Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Túlélő házastárs mit örököl?

Túlélő házastárs mit örököl?

Figyelt kérdés

Meghalt a feleségem, és csak egy közös lányuk van. Más örökös nincs.

A feleségemmel közös ház felét most a lányom örökli, nekem haszonélvezeti jogom lesz rajta. Minden más ingóságnak (ami nem túl sok, de a semminél mégis tóbb)a felét a lányom örökli. Legalábbis én így tudom, gondolom.

Olvasgattam azonban a Neten, és találtam olyan irományokat, ami valami olyant ír, hogy az új Polgári perrendtartás törvényben valami olyan van, hogy a túlélő házastárs nem csak az ingatlan haszonélvezetét kapja, de mindenből egy gyermekrészt is.

Ez akkor azt jelenti, hogy a feleségem hagyatékát kétfelé osztják, a lányom pedig csak fél tulajdont örököl? Éz a házzal mi van? A lányomé lesz a ház felének a fele, azaz 1/4-e, enyém a 3/4-e, és még haszonélvezetet is kapok rá?


2018. jún. 16. 00:42
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
74%
Igen, a te is öröklöd a felét mindennek. A házra haszonélvezetet is kapsz, illetve a 3/4-e a tiéd, 1/4-e a lányodé.
2018. jún. 16. 04:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
43%
Közösen lakott ingatlanból nem örököl a házastárs, arra csak haszonélvezeti joga lesz. Minden további ingatlanból örököl gyermekrészt. Ptk.
2018. jún. 16. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
64%

A hagyatékot kettéosztják és a fele eleve a tied, mert közös szerzemény a vagyonotok.


A másik fele, ami a feleségedé lenne, az képezi az örökség tárgyát, amit az elhunyt összes gyereke és a házastársa egyenlö mértékben örököl, azaz a házastársnak is egy gyereknyi rész jár. Ez alól kivétel az az ingaltan, amivel közösen éltek, ebböl a házastárs nem örököl, viszont özvegyi haszonélvezeti joga lesz arra a részre, ami a meghalt tulajdona volt - ebben az esetben az ingatlan felére.


A te esetedben: a fele ház a tiéd saját tulajdonjogon, a másik felét a gyerek örökli, de nekef haszonélvezeti jogod van rá halálodik vagy amíg nem kötsz újabb házasságot.

A vagyon többi részére az érvényes, hogy a fele a tiéd eleve, a másik fele meg felesben a tiéd meg a gyereké, azaz egynegyed-egynegyed részt örököltök mindketten.

2018. jún. 16. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 xswerdy ***** válasza:
75%

az előző első mondatához annyit, hogy természetesen nem biztos, hogy a vagyon közös szerzemény, lehetett a feleségnek különvagyona is.


és - úgy tudom - az új ptk-ban nem szűnik meg a haszonélvezet az új házassággal sem.

2018. jún. 16. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
70%

Elözö: természetesen igazad van, de a kérdés alapján közös vagyonra gondoltam.

Ha a feleség különvagyonáról van szó, akkor arra az vonatkozik, ami a közös vagyon ráesö részére, azaz a férj és a gyerek felesben öröklik.


Azt meg tényleg nem tudom, hogy a haszonélvezettel kapcsolatosan van-e változás.

2018. jún. 16. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
65%
Első vagyok. Nem tudom miért lettem lepontozva. Apukám 3 éve halt meg, anyukám a közösen lakott ingatlanból is örökölt 1 gyereknyi részt, illetve haszonélvezetet kapott. Volt még egy kisebb ingatlan, abból is örökölt 1 gyereknyi részt.
2018. jún. 16. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Mik is azok a külön vagyonok? Ha jól gondolom, azok a dolgok, amiket a feleségem is örökölt?

Azt nem értem, hogy a feleségemnek volt egy számlája, azon valamennyi pénze. Annak miért enyém eleve a fele? Illetve értem, azonban azt nem kell megemlíteni a leltárnál, hogy ezzel egyidejűleg nekem is van egy számlám (az én nevemen), amin van közel hasonló összeg? Ez a kettő már kiegyenlíti egymást, tehát olyan mintha a feleségem nevén lévő csak az ő szerzeménye lenne. Persze tudom, hogy én lemondhatok az örökségem rám eső részéről a lányom javára, de ha jól érzem, ezt el is hallgathatom, és ha a lányom nem elég szemfüles, ezt nem veszi észre, nem tudja, ezzel kár érheti?

