Váratlanul örököltem egy tartozást, aminek a behajtása 2,5 éve perré alakult, de megszüntették a pert, mert a bank akkor nem tett semmit. Mit tehetnék? (Részletek lent)
2012-ben nagymamám bedőlt személyi hitelét a Cetelem Bank behajtási osztályával egyeztetve márciustól decemberig fizette részletekben. Még maradt fenn tartozása, amire 2014. októberben kapott fizetési meghagyást, de erre ellentmondást nyújtott be, mert vitatta a követelt tőkerész összegét (bizonyíthatóan nem 210 ezer Ft, hanem 144 ezer). Az ügy perré alakult, de a bank nem adta be a kért dokumentumokat és nem fellebbezett, ezért azt 2015 januárjában megszüntették.
2017. júliusban egy nem ajánlott levélben újra követelte a bank behajtási osztálya a tőketartozást, 210 ezer Ft-ot, ami a kamatokkal együtt 570 ezer Ft-ra nőtt.
Időközben nagymamám 2016-ban elhunyt, és én vagyok az egyetlen örököse. A banknak augusztusban elküldtem a halotti anyakönyvi kivonatot, a hagyatéki végzést és minden papírt a perrel és a részletfizetéssel kapcsolatban (másolatokat természetesen), de a bank továbbra is be akarná hajtani a tartozást, mostmár rajtam, várják a válaszom, hogy hogyan akarom kifizetni a tartozást, befizetek 370 ezer Ft-ot vagy max. 30 havi részletben...
Az örökségem egy kb. 2 milliót érő jelzálogos (K&H) családi ház fele. Ebben a házban lakunk és a ház másik felére, édesapám tulajdonára az OTP Faktoring végrehajtási jogot jegyzett be, a jelzáloghitelt is felmondták nemrég... A havi bevételem csak az ápolási díj és a 30 havi részletfizetés is megterhelné a családi kasszát, azt se tudnám vállalni.
A fentieket leírtam egy jogi fórumban is, ahogy két választ kaptam, az egyik szerint az örökség erejéig felelek az örökölt tartozásért, és az 1 millió Ft értékű házrész bőven fedezi a tartozást, így a bank mindenképp hozzá akar jutni a pénzéhez. A másik szerint a per megszüntetése nem jelentette az ügy lezárulását, és messze még az elévülés. Mindkét válasz lényege az volt, hogy nem tehetek semmit...
Számítottam volna rá, hogy ki kell fizetnem örökösként a tartozást, ha nemrégiben fizette volna nagymamám a részleteket vagy a rendes szerződés szerint, vagy behajtási osztálynak/követeléskezelőnek/vonták volna a nyugdíjából stb., de 2,5 éve nem tudtunk róla semmit, azt hittem, hogy az az ügy akkor teljesen lezárult!
Mit csináljak, (ne) ígérjek?
Azt csak akkor tudnék, ha egy közjegyző megint küldene fizetési meghagyást a tartozás miatt, de lehet, oda csak évek múlva jut az ügy és addigra már 1 millió lesz a kamat... :D :(
S ahogy látszik, nem jelent semmit (semmi jót), ha a bank inkább eláll a pereskedéstől.
Alapvetően két dolgot tehetsz.
1. Ha nem érdekel az örökség, akkor add fel, ne foglalkozz a követeléssel. Maximum az örökség értékéig követelhetik a tartozást. Ha abból az így is jelzáloggal agyonterhelt házból ki tudják elégíteni a követelésüket, hát tegyék, ha nem, az már az ő bajuk.
2. Ha meg akarod tartani az örökséget, akkor meg hagyni kell ezt az ápolási díj segély dolgot és el kell menni melózni, amiből ki tudod fizetni a tartozást részletekben.
Ügyvéd!
Hagyatékin volt szó erről a tartozásról?
10:01-es válaszoló: Nem került elő, mert a bankos levél pár nappal a hagyatéki előtt jött, és azt gondoltam, hogy ha majd beküldöm a régi dokumentumokat is, akkor rájönnek, hogy tévesen akarják újra behajtani a tartozást. (Hát nem.)
Ügyvédre nem igen van pénzünk, de lehet, hogy szeptember elején megpróbálok keresni valakit a közelben, aki nem dolgozik olyan drágán, inkább neki fizessünk most 10-20 ezret a tanácsadásért (fogalmam sincs, mennyi lehet konkrétan), mint a banknak havi 20 ezret, ha sehogy se hajlandó egyezkedni és nem maradna más lehetőségem, csak fizetni.
Addig meg próbálok levelezni a bankkal, hogy ne teljen el úgy 1-2 hét, hogy semmit se reagálok.
05:15-ös válaszoló: A hétvégén írok majd nekik egy levelet, amit hétfőn feladok, ma találtam egy 2012. januári felszólító levelet és a felmondás után is az ebben szereplő összegre adták meg a havi fix összegű részletfizetést. Azt tudtam, hogy kevesebb tartozás volt hátra a részletfizetés megszűnése után, mint amit ők a fizetési meghagyásban és a mostani levélben tőkének írtak, de a részletekbe már az addig felgyűlt késedelmi kamatot is beleszámolták, és ha 2012. január óta teszik is rá az újabb k. kamatokat, a tőkének még a fennmaradt összegnél is kevesebbnek kell lennie.
Kérek tőlük valami részletes kimutatást, elszámolást, hogy miért annyival tartozok, amit ők írnak, ha nem küldenek, vagy nem olyat, ami alapján teljes mértékben el kell ismernem, hogy igazuk van és én számoltam rosszul, akkor megy nekik egy újabb levél... Vagy a Pénzügyi Fogyasztóvédelemnek...
00:29-es válaszoló: Ezen is gondolkodtam, végső esetben azt mondom nekik, hogy nem fizetek, oldják meg valahogy ők. Már ha egyáltalán addigra még meglesz a ház, mire a végrehajtásig eljutnak. :D
Alzheimeres és mozgáskorlátozott nagypapámat nem tudom magára hagyni, az otthonba adás nem jöhet szóba, édesapám három műszakban dolgozik és mindig lenne egy olyan hét, amikor mindketten dolgozunk és nem lenne senki papám mellett.
Maximum ha találnék egy olyan álommelót, ahol én szabhatom meg, hogy ekkor és ekkor szeretnék délelőttös/délutános lenni, de erre nem sok esélyt látok itt Tolna megyében...
Köszi az eddigi válaszokat, mindenkinek ment a zöld kéz!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!