Ezt valóban megteheti egy BANK? Egyik haverom most panaszolt egy érdeked sztorit:
Kb. fél évvel ezelőtt kb. 6000 forint volt a számláján és nincs pénzmozgása azóta se a banszámlaszámán, mégis kapott egy felszólítási levelet, hogy még ő tartozik kb. 4000-el. Ugyanis kezelési fas*om meg mindenféle humbuk rizsa alapon levonogattaK tőle havonta.
Ezt tényleg jogosan megteheti egy féreg bank?
Kihez lehet fordulni ilyen esetben?
Vissza lehet köbvetelni a 6 ropit?
"Nade ahogy írjátok, hogy több, mint 1000 forint, az szerintem aránytalanul és indokolatlanul MAGAS ÁR. "
Ezért van az, hogy nem kötelező X banknál számlát fenntartani (sőt, egyáltalán nem kötelező sehol!), hanem ha más bank az adott feltételek mellett jobb áron ad számlát, akkor ahhoz a bankhoz kell menni, vagy otthon kell a párna alatt tartani a pénzt. Mindenkinek a saját felelőssége, hogy melyik banknál és mennyiért tart fenn számlát. Kalkulátorok is segítenek a döntésben, meg eleve felnőttek vagyunk, matekot tanultunk még akkor is ha annakidején semmi értelmét nem láttuk. Hát meg kéne tanulni felelősségteljesen dönteni akár kisebb ügyről van szó, akár nagyobbról. Különben csak a "roh@dékozás" megy, meg hogy mindenki ellenünk van, mindenki a pénzünket szívja. Holott sok ezrest lehet havonta megtakarítani apró pici döntésekkel.
Ok, megpróbálom veled megértetni, miért drágább egy olyan számla, amit nem használsz, mint egy olyan, amin rendszeresen van komolyabb pénzmozgás, vagy ott parkol egy jelentősebb összeg.
A bankok üzleti vállalkozások, nyereség érdekeltek. A számlavezetésnél az alábbi módon gondolkoznak:
Igen kedvező számlacsomagokat kínálnak azoknak, akiknek rendszeresen többszázezres jóváírás érkezik a számlájukra azért, mert a számlákon parkoltatott pénzt a bankok használják mindaddig (nekik kamatozik), amíg az ügyfél el nem költi.
Aki semmire sem használja a számláját, akinek nem érkezik oda rendszeresen pénz, nincs rajta komolyabb pozitív egyenleg, azon nem keres a bank, tehát ez nekik rossz üzlet, ezért magas fenntartási költségeket számol fel, amivel arra ösztönzi az ügyfelet, hogy szüntesse meg a számláját, vagy használja.
13-as válaszolónak:
Na ez egy picit unfair úgy érzem:
Mert ha a bank használja a számlatulajdonos pénzét, akkor azt őtőle kölcsön veszi.... sőt, egyszerűen elveszi, beleegyezését sem kérve, hogy "had használhassuk má' a zséd befektetésekhez amin MI pénzt keresünk, de TE ebből a nyereségből egy büdös petákot nem kapsz, holott a te pénzeddel szórakozunk"
DE! Ha te kéred el őtőlük a pénzüket (hitel) akkor neked fizetni kell kamatot.
WTF!?
A magánszeélynek is jár ilyen alapon a nyereségből a pénz! Sőt! KAMAT!
Legalábbis szerintem ez lenne az igazságos dolog.
Sajnos amit haverom is mondott, sok munkahely nem fog bíbelődni azzal (az övé legalábbis biztos nem), hogy kézbe adja, mint a régi szép időkben, mikor nem számlára ment a fizetés. Hamarabb megválnak az embertől, mert az kényelmesebb.
Egyedül 2 pozitívumot látok a számlás megoldásban:
Hogy kikapod a nevetséges 80 ezredet és hiába ütnek le az utcán fizetésnapon, nem tudják ellopni az összes pénzed.
Meg hogy sok helyen tudsz bankkártyával fizetni ami kényelmes.
Mindenesetre egy picit elszomorítónak találom, hogy ha az ember a pénzét akarja, amiért becsületesen megdolgozott, csak úgy kaphatja meg, ha még levonogatnak belőle.