Persze szerencsére nálunk jó kapcsolat van a családban, mindent megtennénk egymásért, én is inkább adnék mindent a lányomnak, mintsem, hogy kapjak. Tehát én le fogok mondani a javára. De ha jól értem, ha valahol (nem is kevés családnál) rossz kapcsolatok vannak, ilyen könnyen be tudják egymást csapni?

2018. jún. 16. 22:53
 8/11 anonim ***** válasza:

"Mik is azok a külön vagyonok? Ha jól gondolom, azok a dolgok, amiket a feleségem is örökölt?"


Külön vagyom az, ami már a házasságkötés elött megvolt valamelyik félnek (ingatlan, pénz), amit a házasság elött vagy alatt örökölt, amit a házasság alatt személyesen, névreszólóan és bizonyíthatóan ajándékba kapott, illetve ha ezeket eladja, amit az árából vett nagyobb értékü vagyontárgyat.


"Azt nem értem, hogy a feleségemnek volt egy számlája, azon valamennyi pénze. Annak miért enyém eleve a fele?"


Ennek azért tied a fele, mert egy házasság vagyonközösséget jelent jogilag (kivéve, ha van ettöl eltérö házasságii szerzödés), és ezért minden jövedelem és adóság közös, függetlenül attól, hogy kinek mennyi jövedelme van a házasság alatt. (Ez akkor is így van, ha csak az egyik fél keres, a szerzett ajvak akkor is felesben oszlanak meg)


"Illetve értem, azonban azt nem kell megemlíteni a leltárnál, hogy ezzel egyidejűleg nekem is van egy számlám (az én nevemen), amin van közel hasonló összeg? Ez a kettő már kiegyenlíti egymást, tehát olyan mintha a feleségem nevén lévő csak az ő szerzeménye lenne. Persze tudom, hogy én lemondhatok az örökségem rám eső részéről a lányom javára, de ha jól érzem, ezt el is hallgathatom, és ha a lányom nem elég szemfüles, ezt nem veszi észre, nem tudja, ezzel kár érheti?"


Ami a te számládon van, annak a fele is a feleségedé, tehát ennem fele is beletartozik az örökségbe. NEm hallgathatod el, márcsak azért sem, mert a hagyatéki tárgyaláshoz lekérhetik a banktól az adatokat a vagyon megállapítására. Szóval nem bemondásra megy, emellett ha ezt eltitkolod, akkor emiatt a lányod beperelhet, téged meg megbüntetnek.


"Persze szerencsére nálunk jó kapcsolat van a családban, mindent megtennénk egymásért, én is inkább adnék mindent a lányomnak, mintsem, hogy kapjak. Tehát én le fogok mondani a javára. De ha jól értem, ha valahol (nem is kevés családnál) rossz kapcsolatok vannak, ilyen könnyen be tudják egymást csapni?"


NEM, nem könnyü átverni a másikat, mivel a hatóságoknak jogában áll utána néznia a vagyoni körülményeknek!

2018. jún. 17. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

Még egy utolsó kérdés: régen ha jól tudom volt egy olyan dolog, hogy 15 év után a külön vagyon is közös lett. Ez akkor már nincs így, vagy netán rosszul tudtam?

2018. jún. 17. 22:58
 10/11 anonim ***** válasza:

A külön vagyon soha nem lesz közös, akár 100 év múlva is marad a sajátja. Ez egy nagyon elterjedt tévhit, hogy X év múlva minden közös, de ettöl még nem igaz!


Ami valamennyire hasonló, az az, hogy ha az egyiknek van egy háza/lakása a házasság elöttröl - ami saját tulajdona -, de van még rá hiteltörlesztés, illetve a házasság alatt nagyobb felújítások történnek, akkor a törlesztés illetve felújítás fele értéke a másik fél vagyonának számít, azaz a tulajonos az eredeti személy marad, de az érték egy része - ami a házasság alatt keletkezett - az felezödik a két fél közt.

2018. jún. 18. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!