék az adott országnak került befizetésre, így a nyugdíj megállapítása is ott történik a szolgálati idő, és a befizetett járulék alapján. Az eu-s szabályok alapján általában minimum 1 év az előírt szolgálati idő, ha ettől kevesebb, akkor lehet arról szó, hogy az egyik ország átvállalja. Pl. ha 40 év magyar idő mellett van 5 hónap német idő, akkor az beszámításra került a magyar nyugdíjba, és a németek nem fizetnek utána.

2021. máj. 26. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
teljesen korrekt, köszönöm!
2021. máj. 26. 23:06

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!