Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Miért volt jó a Svájci frankos...

Miért volt jó a Svájci frankos hitel?

Figyelt kérdés
Sziasztok, annyi mindent hallottam már a Svájci frankos hitelekről, de én a mai napig nem értem pontosan mire volt jó. Nekem nem volt még hitelem, így kérdeznék valakit aki vett fel anno, vagy csak érti a lényeget. Tegyük fel én pár éve mikor mindenki ilyen hitelt vett fel, én venni akartam volna egy 2M-ós kocsit, akkor gondolom volt a forintalapú ahol megvan a fix törlesztő, meg persze a kamat, és mondjuk 5 év alatt visszafizettem volna kb 3-3,5M-ót, ellenben a Svájci Frank alapú hitel hogy nézett volna ki, és mivel volt csábítóbb ettől? Köszi a válaszokat!
2016. okt. 6. 15:05
 1/8 anonim ***** válasza:
90%

Amikor felvették, akkor kedvezőbb volt, mint a forint alapú. Kevesebbre jött ki a havi törlesztő részlet.

És itt mindenki le is ragadt. A többit meg sem hallották. Hogy lehet, hogy akkor éppen kevesebb a törlesztő, de változhat, és ez kockázatot jelent. És hát így is lett, hogy megnőttek a törlesztők az árfolyamváltozás miatt.

Nekem is volt. De én csak annyit vettem fel, amit úgy is tudok fizetni, hogy pl. kétszeresére nő a törlesztő. Ezerszer elmondták a bankban is, a közjegyzőnél is a kockázatát. Sőt, külön nyilatkozatot is alá kellett írni arról, hogy tájékoztattak a kockázatáról.

2016. okt. 6. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
76%

Igen, kb. ennyi mint az elso.


Mi is ki tudtuk fizetni meg akkor is amikor mar a duplajara nott. Kar, hogy pont 2009-ben lettem egyetemista, jol jott volna az a plusz penz. :(


Itt fokent azoknak volt szar, akik alapbol ugy vettek fel hogy epphogy ki tudjak fizetni.

Persze benne volt a kockazat, de van olyan ismerosom 2 diplomaja penzugyes es o is felvette, mert a franc se gondolta hogy 2-2,5x fog noni a torleszto.


Mondjuk anyam helyeben maradtam volna a rosszabb, de biztosan forint alapnal, ha engem is megkerdez 18 evesen. Mar hozzaszoktam, hogy aminek ilyen hasonlo kockazata van az atveres. Ez az egesz egy nagy spekulacio volt, ennyi.

2016. okt. 6. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
72%
Anyámékra is ráakarták sózni anno 10 évvel ezelőtt, meg hogy ne 3-at vegyenek fel hanem 6-ot stb. Persze anyámék mondták hogy nem kell mert bebukhat, NEEEM fog bebukni. Aztán addig ment a huzavona még anyámék kijelentették vagy adnak 3-at forint alapra vagy keresnek más bankot. Bocs kedves előző, de mindenki önként vette fel aztán meg sírtak hogy átbaszták őket a bankok stb, kérik vissza a pénzt. Ami szerintem azokkal szemben igazságtalan akik forint alapra vették fel, persze mi is kaptunk vissza valamennyit de akkor is.
2016. okt. 6. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
75%

Sokkal alacsonyabbak voltak a svajci frankos hitelek kamatai, ezert ugyanazon tokenek alacsonyabbak voltak a torlesztoreszletei es a vegere kevesebbet kellett visszafizetni, vagy ugyanakkora havi torlesztesre nagyobb toket lehetett felvenni.


Persze mindenki az utobbira utazott, csak azt neztek hogy hogyan tudjak kimaxolni a felvett osszeget.


A kockazatok mar akkor ismertek voltak, akik bebuktak azok igy jartak, en tuti nem mentegettem volna oket allami penzbol.


Plane annak a fenyeben, hogy sokan meg a vegen megemelkedett torlesztokkel is jobban jartak mintha ugyanazt az osszeget forintban vettek volna fel. Es persze a megtakaritast mar nem akartak megosztani az allammal, csak a karukat.

2016. okt. 6. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
80%

Carry trade laláshitelként. Ha lecsupaszítjuk, és nem vesszük bele a lakásvásárlást, akkor a carry trade azt jelenti, hogy adott kettő deviza, mondjuk dél-afrikai rand, és angol font, amelyeknek a kamatai (betéti és hitel kamat) olyan nagyban eltérnek, hogy előbbi betéti kamata magasabb,mint utóbbi hitelkamata, akkor angol font hitelt veszek fel, átváltom dél-afrikai randra, aztán dél-afrikai randként kamatoztatom. Ha a carry trade ideje alatt nem gyengül a rand a fonthoz képest, akkor a kamatkülönbözetet nyertem.


