Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mik a tapasztalataitok lakáshi...

Mik a tapasztalataitok lakáshitellel kapcsolatban?

Figyelt kérdés
Már több mint 1 éve albérletben lakunk. Próbálunk minél többet félrerakni, gyűjtögetni és szeretnénk majd hitelt felvenni. Olvasgattam már, meg nagyjából tisztában vagyok a feltételekkel. Arra vagyok kíváncsi, hogy akinek már volt vagy jelenleg is van lakáshitele, melyik banknál/hitelintézetnél érdemes vagy nem érdemes hitelt felvenni és miért?!

2019. febr. 4. 11:05
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Szerintem erre senki nem fog tudni megfelelő választ adni. Mi a K&H-nál vettük fel, mert csak az Unicredit tudott kedvezőbb feltételeket ajánlani, de ők meg annyira nem szimpatikusak valamiért.

Változó, hogy melyik bank milyen konstrukciókat kínál. Nézegetni kell a hitelkalkulátorokat és az az alapján legszimpatikusabb bankokba bemenni, ajánlatot kérni.

2019. febr. 4. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Haha, kedves első, mi is ugyanígy vagyunk. Én anno 3 éve amikor eldöntöttük, hogy lakást veszünk, akkor megnéztem, hogy aktuálisan hol a legjobbak a lakáshitelek és a K&H volt a befutó. Így átvittük oda mindketten a lakossági számláinkat + az én vállalkozóim és tavaly - amikor hitelt vettünk fel - még mindig a K&H adta a legjobb hitelt, de felzárkózott mellé az Unicredit is. Sőt, az Uni felé hajlottunk jobban, mert kötöttünk két fundit is amivel majd elő tudunk törleszteni, a fundinak meg az Uni a legnagyobb részvényese, így célszerű lett volna "házon belül" intézni. Viszont az Unis ügyintéző csávó gusztustalanul nyomulós és ternyérbemászó volt. Nem szép dolog ilyen alapján dönteni, de emiatt is maradt a K&H, és itt fűzném vissza a kérdezőnek a választ:

- Mindenképp úgy vegyetek fel hitelt, hogy végig be van fixálva. Tehát ha 20 évre veszitek fel, akkor "végig fix" verziót válasszatok. Ez azért fontos, mert most történelmi mélyponton van a jegybanki alapkamat és a BUBOR (ami meghatározza a hitelek kamatait) és ha ez csak 2-3%-ot is elszáll, akkor súlyos tízezrekkel ugorhat fel a törlesztőtök amint lejár a kamatperiódus. Pl. ha 5 éves kamatperiódussal vesztek fel hitelt, akkor az első 5 évben fix lesz a törlesztőtök, de 5 év múlva megnézik, hogy mennyi az alapkamat és az alapján állapítják meg a hiteleteket a következő 5 évre és így tovább. Szóval hiába lenne jobb a kezdeti kamat és ezáltal a törlesztő kisebb lenne, ne válasszatok rövid kamatperiódust.

- Mindenképp Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelt válasszatok, mert nagyon "felhasználóbarát". Nekünk 2 hét alatt megvolt, persze ehhez kellett az is, hogy előtte elmentünk előzetes hitelbírálatra, ahol minden papírt és igazolást leadtunk már ami ránk vonatkozott, így amikor megtaláltuk a lakást, akkor már tudtuk, hogy 99%-os bizonyossággal meglesz a hitel is, illetve már "csak" az ingatlan papírjait, adásvételit és egyéb dolgokat kellett bevinni. Így gyakorlatilag az adásvételi leadása után már 2 hét múlva folyósították is az eladónak a hitelt. Ezt nagyon érdemes hangoztatni amikor lakást néztek, mert a legtöbb eladó még mindig nem szereti a hiteleseket és a készpénzes vevőket részesítik előnyben, pedig ez majdnem ugyanolyan gyorsan megy.

- Érdemes hitelfedezeti biztosítást kötni ami arra szól, hogyha elveszítitek a munkátokat, akkor a biztosító állja a törlesztőtöket azokban a hónapokban. Ez valamennyi plusz költség nyilván, viszont nyugodtságot és kiszámíthatóságot ad. Én kötöttem egy kockázati életbiztosítást is, mert arra még 0,2% kamatkedvezmény is járt, így gyakorlatilag a + biztosításommal olcsóbb lett a havi törlesztőnk, mint nélküle.


Nagyjából ennyi amit elsőre össze tudtam szedni, de vannak persze az alap dolgok, minthogy minimum 20% önerő legyen, meg legalább 3 hónap munkaviszony, ezekről direkt nem írtam, mert gondolom tisztában vagytok az alap dolgokkal, ahogy írtad. De bármi kérdésed van, segítek szívesen.

