Tényleg a Fundamenta a legjobb választás ma a piacon lakásvásárlás finanszírozására?
Propagandaszagot érzek. De OTP-s irányból. Aszongya mi van azokkal, akik tudják fizetni a húszezret.
Akkor az van, hogy a zöldnek lesz 3200339 HUF amiből 80339 a betéti kamat, a rókás meg kap 3284486 pénzt, amiből 164486 a betéti kamat :D
"de az általam levezetett példában történetesen megtakarításra is a Fundamenta jött ki jobban"
Mert kiválasztottál egy 10 éves futamidőt (amit ugye nem választunk, mert csökkenti az éves hozamot).
Egyébként értelek, és nem is vitatkozni akarok (a cél, hogy a kérdezőnek segítsünk, és abban is igazad van, hogy van olyan, amikor a Fundamenta jobban megéri).
Szó szerint idézted amit a Fundamenta mondd, ezen nincs mit szépíteni.
Mellesleg a számlanyitási díjat emlegeted. Fundamentánál 80.000 Ft, amit elfelejtettél belekalkulálni (ami igazából 100.000 Ft). Hitelfolyósítási díj 1%, közjegyző, hitelbírálat, tulajdonlap etc. mind fizetős, míg máshol akár "ajándék" is lehet, pont az általad említett kezdeti nehézségek miatt nem elhanyagolható.
Ettől függetlenül lehet jó, de pont ezen sallangok mögé akarnék látni, azért teszem fel a kérdést.
De, hogy konkrétabb legyek.
Lakást akarok venni. Önerő megvan, felvenném a Fundamentánál a max. 8.000.000 Ft-ot. 13,3 milliót fizetnék vissza 17 év alatt (a fent említett költségek nélkül)
"Mi csökkenti az éves hozamot, amikor defláció van te dinnye???"
Ajjaj, itt a baj már nem kicsi.
Olvassuk a nálunk okosabbat, kiszámolót:
"Hány évre érdemes lakástakarékot kötni?
Na ez az. Sokan leakadnak annál, hogy az éves befizetésekre kapnak 30% támogatást. Igen ám, de ez csak addig nagy bóni, amíg a szerződés elején vagy. (Csak hogy értsd: nem a bennlévő pénzedre kapsz állami támogatást, csak az éves befizetéseidre.)
Az első évben befizetsz 240 ezret összesen, erre kapsz egy halvány kis kamatot, plusz 72 ezer állami támogatást. Ez eddig szuper.
Azonban amikor már benn van 2 millió forintod, akkor is csak 0,5-1% vagy 3% kamatot kapsz és abban az évben is csak 72 ezer az állami támogatás, ami már a kétmillióra vetítve csak egy igen szerény 3,6%. Ehhez hozzácsapod a 0,5-3% kamatot, még mindig nagyon halvány.
Ezért van az, hogy a négy éves, 1% kamatozású termék hozama (EBKM) tokkal-vonóval 10,56%, 10 évre már csak 4,99% és ráadásul még lakáscélra is kell felhasználnod"
Érted, 4 éves átlagos hozam 10.56, 10 évesnél 4.99. Én pl ezért nem kötnék 10 éveset (mert a pénzemet szeretném kamatoztatni, majd ingatlanba fektetni).
16-os.
Igen, ez nekem is feltűnt. Ezért nem éri meg másodikat indítani, legalábbis 10 éves, amikor a hitel előtörlesztésére használná fel az ember.
Kedves kérdező! Tisztázzunk pár apróságot, csak az egyértelműség kedvéért, rendben? Először is megismétlem, nekem teljesen mindegy, hogy te hova mész és mit csinálsz, nekem ettől sem jobb, sem rosszabb napjaim nem lesznek. Másfelől, melyik rész nem volt világos abból, amit az összevetésnél leírtam? Azt mondtam, ez még akkor is jobb, ha az Otp-nél elengednek minden díjat. Azt hittem, elég világosan fogalmaztam. De eszerint nem. Akkor vezessük le ezt is: tehát, ha a számlanyitási díjjal is számolunk, akkor ugyebár 80 ezerrel magasabb a költség a Fundamentánál, így nem 10, hanem 90 ezerrel fizetsz vissza többet. Aztán döntsd el te, hogy az Otp-s verziót nyitási díj nélkül, vagy azzal együtt számolod. A különbség még mindig milliós nagyságrendű, bármelyik verziót is állítom vele szembe, ugyanis ha feltűnt, az Otp-s verziót sem számlanyitási díjjal számoltam, csak a tiszta hasznot állítottam szembe egymással.