"Na ez egy picit unfair úgy érzem:
Mert ha a bank használja a számlatulajdonos pénzét, akkor azt őtőle kölcsön veszi.... sőt, egyszerűen elveszi, beleegyezését sem kérve, hogy "had használhassuk má' a zséd befektetésekhez amin MI pénzt keresünk, de TE ebből a nyereségből egy büdös petákot nem kapsz, holott a te pénzeddel szórakozunk" "
Ha úgy mész oda egy bankhoz, hogy szökőévente egyszer érkezik rá 1000Ft, de amúgy is alig lesz rajta pénz, akkor felszámol 1000Ft vagy több számlavezetési díjat, és emellett az esetleges bankszámlaműveletekért is súlyos összegeket. Ha többszázezres forgalommal és/vagy átlagos egyenleggel használod, akkor a bank elengedi neked az 1000Ft-os számlavezetést, sőt kedvezményes tranzakciókat kapsz. Ha úgy jobban tetszik (jobban érthető), akkor levonja a számlavezetési díjat és a tranzakciók költségét, majd visszaadja azt a pénzt, vagy annak egy (nagy) részét. A minimálbér 2-3-szorosának megfelelő havi beérkező pénz (fizetés) esetén már olyan számlák elérhetők, amiknek szinte (vagy akár ténylegesen) 0Ft a havi költsége (és nem csak a pénzfelvétel meg a vásárlás, hanem az utalás, csoportos beszedés, SMS-ek, minden ingyen... csak jól kell hozzá bankot választani).
Sajnos az ilyen dolgokról iskolában egy fél szó sem hangzik el, pedig simán lehetne hittan helyett egy életre nevelési tantárgy.
13-as vagyok. Egyetértek az utánam válaszolóval, nagyon hasznos lenne, ha pénzügyeket, banki ismereteket legalább alapfokon tanítanának az iskolákban, mert akkor talán több ember értené meg, hogyan működik egy folyószámla, a hitelkeret, a Hitelkártya, a lakáshitel, stb és nem lenne ennyi"becsapott" ember.
Nincs abban semmi unfair, amit leírtam az alábbi okból:
Ok, használja a bank a számlán lévő pénzt, viszont ezt csak úgy teheti meg, hogy a számlatulajdonosnak ebből semmi kára nem származhat, hiszen a lekötetlen számlán parkoltatott pénzt bármikor szabadon elköltheti. A bank ezért csak bizonyos keretek között nyúlhat ehhez a pénzhez, igen bonyolult statisztiksai számítások szerint, hiszen nem tudja előre, a tulajdonos mikor fog igényt tartani a pénzére. A számlán lekötetlenül parkoltatott pénzre kamatot valóban nem ad, vagy ha igen, csak minimálisat, de a pénz használatért kedvezményeket tud adni a költségekből, vagy akár teljesen el is engedi azt. Gyakorlatilag ezzel kompenzálja, hogy a felhasználásig használhatja ezt a pénzt. Más a helyzet, ha a számlatulajdonos előre jelzi, mennyi ideig nincs szüksége erre a pénzre, tehát leköti. (Az más kérdés, hogy most így sem lehet érezhető kamatot kapni, mert nagyon alacsony a jegybanki alapkamat.)
A fenti leírás egy nagyon leegyszerűsített magyarázat, a pénzügyi matematika ennél azért jóval összetettebb, de kb ez a lényeg ebben a témában.
"Sajnos az ilyen dolgokról iskolában egy fél szó sem hangzik el, pedig simán lehetne hittan helyett egy életre nevelési tantárgy."
Ezzel maximálisan egyetértek, hogy lehetne egy "életre nevelési tangyárgy".
16: "nagyon hasznos lenne, ha pénzügyeket, banki ismereteket legalább alapfokon tanítanának az iskolákban, mert akkor talán több ember értené meg, hogyan működik egy folyószámla, a hitelkeret, a Hitelkártya, a lakáshitel, stb és nem lenne ennyi"becsapott" ember."
Nem fogják, mert nem érdekük. Se adózási ismereteket legalább alapfokon nem tanítanak. Pl. volt itt egy kérdező, aki érettségi után nem tanult tovább, keresgélt melót, de másfél évig elvolt otthon. A NAV utána másfél évnyi egészségbiztosítási járulékért tartotta a markát (késedelmi kamatra és a büntetésre nem emlékszem, lehet, hogy azt is csaptak hozzá), ugyanis senki nem mondta az érettségizőknek, hogy ha betöltötted a 18-at akkor nem jár ingyen a doktor bácsi, ha nem fizeti utánad a munkáltatód, nem jársz felsőoktatási intézménybe, akkor vagy fizeted magadnak, vagy ilyen olyan feltételekkel ha munkanélküli vagy akkor a munkaügyi központ. Bezzeg azt a fejükbe verték, hogy mettől meddig uralkodott Tutanhamon és mire gondolhatott XY költő, amikor egy bizonyos versét megírta.
Nem a bank a féreg! Ugyanis pl nekem előfizetéses telefonom van, aminek ugye havidíja van, amit akkor is ki kell fizetnem, ha fél évig be sem kapcsolom a telefont.
"Ugyanis kezelési fas*om meg mindenféle humbuk rizsa alapon levonogattaK tőle havonta. " feltételezem számlanyitáskor elmondták a költségeket...a 6 "ropit" nem kérheti vissza, maximum ha panaszt tesz, akkor a bank MÉLTÁNYOSSÁGBÓL elengedheti a hátralékos 4000 Ft-ot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!