2019. febr. 5. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Első vagyok. Szerintem nem ciki, ha az ügyintéző miatt áll el valaki egy hitelfelvételtől. Akárhogy is nézzük az ügyintézők az adott bank arcai. Rajtuk áll vagy bukik egy-egy ügy és ha ő nem szimpatikus, nem segítőkész, az részemről valahol a bankot is minősíti, mert igenis dolgozzanak meg azért, hogy odavigyem a pénzemet.

Mi "független" hitelügyintézővel intéztünk mindent. Persze más irányba akart terelni (gondolom a magasabb jutaléka irányába), de mi ragaszkodtunk az elképzeléseinkhez. Jól is tettük. Viszont ő megdolgozott a jutalékáért elég komolyan, szóval nagyon jól jártunk vele azt gondolom.


A 20 éves befixálással nem értek teljesen egyet. Szerintem ezt az ember saját lehetőségeihez kell mérni és kialakítani. Egyrészt az, hogy nekem a 20 éves futamidő a megfelelő, másnak lehet hogy a 10 a testhezállóbb, vagy a 25. Mellesleg attól, hogy 20 évre veszem fel a hitelemet, még lehet hogy tudok azzal kalkulálni, hogy 6-8-10 éven belül végtörlesztek. Mi tudtuk, hogy lakástakarékokból és egyéb megtakarításokból 5 éven belül annyira minimalizálni tudjuk a tartozásunkat, hogy fölösleges ennél több időre fixálni a kamatperiódust. Ha triplázódna a kamatunk is olyan kevés tartozásunk lesz már, hogy azt a kis időt a végtörlesztésig féllábon is kihúzzuk. Triplázódástól viszont azért egyelőre nem tartok. :)

2019. febr. 5. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Én most egy általános kiindulási alapot szerettem volna "megteremteni" a végig-fix elgondolással. Persze, aki tudja, hogy lejár 5-10 év múlva a lakástakaréka és tudja, hogy elő tud törleszteni, vagy végtörleszteni, az vállaljon kisebb kamatperiódust, hosszabb futamidővel, mert akkor relatíve kevesebb kamatot fizet egységnyi idő alatt. De aki bérből és fizetésből él és tudja, hogy abból is fog legjobb esetben is, mert nincs nagy kitörési lehetőség, nincs olyan végzettsége, stb. az jobb, ha biztonsági játékot játszik és nem vállalja túl magát, hogy "majd 5 év múlva valahogy megoldjuk". :)
2019. febr. 5. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Most jelenleg egy kérdésem lenne, azt hallottam, hogy nem mindegy mi van bejegyezve az ingatlannál. Tehát hiába van rajta mondjuk normális, lakható ház, ha hivatalosan tanyaként, ...-ként van bejegyezve, de erről nem találtam semmit a hitelfeltételeknél (vagy lehet csak én voltam figyelmetlen). Ha ez valóban így van, le tudnád/tudnátok írni, hogy mi az a "típus" amire nem adnak lakáshitelt?


Amikor először felmerült ez a lakáshiteles dolog, az OTP-n vagy Fundamentán gondolkoztunk. Mindkettőnknek az OTP-nél van számlája, de így összehasonlítva a K&H-nál kicsit kedvezőbbek az összegek. Tavaly kötöttünk 2 LTP számlát, 20-20.000 Ft a havi megtakarítás, viszont nem találtam kalkulátort, hogy megnézzem ott hogy alakulna a törlesztés, időm sajnos meg még nem volt, hogy személyesen beszélni tudjak a személyi bankárral.

2019. febr. 5. 15:38
 6/11 anonim ***** válasza:

Mindenképp érdemes személyesen bemenni mindenhova és konkrét összegekről beszélni, adjanak írásos ajánlatot és az alapján dönts. Mi az Unicredittől, K&H-tól, Erste-től, Budapest Banktól és a Funditól kértünk be ajánlatokat és mérlegeltünk.


A kérdésedre a választ nem biztos, hogy meg tudom adni. A lényeg, hogy a tulajdoni lapon lakóingatlan szerepeljen. Amire tudom, hogy nem adnak hitelt azok az üzlethelyiségnek bejegyzett ingatlanok. De egy földhivatali lekérdezés után ezekre azonnal fény derül akkor is, ha el akarják hallgatni, ami nyilván nem érdeke az eladónak, mert akkor ő sem kap pénzt. Szóval kérdezz rá, ha ilyen kérdéses a dolog.