A másik: Azt mondod, szó szerint idézem, amit a Fundamenta mond. Van egy rossz hírem: ha én ma azt mondom, hogy süt a nap, akkor szó szerint idéztem a meteorológust. De mi mást mondhatnék, ha egyszer süt a nap? Nem tudok mit csinálni a leírtakkal, mert ezek a tények. Ezt vagy elfogadod, vagy úszol szemben az árral. Hidd el, nem én fogok elfáradni.
És most pár idézet tőled:
"Fundamentánál 80.000 Ft, amit elfelejtettél belekalkulálni (ami igazából 100.000 Ft)."
Ezt a marhaságot honnan vetted? Ennél a módozatnál 80 ezer a számlanyitási díj, egyetlen fillérrel sem több.
"Hitelfolyósítási díj 1%, közjegyző, hitelbírálat, tulajdonlap etc. mind fizetős, míg máshol akár "ajándék" is lehet, pont az általad említett kezdeti nehézségek miatt nem elhanyagolható."
Ezzel csupán egyetlen apró probléma van. Ezek nem kezdeti költségek, mert ezzel a megtakarítási idő végén kell számolnod, akkor, ha felveszed a hitelt. A folyósítási díjat belekalkulálták a törlesztőrészletbe, tehát amit leírtam számokat, abban már benne van. Ha ezzel rossz hírt mondtam, akkor elnézést! Itt amivel számolnod kell, az a tulajdoni lap, a közjegyző és az értékbecslés. Cirka ötvenezer. Még mindig az a helyzet, hogy milliós a különbség. De ezért ne engem utálj, ha kérhetem!
"De, hogy konkrétabb legyek.
Lakást akarok venni. Önerő megvan, felvenném a Fundamentánál a max. 8.000.000 Ft-ot. 13,3 milliót fizetnék vissza 17 év alatt (a fent említett költségek nélkül)"
Miért is fizetnél vissza 8 millióra 13,3 milliót? Ezt milyen módon sikerült kiszámolnod? Az a gyanúm, hogy téged valahol nagyon elkalibráltak.
Na, akkor még ebbe hadd szóljak bele, aztán magatokra hagylak benneteket:
Ez a kiszámoló sem annyira okos, mint amilyennek kinéz. Miért is? Azért, mert a lakástakaréknak van egy nagy előnye. Megosztásnak hívják. Vagyis adott egy 10 éves számla, ami negyedik évnél megosztható. Így nyílik egy alternatív számla, az eredeti számla feltételeivel, nulla forint egyeleggel. A fő számlán összegyűjtött pénzt fel is lehet venni, de mehet tovább is. A másodszámla pedig máris teljesítette a minimum négy éves megtakarítási időszak feltételeit, tehát onnantól akár évente is kivehető róla kisebb összeg, amire jár az állami támogatás. Esetleg kérjétek meg ezt a kiszámolót, hogy számolja már ki nektek, mekkora EBKM ugrást eredményez. Én az összes számlámnál kihasználtam ezt a lehetőséget.
Jó gondolkodást kívánok!
Nem utállak én semmiért, de azért ne gyerekeskedjünk, hogy a napsütés összemérhető egy pénzintézettel... De ragaszkodj ehhez.
Nos a 80.000 azért 100.000 valójában, mert ugye egyből be is kell fizetned az első havi megtakarítást...
A folyósítási díjjal lehet igazad van így belegondolva, erre konkrétan nem emlékszem. Viszont minden más járulékos költség fizetendő.
Hogy tovább specifikáljam a helyzetet:
Megvan az önerő, megveszem a lakást. Amihez a hiányzó 8 milliót a Fundamenta biztosítja. Most. Nincs megtakarításszámlám, nem is mondtam, hogy lenne.
Most nyitok egy megtakarítás számlát, 10 évre, havi 20.000 megtakarítással, mert így jár a 8 millió.
Akkor a törlesztés a következőképpen alakul:
10 évig 20.000 Ft megtakarítás címen + 43314 Ft törlesztés +150 Ft számlavezetés
10 év után 3 hónapig, kiutalási türelmi idő 43314 +150 Ft törlesztés+ számlavezetés. Utána 7 évig 66000 Ft törlesztés + 150 Ft számlavezetés.
Innentől 3 szorzás és egy összeadás
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!