Miért éri meg a banknak a végtörlesztés?
Az oké, hogy a fogyasztóbarát lakáshitelnél van 1%-os díja a dolognak, meg ha X éven belül végtörlesztesz akkor ki kell fizetni a kezdeti akciókat (pl. közjegyzői díj megtérítése, stb.), de ez még akkor sincs szerintem annyi nyereség neki, mint az, ha végig ketyeg a futamidő és kifizetem a kamatokat.
Hogy hogy nem kell előre kifizetnem valami "átalány" kamatot legalább? Ne értsetek félre, nem azért kérdezem, mert sajnálom a bankokat, vagy valami. :D Csak most készülök felvenni lakáshitelt és minél hosszabb futamidőre akarom, hogy alacsony legyen a törlesztő és tudjak mellette nyitni 5 fundit amivel 4 év alatt végtörlesztek úgy, hogy pluszban jövök ki. Ez túl egyszerűnek hangzik, hogy nem kell kifizetni a kamatokat amiktől elesik a bank.
Egyszer nézd meg, hogy miből tevődnek össze a törlesztőrészletek.:-) A futamidő elején alig csökken a tőketartozás, mert nagyrészt a kamatot fizeted.
[link] Hogyne érné meg a banknak, hogy rövid időn belül visszakapja a tőkét is, amit beleforgathat újabb hitelkihelyezésbe, és a teljes futamidős kamat jó részét is, plusz még díjat is számol fel a végtörlesztésért, meg az egész hitelprocedúráért.
"4 év alatt végtörlesztek úgy, hogy pluszban jövök ki"
De a bank se jön ki mínuszra ő így is kapja a kamatot arra az időre. Utána majd veszed a következő lakást és megint kapja.
Amit az első válaszoló ír, az egy elterjedt tévhit.
Kamatot mindig a fennálló tőketartozás után kell fizetni. Nincs olyan, hogy a bank előre meghatározza, hogy mennyi kamatot szeretne beszedni, aztán azt önhatalmúlag behajtja az adóson a futamidő elején a nagy részét. Az annuitásos hiteltörlesztésnél az a cél, hogy alacsonyan tartsák a kezdő törlesztőrészlet mértékét, mert a hitelfelvevőket leginkább ez motiválja a hitel felvételére, és ezért az elején alig jut tőketörlesztésre. És mivel lassan csökken csak a tőke, ezért sokáig relatíve magas a kamatteher.
Az eredeti kérdésre meg az a válasz, hogy a banknak nem éri meg, ha te végtörlesztesz. A banknak abból van pénze, ha az adósnál van a tőke, és abból hónapról hónapra jön neki a kamat.
Ennek ellenére van végtörlesztési lehetőség, egyrészt jogszabályi kötelezettségek miatt (fogyasztóvédelem), másrészt azért, mert a bankpiacon is van verseny. És ha az egyik bank azt mondaná, nála nem lehet végtörleszteni, akkor csomó ember egyszerűen átmenne a konkurenciához menne a hitelért.
Szerintem az első válaszoló azt akarta mondani, hogy arányaiban több kamatot fizetek a törlesztőmben.
Legyen csak 100.000 a törlesztő, hogy kerek szám legyen. Van 20M tőketartozásom. A havi törlesztőm az fix 5-10-15 évig. Persze, hogy nagyobb arányban fogok eleinte kamatot fizetni a törlesztőmben, hisz a tőketartozásom is magasabb (folyamatosan csökkenve persze). A törlesztő nagysága adott, azon belül kell "kitölteni" kamattal illetve tőketartozással (meg egyéb járulékos marhaságokkal).
Másodiknak pedig üzenem, hogy nem a bank jön ki mínuszra, én jövök ki pluszra, mert több a hozama az LTP-nek, mint amennyi kamatot kifizetek ez idő alatt.
Egyébként köszi a válaszokat mindenkinek!
:D
Egyébként igen, a banknak nem éri meg, de köteles biztosítani a lehetőséget.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!