Amikor egy nagycímletű bankót kivon a forgalomból egy ország (bezúz), nem veszti azt a vagyont el?
Nem.
A cikkben szereplő esetekben, ha a jegybank nem akarta csökkenteni a forgalomban lévő készpénz mennyiségét, akkor nyomott helyette megfelelő értékben kisebb címletű bankjegyeket. Így ugyanannyi készpénz maradt a gazdaságban.
Olyan van, hogy egy jegybank szándékosan csökkenti a forgalomban lévő pénzmennyiséget, de az más történet.
Nem. Az előállítását drágábbá teszi, de az értékét nem növeli. A fenti milkás példánál maradva: Ha én ráköltök a csokipapírra X százezer forintot, hogy ne lehessen hamisítani, akkor lesz egy csokipapírom, ami pontosan ennyit fog tudni: nem tudják hamisítani. Attól az számodra értéket fog képviselni (azon túl, hogy milyen érdekes)?
A pénznek az értékét a bizalom adja, mert tudom, hogy az a 10.000 forint, ami a zsebemben van, az ország összes boltjában pontosan ugyanannyit fog érni (ha az árkülönbségeket nem nézzük). Ezért értékesebb 10.000 Ft kp, mint egy 10.000-s Erzsébet utalvány, mert jóval több helyen fogadják el, és sokkal több mindenre költhetem. És ezért sokkal, de sokkal értékesebb, mint egy 10.000 Ft értékű szoláriumbérlet. Egyiket sem tudod hamisítani, névérték szintjén ugyanannyit érnek, de ha jobban belegondolsz, a valós értékükben igen nagy különbség van.
Azért van értéke mert törvényileg köteles vagy elfogadni meg a többiek is. Ha nem lenne rá törvény akkor egy darab papír lenne.
A bebúzott helyett annyit nyomhat amennyit akar de nem is kell nyomtatni mert elekronikusan is létrehozható mint számlapénz, aztán te azt kapod fizetésnek utalva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!