Lényegében ugyanerre spekuláltak a frank hitelesek, csak annyi, hogy nem Ft betétbe tették a pénzt, hanem lakást vettek rajta, ezzel egy plusz spekulációa elemet belevéve. Nagyjából 2001 és 2008 között be is jött a spekuláció, hiszen a forint és a frank nem sokat mozdult egymáshoz képest, és még a lakások ára is emelkedett. Aztán utána kidurrant a lufi. Egyébként a carry trade sosem megy örökké, mert olyan nincs, hogy évtizedekig a magasabb kamatú deviza tartja az iramot az alacsonyabb kamatúval. Ingyen pénz ugyanis nincs.


Nyilván a többség nem is tudta mit csinál, csak annyit látott belőle, hogy kisebb a törlesztő frank alapú hitellel. Legalábbis az elején...

2016. okt. 6. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
75%

Btw, ami igazán nevetséges, hogy mikor elszálltak a frankhitelek, akkor a hitelesek jó része még mindig nyerőben volt azokhoz képest, akik velük azonos időpontban forinthitelt vettek fel.


Aztán a frankosokat mentegették, mert juj, mennyi lett a törlesztőjük, arról nem szólt a fáma, hogy a forint hiteles meg éveken át fizetett hasonló összeget, és csak a végén lett a devizás hitel törlesztője sokkal magasabb, mint a forintosé (persze, önmagához képest akár duplázódhatott is, de érdemes lett volna azt is vizsgálni, hogy egy forinthiteleshez képest milyen görbét írt le, és mennyi ideig volt masszív előnyben hozzá képest)

2016. okt. 6. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Mi volt csábítóbb???


1. törlesztő 36e, ajándék teljes körű biztosítás, szemben a forint alapúval, ami +1 év és + 24e havonta (kocsivásárlásnál)---végül felkúszott 74e-re, de maradt 4 év


2. elbírálási idő rövidebb, kevesebb feltétel, gyorsabb ügyintézés, elengedték a kezelési költséget, alacsonyabb kamatok, 40e-el kisebb részlet, 3 évvel rövidebb futamidő, bármikor előtörleszthető--- eredmény feljebb ment 60e-el, de továbbra is 3 évvel előbb le lett tudva


3*12*100e=3,6m Ft megmaradt, de elúszott (65e-40e)*7*12=5,4m Ft, időközben a Ft-alapú esetén kezelési díjat emelték 3-or 1-1,2-1%-ot (persze ez Bank és hitelfüggő, kinek mennyi volt), ami 3,2m Ft hitelnek minősül ezt nem fizettük a frank hitelnél, mert ott fix volt! Összegezve 3,6m+3,2m-5,4m=1,4m-al kevesebbre jött ki a Svájci frankos hitel, még az irdatlan árfolyam elúszás ellenére is.

2016. okt. 7. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Hát nagyon szépen köszönöm mindenkinek a válaszokat. Így már átláthatóbb számomra. Mi szerencsére kimaradtunk anno ebből a hitelből, ezért nem is értettem pontosan miről szólt. Mi kocsit vettünk tavaly novemberben mert a kislányom érkezésére szerettem volna egy biztonságosabb légzsákos kocsit venni, de ezt szerencsére ki tudtuk fizetni zsebből. Világ életembe azt vallottam, hogy inkább legyen kisebb kocsim, házam,,, mint hogy hitelre vegyem, de tudom, hogy sok ember máskülönben nem is tudna venni hitel nélkül. Aztán a kislányom Decemberbe megszületett és már tavaszra eldőlt, kicsi a lakás. Így Julíusba vettünk egy házat, ami helyi viszonylatba (vidéken lakunk) kihagyhatatlan 5,5M volt, ez egy 150 m2-es 4 szobás lakás egy 1200 m2-es telken. Na ezt már nem tudtuk zsebből fizetni, de sajnáltuk volna kihagyni, így kénytelenek voltunk hitelt felvenni. Mi az OTP-hez mentünk és a most is létező lakás fix10 csomagot választottuk. A hitelünk így néz most ki: 5,5M volt ház, kettő gyereket vállaltunk be (1 kislányunk van, és amúgy is 2-őt szerettünk volna) így kaptunk 1430000ft vissza nem térítendő CSOK-ot, mellé az önkormányzattól 200000ft első lakáshoz jutó, vissza nem térítendő, továbbá 300000ft kamatmentes letelepedési hozzájárulást, ennek havi 5000ft törlesztője, és 0% a kamat rajta, így ugye 1930000-nél jártunk, ehhez raktunk 1070000ft-ot önerő, így maradt 2,5M hitel. Ezt 10 évre vettük fel, és 16870ft-al törlesztjük. Ehhez jön a 2x5000ft életbíztosítás, és 10000ft lakásbiztosítás, illetve 10500ft a lakástakarék. Összegezve havi 36-40000ft-al kell törleszteni, és 5 év után ha ki tudjuk, ki lehet fizetni egybe a hátralékot, olyankor lejön belőle a lakásmegtakarítás.

Szerintem ez így vállalható, tekintve, hogy van egy kétgenerációs 25 éve épült házunk.

A kérdésemet azért tettem fel, mert kíváncsi lettem volna egy ilyen hitel hogy nézett volna ki anno Svájci hitellel.

2016. okt. 8. 12:45

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!