ETF-nél vannak ársávok?
Vételi megbízást adtam 200db ETF-re, de különböző áron vettem meg a 200db-ot (ugyanabban a percben).
(180-at X áron vettem, 20db-ot magasabb áron).
Azt reméltem az ETF vételi/eladási ára fix, követi az index mozgását (korlátlan likviditás).
Milyen tipusu megbizast adtal, "limit", max az altalad megadott aron vasarolsz, vagy "market", epp aktualis piaci aron vasarolsz?
"Azt reméltem az ETF vételi/eladási ára fix, követi az index mozgását"
Fix vagy mozog??
A likviditas ugy jon ki, hogy van egy arjegyzo, aki kozep-x aron barmennyit megvesz toled es kozep + x aron barmennyit vehetsz tole. Az ar nem fix, de az arjegyzo garantalja, hogy egy savon belul marad az indexhez kepest.
Ha eppen van a piacon olyan, aki kozephez kozelebb akar eladni, akkor tole veszed meg az o altala kert aron. Ha nincs senki, aki el akar adni, akkor kenytelen vagy az arjegyzotol megvenni dragabban.
Az ETF likviditása sem az elsődleges, sem a másodlagos piacon nem korlátlan.
Eleve az ETF-nek van egy követési hibája (tracking error), mert a mögötte lévő valós portfolio nem azonos azzal, amit követ. Minél kisebb a hiba, annál jobban van menedzselve az ETF.
Másrészt te a másodlagos piacon kereskedsz, nem jön létre ETF amikor veszel és nem szűnik meg, amikor eladsz. A másodlagos piacon viszont az aktuális kereslet-kínálat áringadozást okoz.
Az Authorised Partnerek is ezen keresnek, ha látják, hogy a valós portfolio értéktől elmászik az ETF ára, akkor vesznek vagy eladnak. Ennek viszont árkonvergáló hatása van, emiatt fogja a másodlagos piaci ETF ár szorosan követni az ETF mögöttes portfoliojának értékét.
Köszi a válaszokat! Tökjó, hogy hozzáértők kommentelnek!
Osszesen ez a két (31.700-as LIMITár) tranzakcióm volt a RANDOM-nál:
DAXEX Vétel 200 db x 31 445 HUF = 6 289 000 HUF 2019.02.26 12:25:06
DAXEX Vétel 27 db x 31 700 HUF = 855 900 HUF 2019.02.26 12:25:06
Mivel ugyanabban a másodpercben történt a 2 tranzakció, így szerintem nem a tracking error okozta a hibát.
A megdöbbentő az, hogy milyen sok pénzt bukhatok ha:
- nem figyelem azajánlati könyvet, delegalább LIMITáras megbízást adok (2 ajánlat között jelen esetben szolid 50.000.-Ft-os különbség van)
- nem figyelem az ajánlati könyvet, és PIACI áras megbízást adok (50,000 Ft-tól a csillagos égig bukhatok???)
Ifjutitan nevű felhasználó válasza:
"A likviditas ugy jon ki, hogy van egy arjegyzo, aki kozep-x aron barmennyit megvesz toled es kozep + x aron barmennyit vehetsz tole. Az ar nem fix, de az arjegyzo garantalja, hogy egy savon belul marad az indexhez kepest."
Láthatólag ez az 'X' összeg 0,8% feletti, remélem azért van egy korlát, ahogy mondtad.
Egy 10 milliós befektetésnél számít 80.000.-Ft.
"A megdöbbentő az, hogy milyen sok pénzt bukhatok ha:"
Te vagy daytrade-elsz, es akkor figyeled ezerrel a grafikont, vagy nagyon hosszu tavra fektetsz be, es majd eladaskor nem fog szamitani az a +- 50 ezer, meg ugysem fogsz erteni a grafikon ertelmezesehez, hogy az az egy tranzakciot "eltalald", nem eleg az aktualis ajanlati konyvet figyelni, hiaba varod, hogy novekedjen, lehet, hogy csak csokkenni fog.
