A kereskedelmi bank bocsáthat ki hitelt nem létező betétjére, ha rendelkezik a kötelező tartalék összegével?
A két állítás azonos. 1000 Ft-ra adhat 900 hitelt. Az viszont ott marad betétként. Nem biztos hogy annál aki igényli a hitelt, valakinek fizetett vele, aki ott vezeti a számláját. Lehet hogy másik bankhoz kerül ilyen módon, viszont másik bank hiteléből is lehet ebben a bankban betét.
Tehát a betét állománya növekedett 900-al, ezért hövrlheti a hitelt 810-el és így tovább. A végeredmény 1000 forint saját tőke 1000, betétek 10.000, hitel 9.000.
A tartalékrátának megfelelő betét az MNB-nél van. Hitelt csak forrásból tud kihelyezni, ez valamilyen betét, kötvény lehet. A kötelező tartalékráta általában kisebb 10 százaléknál, van azonban tőkemegfelelési mutató, az elsődleges alaptőke és más tőkemutatók behatárolják a kihelyezhető hitelek volumenét. A sajáttőkét viszont nem a betétesek teszik be a bankba, hanem a részvényesek, a tulajdonosok.
Szerintem inkább arra szoktak gondolni, hogy a sajáttőke tízszeresét ki lehet többnyire helyezni (azért annyit általában nem, nagybanknál, rendszerszintű kockázatot jelentőnél nem szokták ezt engedni az új nemzetközi szabályok alapján).
Szóval nem létező betétre nem lehet hitelt kibocsátani. A betétek/források tízszeresét sem, de még az egyszeresét sem lehet kihelyezni, csak kevesebbet. A sajáttőkének viszont ki lehet helyezni a többszörösét, de az nem a betétesek, hanem a részvényesek pénze. Ezt ugye nem kell magyarázni, mi a különbség egy OTP-betétes és egy részvényes között :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!