Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki elmagyarázná érthetően,...

Valaki elmagyarázná érthetően, hogy hogyan történik az autó generátorában az előgerjesztés átkapcsolása öngerjesztés módra és a feszültségszabályozás folyamatát?

Figyelt kérdés
Ma végeztem egy kisérletet egy generátorral.Egy egyszerű 9 voltos elemmel sikerült beindítani az előgerjesztést, majd pár pillanat múlva már nem kellett a 9 voltos elem, mert az alternátor müködött nélküle is:egy autó izzót müködtetett elég nagy fénnyel, a feszültség felment 30 voltra is.Jelzem itt nem volt feszültségszabályozó,mert nincs rajta.
2017. dec. 16. 17:27
 1/9 A kérdező kommentje:
A generátort egy csavarozó pisztollyal hajtattam meg.
2017. dec. 16. 17:28
 2/9 anonim ***** válasza:
Alapismeretek hiánya -> megfigyelt jelenségek, eddigi magyarázatok téves értelmezése -> értelmezhetetlen kérdések -> 0 válasz
2017. dec. 16. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Bubuka508 ***** válasza:
100%
Elég hiányosan ismered tényleg a dolgokat, leegyszerűsítve megpróbálom leírni. A generátor vasmagjában visszamaradó mágnesség nem elég a gerjesztés megindulásához, mert az egyenirányító diódák nyitófeszültsége kb. 0,6 V. Kétutasan ez 1,2 V, ennyi az öngerjesztés során nem termelődik. Az előgerjesztő áramkörben az akkumulátor feszültsége a gyújtáskapcsolón, a töltésjelző lámpán és a fesz.szabályzón keresztül jut a generátor gerjesztőtekercseire, így záródik az előgerjesztés áramköre. A gerjesztés beindulása után a töltésjelző lámpa sarkain megszűnik a feszültségkülönbség, így az előgerjesztő áramkörben tovább már nem folyik áram sem, hanem ettől kezdve már a generátor saját feszültsége tartja fenn a gerjesztőáramot is. Ezért is alszik el a töltésjelző lámpa a töltés megindulásakor. A feszültségszabályozás pedig a gerjesztőtekercs áramának szabályozásával történik, oly módon, hogy ha a motor fordulatszámának növekedésével megnövekszik a generátor feszültsége, a fesz.szabályzó a gerjesztőkörbe előbb egy ellenállást kapcsol be. Erre csökken a gerjesztőáram, ennélfogva a generátor termelte feszültség is. A feszültség csökkenésére viszont az ellenállás kiiktatódik az áramkörből, így nem csökken tovább a generátorfeszültség. Ez a folyamat ismétlődik. Igen nagy fordulatszámon pedig, ahol már nem csökkenti az ellenállás eléggé a gerjesztőáramot, a szabályzó letesteli a gerjesztőtekercset. Utána visszakapcsol itt is.
2017. dec. 16. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszi szépen.Így elméletileg értem, csak nem tudok eligazodni az én régi, ki tudja honnan kiszedett alternátorom felépítésében.Itt a link hol leírtam, hogy mi nem tiszta.


https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudom..

2017. dec. 16. 22:34
 5/9 A kérdező kommentje:
2017. dec. 16. 22:36
 6/9 A kérdező kommentje:
A kérdésben leírt kisérletet nem ezzel az alternátorral végeztem,hanem egy másikkal, amin hiányzik a feszültségszabályozó.
2017. dec. 16. 22:40
 7/9 A kérdező kommentje:

"Az előgerjesztő áramkörben az akkumulátor feszültsége a gyújtáskapcsolón, a töltésjelző lámpán és a fesz.szabályzón keresztül jut a generátor gerjesztőtekercseire"


Az akkumulátorból kijövő áram miért kell a fesz.szabályozón áthaladjon?Hisz ott nincsen nagyobb feszültség,mint kb.12,5 volt.Akkor miért kell szabályozni?

2017. dec. 16. 22:59
 8/9 Bubuka508 ***** válasza:
100%
Nem azt szabályozza, hanem arról van szó, hogy a gerjesztő és az előgerjesztő kör a szabályzó előtt közösítve van (illetve az előgerjesztés itt kapcsolódik a töltésjelző lámpán keresztül a gerjesztés szabályzóba bemenő ágába. A szabályzóból kijövő ág pedig már a gerjesztőtekercsbe megy. Az előgerjesztésen tényleg nincs mit szabályozni, amíg az működik, addig változatlanul megy át a szabályzón. Viszont ha beindult a gerjesztés, akkor az szabályzódik. Tehát ez az águk közös.
2017. dec. 16. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Így elég nehéz megérteni.Az lenne a legjobb,hogy egy szakember mellettem állva , előttünk az alternátorral tudná magyarázni a dolgokat.Biztos nagyon egyszerű a dolog, csak igy nehéz mindent elképzelni csak szavak segítségével.De azért köszi, mert lassan de biztosan tisztul a homály.
2017. dec. 16. 23:17

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!