Hitelre szeretnénk lakást vásárolni. Milyen fajta hitelt vegyek fel, hogy semmi esetre se legyen a 10 milliós hitelből 20-25 millió ft a végére?
Félve veszek fel hitelt. Nem igazán értek hozzá, fiatal vagyok még.
Szüleim vettek fel 15 évvel ezelőtt 16 millió ft hitelt (svájci frankos), és mára tudtuk visszafizetni, nagy nehézségek árán.
Így most van egy 30-35 milliót érő családi házunk, ami 49-52 milliónkba került.
FIX havi törlesztővel vettük fel, FIX futamidővel, majd a kezdeni 72.000ft-os havi törlesztőnk az utolsó 8-9 évben mindvégig 212.000ft volt!
Még szerencse, hogy volt lehetőségünk megszorítva kifizetni, na de nem is ez a lényeg.
A lényeg az, hogy nem szeretnénk/szeretnék újra így járni, de szükségünk van lakásvásárlás céljából a hitelre sajnos.
Egyetemre megyek (orvosi) és az albérlet 100.000+rezsinél kezdődik. 6-8 évet biztosan tanulni fogok, mellette dolgozni nem tudok.
Ezalatt az idő alatt, albérletre majdnem elmenne egy lakás ára(kis túlzással), szóval úgy döntöttünk, veszünk fel hitelt a családi házunkra, hogy tudjunk nekem venni egy lakást!
Van kb 2 milliónk és remélhetőleg jövő nyárra sikerül 3-4 milliót összeszednünk, amikor aktuális lesz a lakásvásárlás, azonban, ha nem kötelező önerőt fizetni, szeretnénk inkább a lakás teljes vételárát felvenni, és a pénzünket eltenni vésztartaléknak, illetve ebből bútorozni, felújítani, ha szükséges.
Melyik banknál vegyük fel a hitelt, milyen lehetőségeim vannak, ti mit ajánlanátok?
Természetesen körbejárjuk majd a bankokat, ha aktuális lesz, de már tudjuk, hogy nem szabad hinni nekik, nem annyit kell végül visszafizetni, amennyit mondanak, hanem többet...
Melyik fajta hitellel érhetjük el azt, hogy akármi is történjen a nagyvilágban, ne eshessünk ugyan abba a csapdába, mint előzőleg?
Forint alapú hitelt kell felvennünk? Ennek hogyan és miért változhat a törlesztője?
Kérem, aki tapasztalt a témában, segítsen meg engem pár infóval!
Köszönöm szépen!
1. Miért nem próbálsz kollégiumi elhelyezést?
2. De igen, szükséges önerő, minimum 20 %, a bank a mai törvények szerint maximum a lakás 80 %-át hitelezheti meg - de jó esély van rá, hogy ennyit sem ad...
3.- "Melyik fajta hitellel érhetjük el azt, hogy akármi is történjen a nagyvilágban, ne eshessünk ugyan abba a csapdába, mint előzőleg? " - Nincs ilyen... Jó, a devizahitelnél változott az árfolyam, de az a helyzet, hogy egyik pillanatról a másikra megváltoznak törvények, rendeletek - semmivel nem tudod bebiztosítani magad :-(
Tudomásul kell venni - sajnos - hogy a mai világban az a biztos, hogy semmi nem biztos.
"Félve veszek fel hitelt...
Egyetemre megyek (orvosi) ... mellette dolgozni nem tudok. "
AKKOR HOGY AKARSZ HITELT FELVENNI?
1. Egyszerű, mert nem szeretnék kollégista lenni, és szerencsére a szüleim megtehetik, és jó döntésnek is látják, hogy megalapozzák a jövőmet egy lakással, amit persze amint tudok, visszafizetem majd nekik utólag.
2. Rendben, 20% meglesz biztosan, max így kevesebb marad felújításra, vagy tartalék pénznek.
3. Nem hinném, hogy nincs valami, ami nagyjából tartja magát a szerződésen szereplő számokhoz. Ha egy egyszerű törvényváltoztatással dupla vagy magasabb árakat tudnak beszedni, az igen szomorú. Bár nem értek hozzá, ezért is tettem fel a kérdést, majd vagy megerősítenek benne, vagy pontosítanak.
4. Mint írtam is, szüleim vennének fel hitelt számomra, ingatlanfedezettel.
+1(én azt olvastam, hogy ingatlanfedezetnél nem szükséges önerő, ha nem konkrétan lakásvásárlás céljából veszed fel a hitelt, és teljesen szabadon felhasználható az összeg) bár ekkor gondolom magasabb törlesztő jár ugyan akkora hitelösszeg esetén.
Hát bocs, de a kérdésben nem írtad, hogy a szüleid vennék fel és azt sem, hogy ingatlan fedezettel.
Jövő nyárig rengeteg minden változhat még, de igen, nyilván forint alapú hitelt kell felvenni - úgy néztem, ott viszonylag fix törlesztők vannak - de azt hiszem, az is olyan, hogy 5 évig ennyi, utána meg annyi, stb.
Meg aztán manapság már nem nagyon úgy megy, hogy melyik banknál vegyek fel hitelt, hanem,. hogy melyik bank ad? :-) Nagyon megszigorították a hitelfelvétel feltételeit.
Ne értsd félre, nem kötözködni akarok, de azt írod, van egy 30-35 milliót érő házatok. Előfordulhat, hogy amikor kimennek hitelbírálatra, akkor az értékbecslő csak mondjuk 20-25 millióra fogja értékelni...
Szóval ilyeneken ne lepődj meg majd.
Nagyon sok a tévedés a fenti válaszokban, ezért összefoglalom a legfontosabb tudnivalókat:
Mivel a felajánlott ingatlan fedezet jóval nagyobb értékű, mint a megvásárolandó lakás, a legtöbb bankban nem lesz szükség önerőre, 100%-ban hitelből is lehet így vásárolni, de természetesen jobb, ha van önerő is.
Több bankban is létezik, 10, 15, 20 évig fix kamatú hitel, tehát van arra lehetőség, hogy a teljes futamidő alatt ne változzon a havi részlet akkor sem, ha a "nagyvilágban megváltoznak a dolgok", viszont a legalacsonyabb kamatú hitelek 3 havonta, 6 havonta, vagy évente átárazódhatnak (bank és hiteltípus függő), ezek valóban kockázatosak.
Hitel ügyben nem a bankokat kell körbejárni, hanem nagyobb, neves hitelközvetítő céget kell választani, ahol az összes bank ajánlatát megkapjátok egy helyen és még el is magyarázzák, melyik hitelnek mi az előnye-hátránya.
Érdemes a hitel mellé egy, vagy több lakástakarék megtakarítást is indítani, mert ezzel nagymértékben csökkenthető az összköltség a 30% állami támogatás miatt.
Mivel manapság gyakorlatilag csak Ft hitel van, így a 10 millió biztosan nem megy fel 15-re, már amennyiben fizeted a részleteket. A kamatperiódusok végén viszont felmehet a kamat, és így a törlesztőrészlet, de a tartozás összege folyamatosan csökkenni fog.
Mivel most lent vannak a kamatok, és a piac azért azt várja, hogy ez hosszabb távon nem marad így, ezért a hosszabb kamatperiódusnál magasabb a kamat. Mérlegelni kell, hogy mi éri meg jobban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!