Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Frissen felnőtté érett vagyok,...

Frissen felnőtté érett vagyok, valaki elmagyarázná röviden és érthetően a betétet és a kamatot?

Figyelt kérdés

Még csak nemrég lettem felnőtt és nem igen vannak tapasztalataim ilyen téren, a tudásom is egyenlőre hiányos ehhez.

Valaki elmagyarázná röviden, tömören, de benne legyen a lényeg, hogy hogy működnek az ilyen dolgok?

Mi a lényegük, megéri-e, stb.

Kamat és betét és a kettő összefüggése.


2018. ápr. 14. 10:58
 1/3 anonim ***** válasza:
59%
Röviden és érthetően: ha bankbetétben tartod a pénzed, egy idő után többet kapsz vissza, mint amennyit betettél. A kettő különbsége a kamat. Remélem, ezzel az információval már mindent tudsz ahhoz, hogy sikeres felnőtt életet tudj élni.
2018. ápr. 14. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
60%

A pénzedet le tudod kötni, "beteszed" valamilyen megtakarításba, ez a betét. Ez pedig kamatozik.

A bankszámládon lévő pénz is kamtozik, csak annyira minmálisat, hogy nem veszed észre, pár forintokat havonta. Ha lekötöd, akkor már többet, de így is max 2% körül mozognak a kamatok (lekötöd = aláírod, hogy mondjuk egy évig nem nyúlsz hozzá, ha pedig mégis, akkor bukod a kamatot). A kamatból pedig levonnak valamennyi kamatadót, tehát annál a mondjuk 2%-nál is kevesebbet kapsz majd lejáratkor.

Hogy kinek mi éri meg, azt meg mindenki maga tudja. Kis pénznél a kamat kb jelentéktelen, de én személy szerint pl azt is szeretem lekötni, mert akkor még véletlenül sem költöm el, és szép apránként gyűlik.

(Neked nem volt ilyen gyerekbetétkönyved, mikor kicsi voltál? Mi kisiskolásként már szaladgáltunk a párszáz forint zsebpénzünkkel az otp-be, mert ha x ezer forintunk összegyűlt, kaptunk egy plüssdínót, de menő volt. Tizenévesen meg, ha összegyűlt pár tízezer, a szüleim mindig mondták, hogy tegyem kincstári takarékjegybe, pedig nem voltunk gazdagok, sőt, csak ahogy cipőfűzőt kötni megtanítottak, úgy ezt is)

2018. ápr. 14. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
77%

Az előttem válaszolók a lényeget leírták, kiegészíteném annyival, hogy kis összeget nem feltétlelnül éri meg bankba, betétbe tenni, mert jelenleg olyan alacsonyak a kamatok, hogy még az is előfordulhat, hogy kevesebbet tudsz felvenni, mint amennyit betettél.


Tegyük fel, nyitsz egy bankszámlát - a nyitás ingyenes - viszont annak az esetek nagy részében van számlavezetési díja. Még ha csak 2-300 ft is lenne (ennél azért több szokott lenni), az egy év alatt már több, mint 2 ezer ft. A betett pénzed után kamatot kapsz, de az éves kamatok jelenleg olyan alacsonyak, hogy nem biztos, hogy fedezik ezt az összeget, tehát "fogy" a pénzed.


Ha hozzá akarsz jutni a betett pénzedhez, akkor ezt készpénzfelvétellel tudod megtenni: max 150 ezer ft-ig , havi 2 alkalommmal vehetsz fel ingyenesen pénzt - de csak akkor, ha előtte erről nyilatkoztál.

Bankfiókból felvenni pénzt mindig drágább, ezért - és más okok miatt - praktikus, ha van bankkártyád. Igen ám, de annak az éves kártya díja pedig 3-4-5 ezer ft - bankja válogatja.

Szóval nagyjából ennyit kell tudni a banki ügyekről.

Ha van bankszámlád, érdemes netbankot igényelni hozzá - így folyamatosan nyomon tudod követni otthonról is a számlád, felhasználható pénzed egyenlegét. Lehet sms értesítést kérni vásárlásokról, de én ezt drága mulatságnak tartom - otthon meg amúgy is akár naponta többször is követheted a számlád állását.

2018. ápr. 14. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!