Amikor egy bank hitelez, annak tíz százalékát a jegybankba fizeti? Ez a tartalékráta?

Figyelt kérdés

Mondjuk hitelez százmilliót, ennek tíz százalékát, tízmilliót a jegybankba teszi.


De Drábik azt állítja, nem kell hogy a banknak legyen százmilliója, elég ha a tízszázaléka van meg a százmilliónak, és hitelezhet százmilliót.


Ez mennyire komoly? Ha nem az, miért állít ilyet? Ha igaz, miért nem ismerik be?



2019. márc. 11. 16:52
 1/9 anonim ***** válasza:

Nem. A bank a jegybanknál tartja a ki nem hitelezett pénzt, ezért kap egy nagyon alacsony kamatot, néha negatívat is. A tartalékráta az az arány, amennyit nem hitelezhet ki a betétekből. A bank célja, hogy minél többet kihitelezzen magasabb kamattal, mint amit a jegybanktól kap.

Ki az a Drábik?

2019. márc. 11. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Drábik János


Pl. ő írta az uzsoracivilizáció című könyvet.

2019. márc. 11. 17:02
 3/9 Koplárovics Béci ***** válasza:
53%

"De Drábik azt állítja, nem kell hogy a banknak legyen százmilliója, elég ha a tízszázaléka van meg a százmilliónak, és hitelezhet százmilliót."


Ha hitelez (ad az ügyfélnek) 100 milliót, meg betesz a jegybankba 10%-ot (10 milliót), akkor 110 milliója van a banknak, nem 10.


"Ez mennyire komoly? Ha nem az, miért állít ilyet?"


Drábik egy erősen szárnyaló fantáziával megáldott ember. De ettől még semmit sem TUD. Gyakorlatilag a modern kor Andersenje.

2019. márc. 11. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Nagyjából azt állítja, mondjuk kell neked egy ezres, ahhoz hogy hitelezzek neked ezer forintot elég, ha nekem a tíz százaléka van meg valós pénzként, ez feljogosít, hogy írjak egy csekket ezer forintról neked. A többi része igen szövevényes, beszél kamatról is. Szeretném megérteni Drábikot. Jelenleg nem értem.
2019. márc. 11. 18:06
 5/9 anonim ***** válasza:

Ha felveszel x ft hitelt, akkor azt jellemzően nem kapod meg készpénzben. Hanem átutalod pl annak, akitől lakást veszel. De ehhez elvileg nem kell fizikailag léteznie az x forintnak.


Elvileg a bank ezt teljesen gátlástalanul is játszhatná, ezért vannak törvények amik előírják, hogy valamekkora biztosítéknak lennie kell a hitel mögött.

2019. márc. 11. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Koplárovics Béci ***** válasza:

"Nagyjából azt állítja, mondjuk kell neked egy ezres, ahhoz hogy hitelezzek neked ezer forintot elég, ha nekem a tíz százaléka van meg valós pénzként, ez feljogosít, hogy írjak egy csekket ezer forintról neked."


Ne akard megérteni. Nincs benne igazság, úgy meg tökmindegy, hogy mi a logika. Gondolj bele. Amit állít, az igaz lehetne mondjuk az elmúlt 30 évre, de még arra sem. A bankok meg már előtte sem voltak szegények, akkor sem, amikor ha kölcsön kellett, akkor a kápét tolták az ember kezébe.

Igen, van egy ilyen nézet, hogy mivel a pénz az csak bitek sorozata a bankban, annyit teremtenek, amennyit nem szégyellnek. Viszont ez iszonyatos inflációt kellene, hogy eredményezzen (több pénz van -> kevesebbet ér), márpedig pont azokban az országokban alacsony az infláció, ahol jól megy a hitelezés. Persze ezt be kell állítani a bizonyos háttérhatalom, meg a titkos összeesküvések mögé, és az arra fogékony, általában kevésbé képzett emberek máris eszik a szavakat. Hiszen a háttérhatalom tehet mindenről, a háttérhatalom a felelős minden egyes problémájukért, és ők ettől boldogok, hogy nem ők b**ták el az életüket, amikor matekórán az egyszeregyet sem akarták megtanulni.

2019. márc. 11. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Akkor mi lehet Drábik céja a félrevezetéssel, mert ez is érdekes téma.


Egyébként találtam egy oldalt, ami talán segíthet nekem tudtlannak a bankok működéséről szól.


"

A kereskedelmi bankok működésével kapcsolatban egyre több félinformáció kerül fel az internetre. Azt, hogy miként működik egy bank korábban többnyire pénzügyi és számviteli területen járatos szakemberek oktatták. De az internet berobbanásával a bankok pénzfelsokszorozó (pénzteremtő) képessége egyre népszerűbb témává vált. Különösen annak félreértelmezése. Folyamatosan terjednek a téves információk és a belőlük alkotott hibás következtetések különböző weboldalakon és vannak akik előadásokon is terjesztik ezeket. Azt aki kevésbé van otthon a bankok világában könnyű megtéveszteni. Ha esetleg téged is megtévesztettek: hangsúlyozom, nem Te vagy a hibás. A gond az, hogy a témakörben az interneten fellelhető tájékoztatás nem eléggé közérthető. Ezért célszerűnek láttam, hogy létrehozzam ezt a weboldalt és "tiszta vizet öntsek a pohárba".


[link]

2019. márc. 11. 19:06
 8/9 A kérdező kommentje:

Végülis igazat mondott Drábik úr a felhalmozásról, csak ott leragadt, és nem beszélt az ellensúlyokról, négy ilyen van pl a Tőkemegfelelési mutató.


Nem tudom, miért hitte azt Drábik úr, hogy mindenki elhiszi utánajárás nélkül az előadását.

2019. márc. 12. 08:27
 9/9 Koplárovics Béci ***** válasza:

"Nem tudom, miért hitte azt Drábik úr, hogy mindenki elhiszi utánajárás nélkül az előadását."


Mert olyanoknak szól, akik nem fognak utánajárni semminek, akik csak hallanak egy okosságot, hogy ők bizony nem tehetnek arról, hogy szarul megy nekik, és simán elhisznek bármit, ami felelőssé teszi őket bármiért is.


"Akkor mi lehet Drábik céja a félrevezetéssel, mert ez is érdekes téma."


Hangulatkeltés, lájkszerzés, stb.

2019. márc. 12. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!