Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » CSOK folyósítás és önerő...

CSOK folyósítás és önerő építkezésnél?

Figyelt kérdés
Sziasztok, azt szeretném kérdezni, hogy ha van egy meglévő telkem és a 10+10+5 milliós CSOK összegéből+ az ÁFA visszatérítésből szeretnék építkezni (ebbe a költségvetésbe kényelmesen beleférek) erre milyen lehetőségem van? Több bank is azt mondta, hogy ők készültségi fok szerint, utólagosan folyósítanak, de ugye addig a készültségi szintig miből építem fel? Lenne még saját erőm is, de kifejezetten felhívták a figyelmemet, hogy még átmenetileg sem vonhatok bele saját pénzt, mert azt önerőnek minősítik és annyival kevesebb kedvezményes hitelt és CSOK-ot vehetek fel. Hogy lehet ezt megoldani?

2016. máj. 2. 19:40
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Mivel az áfát utólag kapod vissza a számlák ellenében, azt a pénzt nyugodtan beteheted önerőből, nem?
2016. máj. 2. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Sajnos nem ilyen egyszerű, mert az áfa részről is számlát kell a végén bemutatni. Az elején kapott számlákra adják az első részletet, azt nem tudod a végén is bemutatni.
2016. máj. 2. 21:30
 3/11 anonim ***** válasza:
Akkor a hitelt kell csökkenten. Most az miért baj, ha nem veszed fel az össze 3 százalékos hitelt? A CSOK-ot megkapod, az áfát megkapod, a banknak meg kevesebbel tartozol majd. Úgysem találsz 3 százalékosnál magasabb kamatú betétet, így az a 3 százalékos hitel sem éri meg olyan nagyon.
2016. máj. 2. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Azért, mert 3 gyerekhez másik kocsit is kell vennem és a házat is be kell rendezni. + egy kis tartalék sosem árt.
2016. máj. 2. 23:06
 5/11 A kérdező kommentje:
Egyébként meg bosszant, hogy a bankok a kis saját szabályaikkal lehetetlenné teszik, hogy a nekem járó kedvezményeket igénybe tudjam venni. SEHOL sincs a kormányrendeletbe leírva, hogy önerő kellene, ami egyébként meg is lenne, hiszen saját pénzből vettem egy telket, ami bőven többet ér, mint az ingatlan 20 %-a, tehát ha sima hitelt vennék fel, azt ide adnák...
2016. máj. 2. 23:12
 6/11 anonim ***** válasza:

A telek a legtöbb banknál nem is önerő, csak egy adottság, ami nélkül nem tudnál építkezni, így ugyan megkövetelik, hogy legyen, de ugyanúgy elvárják, hogy ezenfelül legyen legalább 20% önerőd. (Azt végképp zárójelben jegyzem meg, hogy semmi nem kötelezi a bankokat arra, hogy 80% hitelt adjanak. Ez az ő döntésük, hogy mennyi legyen, és ezt a döntést sok minden befolyásolja pl ingatlan elhelyezkedése, értékesíthetősége stb.)

Egyébként igazi gyöngyszem vagy. Kell a támogatás, kell az áfavisszatérítés, kell a kedvezményes hitel, kell az új autó, minden kell. Tipikus a kis ujjamat nyújtom, az egész karomat leszakítom ember vagy...

2016. máj. 2. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Irigykedsz? Soha életemben semmit sem kértem és nem is kaptam senkitől. Van egy jogszabály, ami szerint én és a családom ezt megkaphatja, ugyanúgy ahogy bárki más, aki megfelel a feltételeknek. Úgy gondolom, hogy nem követelőzöm, és nehogy már lelkiismeret-furdalásom legyen azért, amit igénybe vehetek. Az állam sem mondta nekem egyszer sem, hogy ugyan 3 millió Ft adó járna neki, de most csak 2-t utaljak, mert annyi is elég neki. De nem vitatkozni akarok, csak hátha tud valaki törvényes megoldást.
2016. máj. 2. 23:25
 8/11 A kérdező kommentje:
Még annyit, valóban nem kötelezi senki a bankokat 80% hitel folyósítására, de mivel én elég jó adós vagyok a szemükben, ennél durvább ajánlatokkal bombáznak, csak úgy érzem, hogy ezen kisebb a hasznuk és kevésbé lelkesek...
2016. máj. 2. 23:28
 9/11 anonim ***** válasza:

Nem a bankok kis szabályai mondják ki, hanem a 16/2016. (II.10.) Korm. rendelet 44.§ (2) bekezdése: "Új lakás építése esetén a támogatott személy a készültségi fokkal arányos folyósítást megelőzően bemutatja az adott készültségi foknak megfelelő, a hitelintézet által elfogadott költségvetésben szereplő bekerülési költség legalább 70%-áról a támogatott személy saját nevére kiállított számlákat." és a 47. §: "(1) A családi otthonteremtési kedvezmény összegének folyósítása új lakás építése esetében, a (2) bekezdésben foglalt kivétellel a készültségi fokkal arányosan, utólagosan történik. A családi otthonteremtési kedvezmény utolsó részletének folyósítására a használatbavételi engedély, a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvány vagy az egyszerű bejelentéshez kötött épület felépítésének megtörténtéről szóló hatósági bizonyítvány hitelintézet részére történő bemutatását követően kerülhet sor.

(2) Amennyiben az építtető igénylő vagy támogatott személy a családi otthonteremtési kedvezménnyel kapcsolatos ügyintézéssel mást hatalmaz meg, úgy a családi otthonteremtési kedvezmény folyósítása csak a használatbavételi engedély, a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvány vagy az egyszerű bejelentéshez kötött épület felépítésének megtörténtéről szóló hatósági bizonyítvány bemutatását követően, egy összegben történhet.

(3) A folyósítás akkor kezdhető meg, ha az építtető támogatott személy a családi otthonteremtési kedvezményen és a hitelintézeti kölcsönön kívül saját erejét az új lakás építésére már felhasználta.

(4) A hitelintézet új lakás építése esetén a családi otthonteremtési kedvezmény készültségi fokkal arányos folyósítását megelőzően a készültségi fok feltételeinek teljesítését a helyszínen, valamint a 44. § (2) és (3) bekezdés szerinti számlabemutatással ellenőrzi.

(5) A családi otthonteremtési kedvezmény utolsó részletének folyósítására akkor kerülhet sor, ha az új lakás a műszaki állapotára tekintettel a lakhatási igények kielégítésére alkalmas. E követelmény vizsgálata kapcsán a 25. § (1) bekezdésében foglaltakat megfelelően alkalmazni kell." kötelezi a bankokat erre.

De amint megjelent a törvény, erre a szakértők már felhívták a figyelmet, hogy éppen a törvény teszi lehetetlenné, hogy valaki "csupasz seggel" (már bocsánat a kifejezésért) építkezni tudjon. Értem a problémádat, de rossz helyen keresed a bűnbakot. Képzeld el, hogy azok az emberek milyen idegesek, akiknek nincs önerejük, tehát bele sem tudnának tenni semmit, és ezért nem tudnak élni a lehetőséggel. Neked legalább "csak" az új autóról, vagy a speckó bútorról kell lemondanod.

2016. máj. 2. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
OK, sose kértél semmit, de most nem aprózod el, egyből 25 misivel indítasz :D LOL
2016. máj. 3. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!