Mi alapján ítél oda vagy tagad meg egy kölcsönt a bank? A befektetési céllal vásárolt ingatlanokra könnyebb hitelt kapni, ha az ember fel tud mutatni üzleti tervet, vagy akár bérlőket?
Lakáshitel esetén a bank természetesen leginkább a jövedelmi viszonyokat vizsgálja. Fontos, hogy határozott idejű munkaviszonyod legyen, és ha lehet akkor hosszú ideje dolgozz a jelenlegi munkahelyeden. Mindezek mellett természetesen számít a fizetés is, hiszen a törlesztőrészletnek bele kell férni a nettó munkabér 33%-ba. Ez azért van mert adott esetben ennyit tudnak tiltani a jövedelmedből. Persze mindezek előtt megnézik a KHR-t is, ha tele vagy hitellel vagy késedelmed van akkor eleve kiestél. Nagyon fontos dolog a, hogy mit ajánlasz fel fedezetként. Természetesen lehet a felajánlott ingatlan is. Az ingatlan értékét egy független értékbecslő fogja megmondani. Ő meghatározza a forgalmi értéket és annak veszik általában figyelembe az 50-80%-át. Annyi hitelt ad csak a bank, a többit neked kell előteremtened. Lakáshitel mellé szinte mindíg kell lakásbiztosítás is, amit a bankra kell engedményeztetni.
A kérdésed nem alaptalan, hogy miért nem veszik figyelembe az osztalékot... Ez kockázat szempontok miatt van így, mivel nem tekinthető rendszeres jövedelemnek, mint ahogy vállalatoknál az egyéb bevétel sem.
Befektetési cél alatt mit értessz? Ha megánszemélyként veszed meg akkor is ki tudod adni. Ha vállalkozóként akkor jöbb papír kell hozzá, de nem lehetetlen, a kamat kb. ugyan annyi, kivéve ha mondjuk nhp keretein belül veszed meg, de akkor feltétel, hogy a cég tevékenységi körébe tartozzon.
Befektetési céllal vásárlás alatt azt értem, hogy olyan ingatlant vennék, amit ki tudok adni, és a bárleti díj fedezi az összes költséget (közművek, közös költség, adók), és még a törlesztőrészlet is beleférne. Mindezt egy pénzügyi tervvel be tudom mutatni. Lehet vitatkozni a részletein, hogy mennyire optimista vagy pesszimista (pl. hogy az évi 11 hónapos kihasználtság reális-e, vagy 10%-ot elég-e felújításra félretenni, stb.), szóval valóban kockázatos dolog ez, de szerintem a bank szempontjából sokkal kevésbé, mint egy olyan tranzakció, ahol a kölcsönt felvevő maga akar lakni a lakásban/házban. Itt ugyanis csak akkor kerül veszélybe a fizetés, ha tartósan nem sikerül kiadni az ingatlant (legalább 2 hónap), mert akkor nekem kell befizetnem arra az időre a törlesztőt, de ehhez szerintem a szokásos feltételeknél kevésbé szigorúakat kellene figyelembe vennie a banknak, hiszen a kockázata is kisebb. (Különösen, hogy még bérlőt is tudok felmutatni, tehát rögtön az első hónaptól ki lenne adva.)
A kérdésem igazából az, hogy ilyenkor van-e mód arra, hogy tárgyaljak a bankkal jobb feltételekről, vagy elég "buták" ahhoz, hogy amiket leírtam, az nem számít nekik.
" Fontos, hogy
határozott idejű munkaviszonyod
legyen,"
Nem. A hatarozatlan fontosabb.
Azt döntsd el, hogy mit szeretnél!
Ha lakáshitelt akarsz akkor nem kell semmilyen üzleti terv, meg bérlô sôt a támogatottnál nem is "lehet".
Ha meg cégként akarod a hitelt az nem lakáshitel. De oda sokminden más is kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!