Banki hitelnyújtással hogy teremtődik pénz?
"A" ügyfél berak a bankba 10 forintot.
A bank "A" pénzért hitelezi "B"-nek, aki azonnal el is költi a pénzt, és vesz belőle "C"-től valamit.
"C" berakja a 10 forintot a bankba, és kezdődik a ciklus elölről, a 10 forintot amit "C" berakott a bank ismét kölcsönadja "D"-nek, aki "E"-től vesz valamit, aki berakja a bankba...
Jól látszik, hogy gyakorlatilag az eredeti 10 forintból a többszöröse képződik. A sort persze a végtelenségig lehetne folytatni, ha a bankokra nem vonatkoznának különböző szabályozások pont ennek a végtelen ciklusnak a megakadályozására.
Helyesen ez így néz ki:
"A" ügyfél beteszi a bankba a 10 ft-ját.
A bank "A" pénzét hitelezi "B"-nek, aki azonnal el is költi a pénzt, és vesz belőle "C"-től valamit."
Igen ám, de "B" ügyfél nem 10 ft-ot fog visszafizetni a banknak, hanem 14-at,mert ebből 4 ft a hitel kamata. Tehát a banknak már 14 ft-ja van, amiből 11 ft-ot visszafizet "A" ügyfélnek ( a betett pénz is kamatozik, csak jóval kevesebbet, mint a kölcsönadott), de a banknak már van 3 ft haszna. "B" meg elmegy gürizni és dolgozik reggeltől estig, hogy vissza tudja fizetni a kamattal növelt kölcsönt. És igen, "C"-től megvesz valamit, de "C"-nek, ha van egy kis esze, akkor nem teszi be a bankba a pénzét, hanem befekteti :D
Tegyük fel, hogy nincs pénz a gazdaságban, ezért nem tudok építkezni (csak kalákában) azaz őskori módszerekkel a szolgáltatásokat és az árút cserélgetjük egymás között.
Ha azonban bemegyek a bankba, és felveszek 20 millió Ft kölcsönt, akkor tudok venni egy ingatlant 10 millióért, és ki tudom fizetni a kőművest szintén 10 millióért. Az ingatlan eladója és a kőműves berakja a pénzt egy betétszámlára, vagy jó esetben eleve banki utalással fizetem ki őket, így a banknak van a kihelyezett kölcsönre fedezete.
Nyilvánvalóan sokkal több szereplős ez a "Monopoly" játék.
Szerinted miért nem tanítanak alapvető pénzügyi ismereteket az iskolákban? Mert ha tudnák az emberek, hogy teremtenek a bankárok pénzt a semmiből, már rég felakasztották volna mindegyiket.
Nézd meg youtube videót, tanulságos!
Tévhit, hogy a bank a betétesek pénzét helyezi ki hitelbe. Sokkal többet hitelezik annál, mint amekkora betétállománya van. Teszi ezt azért, mert tudja, hogy a betéteseknek nem egyszerre, és nem az összes pénzükre lesz szükségük. A betétek 20-50 szeresét is kiadhatja hitelbe, gyakorlatilag pénzt teremtve a SEMMIBŐL. A virtuális nullákat szépen jóváírják a hitelszámládon, amit elkölthetsz, és nem csak a semmiből teremtet tőkét, de még annak a kamatait vissza kell fizetned valódi pénz formájában a jövőben.
@kérdező: egyetemi hallgatóként ismerhetnéd a módját (irodalom kutatás, lexikon, etc), hogy utánanézz egy ilyen fontos kérdésnek, nem pedig a GYK-ra kellene támaszkodnod, ahol olyanok osztják az észt, mint az utolsó, aki szerint minden bankárt fel kellene ezért akasztani...
Arról persze nem beszél, hogy enélkül az egész gazdaság összeomlanak, az egész amit ma jólétnek nevezünk megszűnne, és neki sem lenne számítógépe, hogy hülyeségeket írogasson.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!