Viszont ha konkrétan tényleg tanyáról van szó, akkor ott azt kell mérlegelni, hogy vajon kaptok-e elég hitelt?!

Ugyanis a bank nem a vételárat 80%-ig megy el a finanszírozásban, hanem a piaci érték 80%-ig. Ez budapesti lakásoknál általában meg is szokott egyezni (mármint a vételár és a piaci ár), olyannyira, hogy a K&H például nem küld ki értékbecslőt, hanem a price map-en megnézik, hogy milyen áron mennek az adott környéken a lakások és ha egyezés van, akkor nincs értékbecslés.

Viszont egy tanyánál fennáll az esélye annak, hogyha mondjuk 10 millióért akarják nektek eladni és van egy minimális, 2 milliós önerőtök, akkor a bank nem fog 8 milliót odaadni, mert kimegy az értékbecslő és azt mondja, hogy hát ez igazából csak - teszem azt - 7 milliót ér, akkor Ti a 7 milliós (piaci érték) keret 80%-ig mehettek el, azaz 5,6 millió hitelt adhat a bank maximálisan. Ez pedig a fenti analógián haladva a 2 millió önerővel még csak 7,6 millió, ergo nem lenne meg a 10 milliós tanya.

2019. febr. 5. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

OTP-nél nem érte meg hitelt felvenni amikor mi kértünk ajánlatot, úgy tudom ez azóta sem igen változott. Csak hogy számadattal éljek mi 4,09 %-os hitelt kaptunk a K&H-nál két éve, még a fogyasztóbarát hitelek előtt. Akkor az OTP 6,5-est ajánlott. Ez 10 millióra vetítve azért már komoly különbség.

Mivel egyelőre baromi alacsony a jegybanki alapkamat, ezért még a lakástakarékok kedvező hitelét sem igazán éri meg felvenni. Én is az OTP-nél vezettem számlát nagyjából 15 évig, sajnáltam, de ez már olyan különbség volt, amiért hajlandó voltam otthagyni őket és nem is titkoltam, amikor az ügyintéző rákérdezett a miértekre. Nem tudták felvenni a versenyt más bankokkal.


Lakáshitelnél tudomásom szerint csak a családi ház és lakás játszik. Sem nyaraló, sem zártkert, sem üzlethelyiség, sem mezőgazdasági terület, sem semmi egyéb.


Megjegyzem mindenképpen érdemes azzal kalkulálni, hogy a jegybank szigorítani fog, már beharangozták, hogy visszafogják a gazdasági fellendülést, így szerintem egyértelmű, hogy a közeljövőben nőni fog az alapkamat. Nem gondolom, hogy első körben jelentősen, de szépen határozottan elindul felfelé majd azt gondolom.

2019. febr. 6. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Teljes mértékben tisztában vagyok azzal, hogy az lenne a legjobb, ha személyesen bemennék mindenhova. Csak mivel a bankoknál az ügyfél fogadási idő pont abba az intervallumba esik amikor én dolgozom, így kicsit nehéz megoldani ezt. Ezért is próbálom még most kiszortírozni, hogy hol lenne kedvezőbb hitelt felvenni, vagy mondjuk hogy hova ne menjek egyáltalán. Másrészről meg elég kis városban élünk, nem sok lehetőség van ha helyben akarok bankok közül választani, szóval tegyük fel ha úgy adódik, hogy egyik sem szimpatikus, át kellene mennem máshová, és ha már el is tudnék szabadulni a munkahelyről, akkor már célirányosan szeretném intézni a dolgot.
2019. febr. 6. 10:38
 9/11 anonim ***** válasza:
Kérdező, ne vedd kötözködésnek, de ha érdeklődés miatt nem vagy hajlandó kivenni egy nap szabit, akkor a lakáshitelt (és a vásárlást) hogy fogod menedzselni?
2019. febr. 6. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Én nem mondtam, hogy nem vagyok hajlandó. Csak ha már szabadnapot vennék ki, nem akarok csak úgy "bolyongani". Ez nem olyan dolog, hogy csak úgy kiteszem a lábam otthonról és már ott vagyok és azonnal foglalkoznak is velem. Mint említettem helyben nem sok lehetőség van, tehát ha más bankot választanék, akkor bele kell kalkulálnom az odajutást is. Meg hát persze ez nem az én egyedüli döntésem lesz, tehát a páromnak is szabadnapot kellene kivennie. (Mellékesen megjegyezném, hogy egyikünk sem teheti meg, hogy csak úgy akármelyik napra szabadnapot kérjen. Ha már van betáblázva munka/ügyfél akkor nyilván ahhoz kell tartani magunkat.)
2019. febr. 6. 14:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!