Az ETF Exchange Traded Fund, tehát tőzsdén kereskednek vele. A tőzsdei árakat a kereslet és a kínálat határozza meg és nem fordítva. Emberek annyiért kínálják (ask) vagy keresik (bid) az értékpapírt, amennyit jónak gondolnak. Ha vannak egyező igények létrejön az üzlet.
Te feladtad a hirdetést, hogy mennyiért vennél egy adott ETF-et, és erre olyan áron találtál partnert, amit linkeltél. Kereslet, kínálat, deal.
Az emberek sokszor azt hiszik, hogy a tőzsdén kereskedett dolgoknak van egy objektív ára, de ez nem igaz. Nincs egy orákulum, aki megmondja, hogy valami mennyit ér, eltérőek az erről alkotott elképzelések. Amikor megnézel bármilyen chartot az adott dolog értékéről, az nem egy egyetemes igazság, hanem a kereskedők saját igazságaiknak az eredője. Ez igaz az ETF-ekre is, sem az ETF-nek, sem a mögöttes portfolionak nincs objektív ára.
Persze vannak, akik jobb képet tudnak alkotni a dolgok értékéről, mint mások, mert mondjuk van pár ezer alkalmazottjuk és pármilliárd dollárjuk, hogy ezzel foglalkozzanak. De az is csak egy vélemény, bár sokszor erősebb.
Tehát az az elvárásod, hogy az ETF-nek egy adott időpillanatban legyen egy fix értéke, nem megalapozott. Sem az ETF-re, sem a mögöttes portfoliora nézve.
A követett indexnek ellenben van objektív értéke, csakhogy az index értékét a legtöbb ETF-nél megtörtént kereskedések befolyásolják, azaz múltbéli események. Így t-ben az értéke csak t után állapítható meg, hisz a t-ben lezajló egyéb eseményektől függ.
A végeredmény ugyanaz: adott időpontban eltérő vélemények eltérő ask és bid árakban jelennek meg. A DeGiro pl. listázza ezeket, de amikor a NYSE-n voltam, ott is egy bazi nagy táblán láttad a sok eltérő ask és bid price-ot.
Így amit tapasztaltál, a dolgok természetes velejárója. Az, hogy mekkora eltérések lehetnek, az adott termék volatilitásától függ, részvény alapú ETF-eknél ez simán belefér.
Jó tanács: nézz körül alaposan, mibe szeretnél fektetni, annak mi a jellemzői és a várható viselkedése. aztán vedd meg és felejtsd el. Nézegetheted, hogy melyik nap vagy a nap melyik órájában kellett volna megvenned ahhoz, hogy pár százalékot nyerj, de 5 éves időtartam alatt ez kb. mindegy lesz és amúgy sincsenek eszközeid, hogy a deal időpontján bármit optimalizálj.
Mindkettőtökkel egyetértek, nem is célom daytrade-elni.
Inkább csak azon aggodom, hogyha nincs megfelelő likviditás, akkor elég kiszolgáltatott helyzet egyetlen eladó egyetlen ajánltát elfogadni.
Bár ezek a magyar tőzsdén kibocsátott forintalapú ETF-ek szimpatikusak, de lehet inkább maradok a régi módszernél és Transferwise-on keresztül váltok forintot EUR-ra és veszek inkább valami likvidebb ETF-et, egy nyugati tőzsdén.
Szerintem nem az ETF volatilitásától adódott az eltérés, hanem az ajánalti könyvben nem volt elégséges (vagy megfelelő) kínálat.
Én is azt vallom, hogy hosszú távra érdemes befektetni, TBSZ számlán, így nem csak az adók, hanem az egyszeri brókerköltségek se igazán számítanak.
Buy and hold külföldi ETF-hez nyiss egy magyar Degiro számlát. Forintot kell beutalni és középárfolyamon váltják, amibe kell.
Bizonyos esetekben ingyen vehetsz egy csomó ETF-et.
Köszi, de úgy tudom Degironál nincs TBSZ, így maradok a Random-KBC párosnál.
Sajnos a KBC (vagyis a BELGA befektetővédelem) csak 6 miilió Ft-ig véd, azaz kb 4-5 milliót lehet ott befektetni.
Míg a Random 30 millió Ft-ig 90%-os garanciát ad.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!